Results: FBK Games Hengelo 2017


Results: FBK Games Hengelo (IWC) 2017  - Sunday, June 11


Results Men


200m WIND -1.2 


1 Daniel TALBOT			GBR 	20.36		
2 Anaso JOBODWANA		RSA 	20.62		
3 Adam GEMILI			GBR 	20.64		
4 Ján VOLKO			SVK 	20.73		
5 Churandy MARTINA		NED 	20.76		
6 Solomon BOCKARIE		NED 	20.87		
7 Abdul Hakim SANI BROWN	JPN 	21.10		
  Hensley PAULINA		NED 	DNF		


400m


1 Luka JANEŽIC			SLO 	45.43		
2 Onkabetse NKOBOLO		BOT 	45.71		
3 Liemarvin BONEVACIA		NED 	45.95		
4 Nery BRENES			CRC 	45.96		
5 Kerron CLEMENT		USA 	46.19		
6 Terrence AGARD		NED 	46.71		
7 Bjorn BLAUWHOF		NED 	47.02		




800m Race 1
1 Temam TURA			ETH 	1:46.15	
2 Mamush LENCHA			ETH 	1:46.38	
3 Mohammed AMAN			ETH 	1:46.83	
4 Isaac Kipruto KIMELI		BEL 	1:47.10	
5 David TORRENCE		PER 	1:47.61	
6 Teddese LEMI			ETH 	1:47.64	
7 Tony VAN DIEPEN		NED 	1:48.03	
8 Samal BEREHANU		ETH 	1:48.64	
9 Mengistu ALEMU		ETH 	1:48.78	
10 Geofrey RUTO			UGA 	DNF	


800m Race 2
1 Thijmen KUPERS		NED 	1:44.99	
2 Wycliffe KINYAMAL		KEN 	1:45.65	
3 Kyle LANGFORD			GBR 	1:45.91	
4 Mark ENGLISH			IRL	1:46.02	
5 Timothy KITUM			KEN 	1:46.09	
6 Leonard Kirwa KOSENCHA	KEN 	1:46.13	
7 Elliot GILES			GBR	1:46.38	
8 Nicholas Kiplangat KIPKOECH	KEN 	1:46.47	
9 Michael RIMMER		GBR 	1:46.72	
10 Boitumelo MASILO		BOT 	1:46.84	
11 Marc REUTHER			GER 	1:46.89	
   Bram SOM			NED 	DNF
	
800m RACE 3 


1 Mamush LENCHA			ETH 	1:46.05	
2 Temam TURA			ETH 	1:46.13	
3 Aman WOTE			ETH 	1:46.26	
4 Teddese LEMI			ETH 	1:46.54	
5 Mengistu ALEMU		ETH 	1:49.03	
6 Taresa TOLOSA			ETH 	1:50.74	
  Geofrey RUTO			UGA 	DNF	
  Samuel TEFERA			ETH 	DNS	




10000m


1 Abadi HADIS			ETH 	27:08.26	
2 Jemal MEKONNEN		ETH 	27:09.08	
3 Yenew ALAMIREW		ETH 	27:19.86	
4 Andamlak BELIHU		ETH 	27:20.57	
5 Muktar EDRIS			ETH 	27:20.60	
6 Moses Martin KURONG		UGA 	27:22.33	
7 Birhan NEBEBEW		ETH 	27:35.67	
8 Polat Kemboi ARIKAN		TUR 	27:42.55	
9 Mogos TUEMAY			ETH 	27:48.41	
10 Tadesse TESFAHUN		ETH 	28:05.54	
11 Belay BEZABEH		ETH 	28:05.56	
12 Guye ADOLA			ETH	28:14.19	
13 Hiribo SHANO			ETH 	28:25.58	
14 Hiskel TEWELDE		ERI 	28:26.50	
15 Andrew VERNON		GBR 	28:33.65	
16 Tsegay ASEFA			ETH 	28:55.41	
  Masresha BERE			ETH 	DNF	
  David Kiprotich BETT		KEN 	DNF	
  Soufiane BOUCHIKHI		BEL 	DNF	
  Yigrem DEMELASH		ETH 	DNF	
  Roy HOORNWEG			NED 	DNF	
  Noah KIPKEMBOI		KEN 	DNF	
  Eneyew MEKONNEN		ETH	DNF	
  Imane MERGA			ETH 	DNF	
  Mule WASIHUN			ETH 	DNF	
  Aelemayehu BEZABEH		ESP 	DNS	


