Schedule: ISSA/Grace Kennedy Boys and Girls Champs 2017


Tuesday, March 28

1:00 pm LONG JUMP CLASS 1 BOYS PRELIMS

1:00 PM 70 METERS HURDLES CLASS 4 GIRLS PRELIMS

1:40 PM SHOT PUT THROW CLASS 2 GIRLS PRELIMS

1:25 pm 80 METERS HURDLES CLASS 3 GIRLS PRELIMS

1:50 PM 100 METERS HURDLES CLASS 2 GIRLS PRELIMS

2:00 PM JAVELIN THROW OPEN BOYS PRELIMS

2:05 PM 100 METERS HURDLES CLASS 1 GIRLS PRELIMS

2:15 pm 100 METERS HURDLES CLASS 3 BOYS PRELIMS

2:35 PM 110 METERS HURDLES CLASS 2 BOYS PRELIMS

2:40 PM HIGH JUMP CLASS 1 GIRLS PRELIMS

2:55 PM 110 METERS HURDLES CLASS 1 BOYS PRELIMS

3:25 PM 800 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

3:45 pm LONG JUMP CLASS 2 GIRLS PRELIMS

3:55 PM 800 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

4:25 PM 800 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

4:45 PM 800 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

4:40 PM DISCUS THROW CLASS 1 GIRLS PRELIMS

5:15 pm 800 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

5:30 PM 800 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

6:00 PM 800 LONG JUMP CLASS 2 BOYS PRELIMS

6:10 PM 200 METERS CLASS 4 GIRLS PRELIMS

6:40 pm 200 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

7:10 PM 200 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

7:40 PM 200 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

8:00 PM 200 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

8:25 PM 200 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:40 PM 200 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

9:15 PM STEEPLE CHASE OPEN BOYS PRELIMS

Wednesday, March 29

8:30 AM LONG JUMP CLASS 4 GIRLS PRELIMS

8:30 AM SHOT PUT THROW CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:30 AM DISCUS THROW CLASS 1 BOYS PRELIMS

8:30 AM 100 METERS DECATHLON OPEN BOYS EV.# 1

8:35 AM HIGH JUMP CLASS 3 GIRLS PRELIMS

8:45 AM 1500 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

9:10 AM 1500 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

9:35 AM 1500 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

9:55 AM 1500 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

10:10 AM 1500 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

10:30 AM 1500 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

11:05 AM LONG JUMP DEC. OPEN BOYS EV.# 2

1:30 PM DISCUS THROW CLASS 3 GIRLS PRELIMS

1:30 PM HIGH JUMP CLASS 2 GIRLS PRELIMS

1:35 PM 400 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

2:05 PM 400 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

2:35 PM 400 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

3:00 PM SHOT PUT DEC. OPEN BOYS EV.# 3

3:05 PM LONG JUMP CLASS 2 BOYS FINAL

3:10 PM 400 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

3:35 PM HIGH JUMP CLASS 3 BOYS PRELIMS

3:45 PM 400 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

4:10 PM 400 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

5:05 PM DISCUS THROW CLASS 1 GIRLS FINAL

5:30 PM 5000 METERS OPEN BOYS PRELIMS

5:30 PM SHOT PUT CLASS 2 GIRLS FINAL

5:40 PM HIGH JUMP DEC. OPEN BOYS EV.# 4

5:50 PM LONG JUMP CLASS 1 BOYS FINAL

6:25 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 4 GIRLS PRELIMS

6:50 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 3 GIRLS PRELIMS

7:10 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 3 BOYS PRELIMS

7:35 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 2 GIRLS PRELIMS

8:00 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 2 BOYS PRELIMS

8:20 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:40 PM 4 X 100 METERS RELAY CLASS 1 BOYS PRELIMS

