Results: 2017 Adrian Martinez Classic


 Results: 2017 Adrian Martinez Classic

Lancer Timing Services				HY-TEK's Meet Manager
             The 2017 Adrian Martinez Classic - 6/1/2017
                             Emerson Park
                             FINAL RESULTS

Women 800 M Run HP
===================================================================
        Meet: M 2:02.77
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Brown, Ce'ira                Hoka/Njny TC           2:01.10M  2
  2 Iyevbele, Kenyetta           Hoka/Njny TC           2:01.68M  2
  3 Barowski, Cecilia            Hoka/Njny TC           2:01.81M  2
  4 Eccleston, Amanda            Brooks                 2:02.03M  2
  5 McDonald, Kimarra            Jamaica                2:02.07M  2
  6 Krumpoch, Megan              NB Boston              2:02.70M  2
  7 Lipari, Emily                B.A.A                  2:03.01   1
  8 Manley, Meg                  Cptc New Balance       2:03.06   1
  9 Silvander, Anna              New Balance            2:03.25   2
 10 Hicks, Myah                  District TC            2:04.24   1
 11 Andrews, Kristen             Unattached             2:05.59   1
 12 Herrick, Stephanie           Cptc New Balance       2:05.62   1
 13 Francois, Rachel             NIKE                   2:06.59   1
 14 Tate, Alaine                 Cptc New Balance       2:07.49   1
 15 Metcalfe, Kristen            Unattached             2:09.07   1
 -- Manley-P, Meg                Cptc New Balance           DNF   2

Women 1 Mile Run Adro HP
================================================================
        Meet: M 4:29.43
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tully, Nicole                Hoka/Njny TC           4:30.22   4:13.17 1500m
  2 Fulton, Eleanor              Skechers Perform/HPW   4:30.34   4:12.53 1500m
  3 Schappert, Stephanie         Hoka/Njny TC           4:32.49   4:13.13 1500m
  4 Giordano, Dana               Cambridge-Boston       4:34.04   4:16.01 1500m
  5 Coogan, Katrina              NB Boston              4:34.32   4:15.78 1500m
  6 Farber, Lianne               NorCal Distance        4:36.68   4:17.78 1500m
  7 Alm, Maddie                  Unattached             4:39.96
  8 Addison, Rebecca             Saucony                4:40.49   4:20.88 1500m
  9 Kouba, Paige                 Saucony                4:43.07
 10 Van Pelt, Stephanie          Hoka/Njny TC           4:48.69
 -- Francois, Rachel             Unattached                 DNF

Women 3000 M Run HP
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hall, Marielle               NIKE                   8:55.55
  2 Macumber, Cally              Hanson Brooks          9:00.92
  3 Cridebring, Alycia           RabbitPRO/SRA          9:03.11
  4 Costello, Liz                NB Boston              9:06.18
  5 Moriello, Rosa               Track Smith            9:06.53
  6 Schilkowsky, Rachel          Rabbit Elite           9:08.50
  7 Bates, Emma                  B.A.A                  9:09.60
  8 Rees, Holly                  Battle Road            9:12.75
  9 Thompson, Joanna             Reebok/Zap Fit         9:22.82
 10 Garry, Kira                  Unattached             9:24.54
 11 Bell, Rolanda                Cptc New Balance       9:45.82
 -- Balouris, Elaina             B.A.A                      DNF

Women 1 Mile Run Open
================================================================
        Meet: M 4:29.43
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Wheeler, Eryn             25 Unattached             5:03.50
  2 Malone, Molly             24 Unattached             5:06.73
  3 Mahoney, Heather          34 Unattached             5:15.76
  4 Gompers, Annika           20 Unattached             5:18.89
  5 Avery, Katie              21 Unattached             5:53.61
  6 King, Lee                 30 Unattached             6:00.43
  7 Nagdimunova, Dina         29 Unattached             6:04.54
  8 Meillier, Lucie           37 Unattached             6:21.00
  9 Licata, Marissa           32 Unattached             6:48.26
 10 Amidon, Jessica           38 Unattached             7:22.54