3000m Steeple


1 Getnet WALE			ETH 	8:12.28	
2 Tafese SEBOKA			ETH 	8:13.22	
3 Chala BEYO			ETH 	8:13.24	
4 Tesfaye DERIBA		ETH 	8:13.33	
5 Hailemariyam AMARE		ETH 	8:17.83	
6 Takele NIGATE			ETH 	8:20.76	
7 Jacob ARAPTANY		UGA 	8:21.92	
8 Tesfaye GIRMA			ETH 	8:28.31	
9 Boniface SIKOWO		UGA 	8:35.64	
10Tolosa NURGI			ETH 	8:42.43	
  Emmanuel BETT			KEN 	DNF	




110m Hurdles Wind -1.4m/s


1 Antonio ALKANA		RSA 	13.47		
2 Aurel MANGA			FRA 	13.49		
3 Johnathan CABRAL		CAN 	13.52		
4 Milan TRAJKOVIC		CYP 	13.55		
5 David KING			GBR 	13.57		
6 Matthias BÜHLER		GER 	13.69		
7 Maximilian BAYER		GER 	13.82		
8 Koen SMET			NED 	13.88		
9 David OMOREGIE		GBR 	13.88		


Long Jump


1  Luvo MANYONGA		RSA 	8.62	+0.8
2  Rushwal SAMAAI		RSA 	8.34	+1.0
3  Damar FORBES			JAM 	8.29	+0.7
4  Michel TORNÉUS		SWE 	8.10	+0.7
5  Emiliano LASA		URU 	7.96	+1.5
6  Zarck VISSER			RSA 	7.88	+0.9
7  Tyrone SMITH			BER 	7.82	+0.8
8  Jean-Pierre BERTRAND		FRA 	7.65	+0.8
9  Ignisious GAISAH		NED 	7.58	+0.1
10 Steven NUYTINCK		NED	7.49	+0.5
11 Alyn CAMARA			GER 	7.39	+1.3
   Fabrice LAPIERRE		AUS 	NM	


Discus


1 Andrius GUDŽIUS		LTU 	66.34	
2 Fedrick DACRES		JAM 	65.71	
3 Daniel STÅHL			SWE 	64.44	
4 Mason FINLEY			USA 	64.27	
5 Philip MILANOV		BEL 	64.04	
6 Rodney BROWN			USA 	61.28	
7 Apostolos PARELLIS		CYP 	60.34	
8 Mauricio ORTEGA		COL 	60.05	
9 Erik CADÉE			NED 	57.62	
10 Martin KUPPER		EST 	57.27	




Women's Results


100m RACE 1 WIND -1.4  


1 Lieke KLAVER			NED 	11.74		
2 Nargelis STATIA		NED 	11.94		
3 Hanna CHUBKAVTSOVA		UKR	12.00		
4 Leonie VAN VLIET		NED	12.00		
5 Andrea BOUMA			NED 	12.04		
6 Marijke BOOGERD		NED 	12.11		
S  harona BAKKER		NED 	DNS		


100m RACE 2 WIND -1.4 


1 Alexandra BURGHARDT		GER 	11.67		
2 Marika POPOWICZ-DRAPALA	POL 	11.79		
3 Anna KIELBASINSKA		POL 	11.79		
4 Marije VAN HUNENSTIJN		NED 	11.88		
5 amila CIBA			POL	12.00		
  Eefje BOONS			NED 	DNS	
	