9:00 PM 400 METERS DEC. OPEN BOYS EV.# 5

Thursday, March 30

8:15 AM 110 METERS HURDLES DEC OPEN BOYS EV.# 6

8:30 AM HIGH JUMP CLASS 4 GIRLS PRELIMS

8:30 AM DISCUS THROW CLASS 2 GIRLS PRELIMS

8:30 AM LONG JUMP CLASS 1 GIRLS PRELIMS

8:40 AM SHOT PUT CLASS 2 BOYS PRELIMS

8:50 AM 400 METERS Hurdles OPEN GIRLS PRELIMS

9:10 AM 400 METERS Hurdles CLASS 2 BOYS PRELIMS

9:30 AM 400 METERS Hurdles CLASS 1 BOYS PRELIMS

10:00 AM DISCUS THROW DEC. OPEN BOYS EV# 7

10:00 AM 100 METERS CLASS 4 GIRLS PRELIMS

10:35 AM 100 METERS CLASS 3 GIRLS PRELIMS

10:50 AM LONG JUMP CLASS 3 BOYS PRELIMS

10:50 AM HIGH JUMP CLASS 3 GIRLS FINAL

11:10 AM 100 METERS CLASS 2 GIRLS PRELIMS

11:40 AM 100 METERS CLASS 1 GIRLS PRELIMS

12:00 PM JAVELIN THROW OPEN GIRLS PRELIMS

2:00 PM MEDAL PRESENTATION

Long jump classes 1&2 boys— shot put class 2 girls

Steeple chase boys & girls – discus throw class 1 girls

2:00 PM TRIPLE JUMP CLASS I BOYS PRELIMS

2:05 PM HIGH JUMP CLASS 2 BOYS PRELIMS

2:10 PM POLE VAULT DEC. OPEN BOYS EV.# 8

2:15 PM 100 METERS CLASS 3 BOYS PRELIMS

2:45 PM 100 METERS CLASS 2 BOYS PRELIMS

3:15 PM DISCUS THROW CLASS 1 BOYS FINAL

3:25 PM L0NG JUMP CLASS 4 GIRLS FINAL

3:15 PM 100 METERS CLASS 1 BOYS PRELIMS

3:45 PM 800 METERS CLASS 3 GIRLS SEMI-FINAL

3:55 PM 800 METERS CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

4:10 PM MEDAL PRESENTATION

4:20 PM 800 METERS CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

4:30 PM 800 METERS CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL

4:45 PM 800 METERS CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL

4:55 PM 800 METERS CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

5:00 PM SHOT PUT THROW CLASS 2 BOYS FINAL

5:10 PM HIGH JUMP CLASS 3 BOYS FINAL

5:15 PM 1600 METERS MEDLEY RELAY OPEN GIRLS PRELIMS

5:45 PM 1600 METERS MEDLEY RELAY OPEN BOYS PRELIMS

5:50 PM LONG JUMP CLASS 2 GIRLS FINAL

5:55 PM JAVELIN THROW DEC. OPEN BOYS EV#. 9

6:00 PM MEDAL PRESENTATION

High jump class 3 girls

6:25 PM 200 METERS CLASS 4 GIRLS SEMI-FINAL

6:35 PM 200 METERS CLASS 3 GIRLS SEMEI-FINAL

6:45 PM 200 METERS CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

6:55 PM 200 METERS CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

7:05 PM MEDAL CEREMONY

Long jump class 4 girls---shot put class 2 boys

High jump class 3 boys---discus class 1 boys

7:20 PM 200 METERS CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL

7:35 PM 200 METERS CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL

7:50 PM 200 METERS CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

8:10 PM 4 X 400 METERS RELAY OPEN GIRLS PRELIMS

8:35 PM 4 X 400 METERS RELAY OPEN BOYS PRELIMS

8:55 PM 1500 METERS DEC. OPEN BOYS EV.# 10

9:20 PM 2000 METERS STEEPLE CHASE OPEN GIRLS FINAL

9:35 PM 2000 METERS STEEPLE CHASE OPEN BOYS FINAL

Friday, March 31

8:30 AM TRIPLE JUMP CLASS 2 BOYS PRELIMS

8:30 AM 100 METERSs HURDLES HEP. OPEN GIRLS EV.# 1

8:35 AM JAVELIN THROW OPEN GIRLS FINAL

8:35 AM SHOT PUT THROW CLASS 1 BOYS PRELIMS

8:40 AM HIGH JUMP CLASS 1 BOYS PRELIMS

8:45 AM 70 METERS HURDLES CLASS 4 GIRLS SEMI-FINAL

9:10 AM 80 METERS HURDLES CLASS3 GIRLS SEMIFINAL

9:15 AM 100 METERS HURDLES CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

9:25 AM 100 METERS HURDLES CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL

9:35 AM 100 METERS HURDLES CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

9:55 AM 110 METERS HURDLES CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL

10:15 AM 110 METERS HURDLES CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