Men 800 M Run HP
===================================================================
        Meet: M 1:46.31
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Martin, Ryan                 Asics Furman           1:46.03M  2
  2 Ibadin, Edose                District TC            1:46.18M  2
  3 Giestling, Chris             Hoka/Njny TC           1:46.49   2
  4 Jock, Charles                Nike Otc Elite         1:46.54   2
  5 Abda, Harun                  Nike Otc Elite         1:46.64   2
  6 Dinkins, Russell             NYAC                   1:46.76   2
  7 Holdsworth, Derek            District TC            1:47.07   1
  8 Romaniw, Anthony             Speedriver             1:47.10   2
  9 Gilreath, James              Team Green Run         1:47.36   1
 10 Capwell, Dylan               Unattached             1:47.71   1
 11 Rollo, Patrick               Unattached             1:47.71   1
 12 Black, Mitchell              Unattached             1:48.03   1
 13 Gagnon, Brian                Hoka/Njny TC           1:48.93   1
 14 Momoh, Leoman                Team Green Run         1:49.90   1
 15 McAsey, Joe                  Hoka/Njny TC           1:50.22   1
 -- Tugumisirize, Emmanuel       Unattached                 DNF   2
 -- Engel, Alexander             Heartbearkers              DNF   1

Men 1 Mile Run Adro HP
================================================================
        Meet: M 3:57.15
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Torrence, David              Hoka One One           3:53.21M  3:38.20 1500m
  2 Domanic, Robert              Unattached             3:54.73M  3:38.73 1500m
  3 Merber, Kyle                 Hoka/Njny TC           3:54.78M  3:39.46 1500m
  4 Philibert-Thiboutot, Cha     Asics                  3:55.14M  3:39.02 1500m
  5 Dunbar, Trevor               NIKE                   3:55.54M  3:39.26 1500m
  6 Herrera, Daniel              HPW/Mexico             3:56.13M  3:39.86 1500m
  7 Geoghegan, Will              NIKE                   3:56.24M  3:40.12 1500m
  8 Noelle, Chad                 Asics                  3:57.02M  3:40.98 1500m
  9 Garn, Jesse                  Hoka/Njny TC           3:57.23   3:42.36 1500m
 10 Crawford, Graham             Hoka/Njny TC           3:57.50   3:41.30 1500m
 11 Manzano, Leo                 Hoka One One           4:00.75   3:44.36 1500m
 12 Penzenstadler, Sam           District TC            4:08.22   3:50.11 1500m
 -- McAsey, Joe                  Hoka/Njny TC               DNF
 -- Gagnon, Brian                Hoka/Njny TC               DNF

Men 1 Mile Run HP
================================================================
        Meet: M 3:57.15
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Holt, Eric                   Unattached             4:00.65   3:44.30 1500m
  2 Gregory, Patrick             Dartmouth              4:01.55   3:44.34 1500m
  3 Goodwin, Adam                Team Green Run         4:02.05   3:44.81 1500m
  4 Kostelac, Anthony            Shore AC               4:02.26   3:46.23 1500m
  5 Carleo, Nick                 Providence             4:02.33   3:46.53 1500m
  6 Greene, Kevin                NB Battle Road         4:02.83   3:46.24 1500m
  7 Visokay, Adam                Unattached             4:02.99   3:48.20 1500m
  8 Sterling, Henry              NE Distance            4:04.23   3:47.98 1500m
  9 Leight, Alex                 Hoka/Njny TC           4:05.61   3:45.60 1500m
 10 Rogers, Simon                NZ                     4:06.64   3:50.88 1500m
 11 Saunders, Philo              Run Canberra           4:07.04   3:50.68 1500m
 12 Salisbury, Jack              Unattached             4:09.80   3:52.42 1500m
 13 Widzgowski, Ryan             NE Distance            4:11.67   3:52.85 1500m
 14 Hillenbrand, Matt            B.A.A                  4:19.29   3:59.47 1500m
 -- Donnelly, Jordan             Heartbearkers              DNF