100m RACE 3 WIND -1.3 


1 Dafne SCHIPPERS		NED 	11.08		
2 Blessing OKAGBARE		NGR 	11.16		
3 Carina HORN			RSA 	11.35		
4 Ewa SWOBODA			POL	11.48		
5 Naomi SEDNEY			NED 	11.50		
6 Desiree HENRY			GBR 	11.51		
7 Rebekka HAASE			GER 	11.65		
8 Jamile SAMUEL			NED 	11.68		
9 Alexandra BURGHARDT		GER 	11.75		


400m


1 Justyna SWIETY		POL 	51.15		
2 Carline MUIR			CAN 	51.65		
3 Lisanne DE WITTE		NED 	51.93		
4 Lydia JELE			BOT 	52.09		
5 Laura DE WITTE		NED 	52.28		
6 Iveta PUTALOVÁ		SVK 	52.34		
7 Nicky VAN LEUVEREN		NED 	52.66		
  Emily DIAMOND			GBR	DQ		


800m


1 Kore TOLA			ETH 	2:00.61	
2 Mahlet MULUGETA		ETH 	2:00.77	
3 Adanech ANBESA		ETH 	2:01.42	
4 Tigist KETEMA			ETH 	2:02.28	
5 Dinke FIRDISA			ETH	2:02.95	
6 Gadese EJARA			ETH 	2:03.41	
7 Hiwot MEHARE			ETH 	2:03.90	
  Stella KUBASCH		GER	DNF	


1500m


1 Sifan HASSAN			NED 	3:56.14	
2 Besu SADO			ETH 	4:00.98	
3 Winny CHEBET			KEN 	4:01.32	
4 Laura WEIGHTMAN		GBR 	4:01.95	
5 Nelly JEPKOSGEI		KEN 	4:02.75	
6 Alemaz TESHALE		ETH 	4:04.94	
7 Worknesh ABYE			ETH 	4:05.77	
8 Sarah MCDONALD		GBR 	4:05.83	
9 Melissa COURTNEY		GBR 	4:06.00	
10 Aníta HINRIKSDÓTTIR		ISL 	4:06.43	
11 Zoe BUCKMAN			AUS 	4:07.63	
12 Sanne VERSTEGEN		NED 	4:07.90	
13 Esther CHEBET		UGA 	4:08.24	
14 Bone CHELUKE			ETH 	4:08.64	
15 Maureen KOSTER		NED 	4:09.47	
16 Gesa Felicitas KRAUSE	GER 	4:10.28	
17 Sofie VAN ACCOM		BEL 	4:14.43	
Jennifer MEADOWS		GBR 	DNF	


10000m 


1 Gelete BURKA			ETH 	30:40.87	
2 Senbere TEFERI		ETH 	30:41.68	
3 Belaynesh OLJIRA		ETH 	30:44.57	
4 Dera DIDA			ETH 	30:56.48	
5 Rahma TUSA			ETH 	31:05.14	
6 Veronica Nyaruai WANJIRU	KEN 	31:07.56	
7 Desi MOKONIN			BRN 	31:19.00	
8 Zinash DEBEBE			ETH 	31:29.71	
9 Failuna Abdi MATANGA		TAN 	31:47.37	
10 Gebeyanesh AYELE		ETH 	31:58.23	
11 Mimi BELETE			BRN 	32:46.74	
12 Yuka TAKASHIMA		JPN 	33:08.76	
13 Juliet CHEKWEL		UGA 	33:40.82	
   Stella CHESANG		UGA 	DNF	
   Tamara TVERDOSTUP		UKR 	DNF	
   Etagegn WOLDU		ETH	DNF	
   Letesenbet GIDEY		ETH 	DNS


3000m Steeple


1 Sofia ASSEFA			ETH 	9:07.06	
2 Birtukan ADAMU		ETH 	9:28.67	
3 Birtukan FENTE		ETH 	9:36.58	
4 Maritu KETEMA			ETH 	9:39.55	
5 Agrie BELACHEW		ETH 	9:41.73	
6 Weynshet ANSA			ETH	9:41.74	
7 Etalemahu SINTAYEHU		ETH 	9:56.53	
  Etenesh DIRO			ETH 	DNF	
 Winfred Mutile YAVI		BRN 	DNF	