Men 3000 M Run HP
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Campbell, Kemoy              New Balance            7:44.90
  2 Curtin, Tommy                Saucony Freedom        7:45.11
  3 Bruchet, Luc                 Asics                  7:46.89
  4 Cabral, Donn                 Hoka/Njny TC           7:47.42
  5 Doughty, Brandon             Reebok/Zap Fit         7:47.47
  6 Mahoney, Travis              Hoka/Njny TC           7:47.66
  7 Lutz, Craig                  Hoka/Naz Elite         7:48.64
  8 Stilin, Joe                  Reebok/Zap Fit         7:54.05
  9 Colley, Andrew               Reebok/Zap Fit         7:54.73
 10 Mann, Jordan                 Ocean State AC         7:55.79
 11 Mahalsky, Ryan               District TC            7:55.83
 12 Proudfoot, Ross              Speedriver             7:56.29
 13 Nelson, Aaron                Reebok/Zap Fit         7:56.88
 14 Dee, Liam                    Unattached             7:57.20
 15 Ferlic, Mason                NIKE                   7:57.20
 16 Doyle, Brian                 Unattached             7:57.50
 17 Serafini, Louis              Mizuno/Heartbrea       8:02.60
 18 Santana, Alfredo             Garden State TC        8:05.38
 19 Given, Wilkerson             Team Green Run         8:07.39
 20 Rynard, Caleb                Hanson Brooks          8:08.13
 21 Heninger, Julian             Unattached             8:23.14
 -- Reck, Connor                 B.A.A                      DNF

Men 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cosgrove, Danny           19 Unattached             4:24.42
  2 Shea, Timothy             23 Unattached             4:35.50
  3 Baron, Matthew            24 Unattached             4:39.62
  4 Oliveira, Rafael          36 Unattached             4:44.74
  5 Waltz, Seth               36 Unattached             4:49.26
  6 Cleary, Dan               34 Unattached             4:53.93
  7 Bugbee, Patrick           34 Unattached             4:54.53
  8 Martin, Neil              39 Unattached             5:04.53
  9 Sankar, Krishanu          26 Unattached             5:12.92
 10 Hill, Jordan              21 Unattached             5:16.68
 11 Bui, Jason                36 Unattached             5:19.07
 12 Rolnick, David            25 Unattached             5:22.68
 13 Li, Kevin                 21 Unattached             5:32.13
 14 Parra, Will               20 Unattached             5:35.69
 15 Russo, Charlie            39 Unattached             5:51.40
 16 Yu, Yun William           27 Unattached             6:09.38

Mixed 4x400 M Relay Family
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Team Blake  'A'                                     4:21.13
  2 Team Baker  'A'                                     4:29.38
     1) Baker, Douglas 57               2) Lopresti, Cameron
     3) Decker, Amos                    4) Suther, Shaun
  3 Team Kessler  'A'                                   4:31.53
  4 Team Kardos  'A'                                    4:33.19
  5 Team Richardson  'A'                                4:34.37
  6 Ccxc "captains"  'A'                                4:38.29
     1) Kovacevic, Liviya 17            2) Hutchinson, Sarah
     3) Cramer, Caleb                   4) Grant, James
  7 Team Ference  'A'                                   4:40.36
  8 Team Crounse  'A'                                   4:51.69
  9 Team Muehlschlegel  'A'                             5:41.82
 10 Team Harvey  'A'                                    5:43.46
 11 Team Martin  'A'                                    5:53.58