100m Hurdles


1 Pamela DUTKIEWICZ		GER 	12.86		
2 Kristi CASTLIN		USA 	12.92		
3 Nadine VISSER			NED	13.00		
4 Anne ZAGRE			BEL 	13.11		
5 Nadine HILDEBRAND		GER	13.12		
6 Sharona BAKKER		NED 	13.17		
7 Eefje BOONS			NED 	13.22		
8 Elisávet PESIRÍDOU		GRE	13.40		
9 Serita SOLOMON		GBR 	13.73		


High Jump


1 Maria LASITSKENE		ANA 	2.04	
2 Marie-Laurence JUNGFLEISCH	GER 	1.90	
2 Oksana OKUNEVA		UKR 	1.90	
4 Ruth BEITIA			ESP 	1.85	
4 Morgan LAKE			GBR 	1.85	
6 Ana ŠIMIC			CRO 	1.85	
6 Alyxandria TREASURE		CAN 	1.85	
8 Iryna GERASHCHENKO		UKR	1.85	
9 Doreen AMATA			NGR 	1.80	
10 Marija VUKOVIC		MNE	1.80	


Pole vault


1 Sandi MORRIS			USA 	4.65	
2 Olga MULLINA			ANA 	4.65	
3 Robeilys PEINADO		VEN 	4.55	
4 Mary SAXER			USA 	4.40	
5 Tina ŠUTEJ			SLO 	4.40	
6 Annika ROLOFF			GER 	4.25	
7 Femke PLUIM			NED	4.25	
8 Michaela MEIJER		SWE 	4.25	
  Victoria VON EYNATTEN		GER 	NM	
  Iryna ZHUK			BLR 	NM	


Javelin


1 Tatsiana KHALADOVICH		BLR 	63.90	
2 Christin HUSSONG		GER 	61.25	
3 Marharyta DOROZHON		ISR 	60.63	
4 Kathrina MOLITOR		GER	57.29	
5 Marcelina WITEK		POL 	54.44	
6 Jo-Ane VAN DYK		RSA 	54.33	
7 Emma OOSTERWEGEL		NED 	50.15	
8 Nadine BROERSEN		NED	47.78	
9 Lisanne SCHOL			NED	47.66	
  Coralys ORTIZ			PUR 	NM	


4x100m


1 GERMANY			GER 	42.25		
2 NETHERLANDS			NED 	43.02		
3 UKRAINE			UKR 	43.22		
4 POLAND			POL 	44.24		
5 NETHERLANDS U20		NED 	44.95		
	
» Valencia Half Marathon 2017 (ESP) - Live Stream
22 October 2017 at 07:00 (UTC)
» Great South Run 2017 - Live Stream
22 October 2017 at 09:00 (UTC)
» Toronto Waterfront Marathon (CAN) - Live Stream
22 October 2017 at 12:45 (UTC)
» Frankfurt Marathon 2017 - Live Stream
29 October 2017 at 08:00 (UTC)
» New York City Marathon 2017 (USA) - Live Stream
05 November 2017 at 13:20 (UTC)
» Vodafone Istanbul Marathon - Live Stream
12 November 2017 at 06:00 (UTC)
» New York Knicks vs Detroit Pistons - Live Stream
21 October 2017 at 00:00 (UTC)
» Valencia Half Marathon 2017 (ESP) - Live Stream
22 October 2017 at 07:00 (UTC)
» WTA 2017 Finals Singapore - Live Stream
22 October 2017 at 09:00 (UTC)
» Great South Run 2017 - Live Stream
22 October 2017 at 09:00 (UTC)
» Toronto Waterfront Marathon (CAN) - Live Stream
22 October 2017 at 12:45 (UTC)
» WTA 2017 Finals Singapore - Live Stream
23 October 2017 at 11:30 (UTC)
» WTA 2017 Finals Singapore - Live Stream
24 October 2017 at 11:30 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.