Mixed 1 Mile Run Ages 9-10 Youth
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rowe, Evan               M10 Unattached             6:02.98
  2 Bussone, Davide           M9 Unattached             6:05.02
  3 L'Heureux, Cadence       W10 Unattached             6:24.46
  4 Crounse, Luke             M9 Unattached             6:28.37
  5 Martin, Dashiell          M9 Unattached             6:58.63
  6 Collamore, Troy           M9 Unattached             7:01.70
  7 Pomeroy, Declan           M9 Unattached             7:36.62
  8 Hoff, Kieran              M9 Unattached             7:41.40
  9 Jaramillo, Natalia       W10 Unattached             7:46.76
 10 Pelta, Hayden             M9 Unattached             7:57.15
 11 Prescott, Kayla           W9 Unattached             7:57.98
 12 DiBenedetto, Dominic     M10 Unattached             8:03.04
 13 Piwowar, Evan             M9 Unattached             8:03.07
 14 Lokuta, Nicolas           M9 Unattached             8:06.58
 15 Mach, Nathan              M9 Unattached             8:09.58
 16 Purser, Mario             M9 Unattached             8:16.08
 17 Flatley, Ronan            M9 Unattached             8:20.21
 18 Katz, Jason               M9 Unattached             8:28.74
 19 King, Levi                M9 Unattached             8:29.77
 20 Sperry, Catherine         W9 Unattached             8:29.87
 21 Langan, Connor            M9 Unattached             8:35.96
 22 Shah, Jashn               M9 Unattached             8:46.10
 23 Sperry, Andrew            M9 Unattached             8:49.05
 -- Chase, Ryan               M9 Unattached                 DNF

Mixed 1 Mile Run Ages 11-14 Youth
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Donahue, James           M14 Unattached             4:55.42
  2 Kirby, Myles             M13 Unattached             5:20.75
  3 bernier, matthew         M14 Unattached             5:26.77
  4 Gekle, Reid              M14 Unattached             5:29.21
  5 McGarry, Tyler           M13 Unattached             5:29.88
  6 Boyle, James             M13 Unattached             5:33.40
  7 Bussone, Marco           M12 Unattached             5:33.91
  8 Salvo, Kyle              M13 Unattached             5:44.28
  9 Abreu, Laura             W14 Unattached             5:53.32
 10 Sonderling, Aria         W14 Unattached             5:59.18
 11 Orcutt, Amy              W14 Unattached             6:02.27
 12 Li, Yiran                M14 Unattached             6:10.04
 13 McInerney, Paige         W11 Unattached             6:15.82
 14 Paithankar, Om           M12 Unattached             6:16.35
 15 Cassidy, Bridgette       W11 Unattached             6:20.80
 16 Collyer, Julia           W12 Unattached             6:22.02
 17 McInerney, Maggie        W13 Unattached             6:28.63
 18 Tremblay, Luke           M11 Unattached             7:11.98
 19 mui, Jonathan            M11 Unattached             7:20.02
 20 Pavlik, Mackenzie        W14 Unattached             8:38.62
 -- Adam, Molly              W12 Unattached                 DNF

Mixed 1 Mile Run Ages to 8 Youth
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Li, Samule                M8 Unattached             7:07.34
  2 Pomeroy, Adalia           W8 Unattached             7:19.51
  3 Quayle, Brady             M8 Unattached             7:19.83
  4 Geller, Will              M6 Unattached             7:25.07
  5 Cochran, Canyon           M8 Unattached             7:34.80
  6 Pelta, Tyler              M7 Unattached             7:42.08
  7 Goldner, Theo             M7 Unattached             7:48.96
  8 CharryÊ, Aadith           M8 Unattached             7:52.65
  9 Sukharsky, Issac          M7 Unattached             7:53.93
 10 Licata, Laura             W8 Unattached             8:06.75
 11 Jaramillo, Gabriel        M8 Unattached             8:11.18
 12 DiBenedetto, Dante        M7 Unattached             8:17.48
 13 Mahoney, Finn             M6 Unattached             8:18.46
 14 Sleger, Breaden           M8 Unattached             8:25.45
 15 Thompson, Ryan            M6 Unattached             8:30.59
 16 Thompson, Trevor          M6 Unattached             8:30.61
 17 Muehlschlegel, Annabel S  W6 Unattached             8:43.83
 18 Bernardi, Sophia          W5 Unattached             8:44.33
 19 Odonnell, Colin           M6 Unattached             8:49.62
 20 Rowe, Brendan             M4 Unattached             9:37.57
 21 Sperry, Anne              W6 Unattached             9:45.67
 22 Sperry, Elizabeth         W8 Unattached            10:31.56
 23 mui, Emilygrace           W7 Unattached            10:33.63
 24 Lokuta, Jake              M7 Unattached            10:37.19

Mixed 1 Mile Run Scholastic
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Salvo, Eric              M16 Unattached             4:30.11   1
  2 Cole-French, William     M15 Unattached             4:30.61   1
  3 Kessler, Zander          M16 Unattached             4:31.12   1
  4 Lespasio, Marcus         M16 Unattached             4:33.06   1
  5 McClure, Timothy         M16 Unattached             4:33.21   1
  6 Bernat, Micah            M15 Unattached             4:35.82   1
  7 Dong, Vincent            M18 Unattached             4:37.59   1
  8 Crespo, Alex             M18 Unattached             4:37.60   1
  9 Cool, Sam                M17 Unattached             4:37.89   1
 10 Morris, Tyler            M16 Unattached             4:38.34   1
 11 Valianti, Nicholas       M15 Unattached             4:40.70   1
 12 Hipwell, Liam            M16 Unattached             4:43.42   1
 13 St. Onge, Jacob          M17 Unattached             4:44.29   1
 14 Hassing, Cam             M17 Unattached             4:46.99   1
 15 Cook, Alan               M17 Unattached             4:48.29   2
 16 Mullen, Adam             M16 Unattached             4:50.12   1
 17 Kirdahy, Andrew          M15 Unattached             4:50.27   2
 18 Fawcett, Grant           M17 Unattached             4:50.33   2
 19 Caspersen, Finn          M17 Unattached             4:50.61   3
 20 Rosa, Deven              M17 Unattached             4:51.79   2
 21 Bernstein, Adam          M14 Unattached             4:52.35   2
 22 Keegan, Ben              M16 Unattached             4:52.60   1
 23 Sheiman, Robert          M16 Unattached             4:52.80   2
 24 Cameron, Hugh            M17 Unattached             4:52.83   2
 25 Thyne, Ricky             M15 Unattached             4:53.27   2
 26 Snowman, JD              M18 Unattached             4:53.98   1
 27 Kiuna, Ian               M16 Unattached             4:55.70   2
 28 St.Jean, Dennis          M15 Unattached             4:55.76   2
 29 Reif, Connor             M16 Unattached             4:55.88   3
 30 Greene, Benjamin         M16 Unattached             4:56.32   2
 31 Gage, Adam               M17 Unattached             4:56.33   2
 32 O'Neill, Matt            M17 Unattached             4:56.52   2
 33 Ellis, Alex              M16 Unattached             5:00.34   2
 34 Pesko, Jack              M15 Unattached             5:00.59   2
 35 Santana, Kelvin          M15 Unattached             5:01.92   3
 36 McNeill, Ryan            M17 Unattached             5:02.03   2
 37 Flint, Samuel            M16 Unattached             5:03.16   2
 38 Ayyash, Ibrahim          M15 Unattached             5:04.84   2
 39 Dubin, Jacob             M15 Unattached             5:07.02   3
 40 Vettel, Addy             W16 Unattached             5:07.15   3
 41 Fahey, Matthew           M17 Unattached             5:11.05   2
 42 Phillips, Cedric         M15 Unattached             5:14.85   2
 43 Alvarez, Sebastian       M18 Unattached             5:24.07   3
 44 Osofsky, Jared           M15 Unattached             5:24.54   3
 45 Sibold, Allison          W15 Unattached             5:27.48   3
 46 McMann, John             M17 Unattached             5:29.02   3
 47 Kirby, Aidan             M15 Unattached             5:30.27   3
 48 Cassidy, Page            W14 Unattached             5:31.96   3
 49 Fischer, Abigail         W16 Unattached             5:38.28   3
 50 Stilwell, Jane           W16 Unattached             5:40.50   3
 51 Hamilton, Haley          W17 Unattached             5:45.53   3
 52 Dockham, Sarah           W17 Unattached             5:47.14   3
 53 Shen, Jitong             M18 Unattached             5:53.01   3
 54 Young, Ciara             W16 Unattached             5:53.31   3
 55 Sullivan, Emma           W16 Unattached             6:09.17   3
 56 Suthar, Dhruv            M17 Unattached             6:10.97   3
 57 Eskenas, Sophie          W15 Unattached             6:17.00   3
 58 Delsobral, Nick          M15 Unattached             7:11.38   3
 -- Cuomo, David             M17 Unattached                 DNF   2

Mixed 40-89 1 Mile Run Senior
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 McManus, Mike            M51 Unattached             4:42.40   1
  2 bernier, christopher     M43 Unattached             4:42.78   1
  3 Taylor, Matt             M40 Unattached             4:47.18   1
  4 Muehlschlegel, Danny     M43 Unattached             4:55.33   1
  5 Crounse, Brian           M45 Unattached             5:03.75   1
  6 Mayall, Mark             M45 Unattached             5:07.52   1
  7 Teszler, David           M51 Unattached             5:09.45   1
  8 Hoff, Timothy            M51 Unattached             5:13.50   1
  9 Reiner, Ginger           W40 Unattached             5:15.99   1
 10 Blouin, John             M42 Unattached             5:17.29   1
 11 Johnson, Doug            M47 Unattached             5:18.74   1
 12 Cook, Douglas            M53 Unattached             5:23.48   1
 13 Decker, Michael          M51 Unattached             5:37.24   1
 14 Hammond, Paul            M57 Unattached             5:38.35   1
 15 Newsham, Bill            M52 Unattached             5:41.04   1
 16 Pomeroy, Bob             M55 Unattached             5:41.40   2
 17 Mente, Scot              M45 Unattached             5:48.92   1
 18 Binder, Stephen          M54 Unattached             5:51.60   1
 19 Michaelson, Peter        M62 Unattached             5:54.92   2
 20 Lopes, Rui               M44 Unattached             6:08.72   1
 21 McVeigh, Patrick         M61 Unattached             6:11.78   2
 22 Kendall, Samuel          M56 Unattached             6:13.08   2
 23 Peckiconis, Stephen      M58 Unattached             6:14.66   2
 24 Wilder, Bob              M53 Unattached             6:17.50   2
 25 Ih, Bennet               M47 Unattached             6:24.43   2
 26 Farrow, Chuck            M56 Unattached             6:26.87   2
 27 Bowser, Robert           M63 Unattached             6:28.92   2
 28 McWilliams, John         M64 Unattached             6:34.09   2
 29 Viegas, Stephen          M68 Unattached             6:47.92   2
 30 Shames, Spencer          M59 Unattached             6:48.84   2
 31 Fischer, Bill            M65 Unattached             6:58.64   2
 32 Quayle, Laura            W50 Unattached             8:45.25   2
 -- Tremblay, Bob            M50 Unattached                 DNF   1

Mixed 400 M Run Unified
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Fallon, Cameron          M18 Unattached             1:36.94
  2 Gaibel, Shira            W18 Unattached             1:46.73     3 Yas, Adrian              M18 Unattached             1:52.65  
 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.