10:30 AM LONG JUMP CLASS 3 GIRLS PRELIMS

11:00 AM HIGH JUMP HEP. OPEN GIRLS EV.# 2

1:05 PM DISCUS THROW CLASS 2 GIRLS FINAL

1:10 PM LONG JUMP CLASS 3 BOYS FINAL

1:15 PM MEDAL PRESENTATION

Pole vault boys – long jump class 2 –girls

Long jump class 4 boys—decathlon boys –javelin girls

1:35 PM 400 METERS CLASS 3 GIRLS SEMI-FINAL

1:40 PM HIGH JUMP CLASS 4 GIRLS FINAL

1:45 PM 400 METERS CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

1:55 PM 400 METERS CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

2:05 PM 400 METERS CLASS 2 BOYS SEMIFINAL

2:15 PM 400 METERS CLASS 1 GIRLS SEM- FINAL

2:25 PM 400 METERS CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

2:40 PM 100 METERS CLASS 4 GIRLS SEMI-FINAL

3:00 PM 100 METERS CLASS 3 GIRLS SEMI-FINAL

3:05 PM DISCUS THROW CLASS 3 GIRLS FINAL

3:10 PM 100 METERS CLASS 3 BOYS SEMI-FINAL

3:15 PM TRIPLE JUMP OPEN GIRLS FINAL

3:20 PM 100 METERS CLASS 2 GIRLS SEMI-FINAL

3:30 PM 100 METERS CLASS 2 BOYS SEMI-FINAL

3:45 PM 100 METERS CLASS 1 GIRLS SEMI-FINAL

4:00 PM 100 METERS CLASS 1 BOYS SEMI-FINAL

4:30 PM MEDAL PRESENTATION

High jump class 1 girls –discus class 2 girls

Long jump class 3 boys

5:00 OPENING CEREMONY

HONOUREES CEREMONY

6:10 PM POLE VAULT OPEN BOYS FINAL

6:10 PM DISCUS THROW CLASS 2 BOYS PRELIMS

6:15 PM HIGH JUMP CLASS 1 GIRLS FINAL

6:20 PM TRIPLE JUMP CLASS 1 BOYS FINAL

6:20 PM SHOT PUT THROW HEP. OPEN GIRLS EV.# 3

6:25 PM 1500 METERS CLASS 3 GIRLS FINAL

6:30 PM 1500 METERS CLASS 3 BOYS FINAL

6:35 PM 1500 METERS CLASS 2 GIRLS FINAL

6:45 PM 1500 METERS CLASS 2 BOYS FINAL

6:50 PM 1500 METERS CLASS 1 GIRLS FINAL

7:00 PM 1500 METERS CLASS 1 BOYS FINAL

7:10 PM MEDAL PRESENTATION

Discus class 3 girls—triple jump class 2 boys

1500 METERS girls classes 3&2 --1500 METERS boys

Classes 3&2

7:20 PM 400 METERS HURDLES OPEN GIRLS FINAL

7:30 PM 400METERS Hurdles CLASS 2 BOYS FINAL

7:35 PM 400 METERS HURDLES CLASS 1 BOYS FINAL

7:40 PM MEDAL PRESENTATION

1500 METERS class 1 girls and boys

7:45 PM 100 METERS CLASS 4 GIRLS FINAL

7:50 PM 100 METERS CLASS 3 GIRLS FINAL

7:55 PM 100 METERS CLASS 3 BOYS FINAL

8:05 PM 100 METERS CLASS 2 GIRLS FINAL

8:10 PM 100 METERS CLASS 2 BOYS FINAL

8:20 PM 100 METERS CLASS 1 GIRLS FINAL

8:35 PM 100 METERS CLASS 1 BOYS FINAL

8:40 PM MEDAL PRESENTATION

Triple jump class1 boys –high jump class 4 girls

100 METERS girls classes 4 3&2

400 METERS hurdles girls & boys--100 METERS boys classes 3&2

8:50 PM 200 METERS HEP. OPEN GIRLS EV.# 4

8:55 PM MEDAL PRESENTATION

Saturday, April 1

1:00 LONG JUMP HEP. OPEN GIRLS EV.# 5

1:30 JAVELIN OPEN BOYS FINAL

2:05 HIGH JUMP CLASS 2 GIRLS FINAL

2:15 400 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL

2:20 400 METRES CLASS 3 BOYS FINAL

2:25 400 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL

2:30 400 METRES CLASS 2 BOYS FINAL

2:35 400 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL

2:40 400 METRES CLASS 1 BOYS FINAL

2:45 LONG JUMP CLASS 3 GIRLS FINAL

2:48 MEDAL PRESENTATION

400 metres girls – classes 3&2 – boys 4 3&2

3:00 SHOT PUT THROW CLASS 1 GIRLS FINAL

3:05 70 metres HURDLES CLASS 4 GIRLS FINAL

3:10 80 metres HURDLES CLASS 3 GIRLS FINAL

3:15 MEDAL PRESENTATION

400 metres class 1 girls & boys –javelin boys

3:25 100 metres HURDLES CLASS 2 GIRLS FINAL

3:35 100 metres HURDLES CLASS 1 GIRLS FINAL

3:40 100 metres HURDLES CLASS 3 BOYS FINAL

3:43 HIGH JUMP CLASS 2 BOYS FINAL

3:45 DISCUS THROW CLASS 2 BOYS FINAL

3:50 MEDAL PRESENTATION

High jump class 2 girls –70 metres hurdle class 4 girls

80 metres hurdles class 3 girls –100 metres hurdles

Class 2 girls

4:00 110 metres HURDLES CLASS 2 BOYS FINAL

4:10 110 metres HURDLES CLASS 1 BOYS FINAL

4:15 MEDAL PRESENTATION

100 metres hurdles class1 girls and class 3 boys

4:20 800 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL

4:25 800 METRES CLASS 3 BOYS FINAL

4:30 800 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL

4:35 800 METRES CLASS 2 BOYS FINAL

4:40 800 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL

4:45 800 METRES CLASS 1 BOYS FINAL

4:50 SHOT PUT THROW CLASS 1 BOYS FINAL

4:53 LONG JUMP CLASS 1 GIRLS FINAL

4:50 MEDAL PRESENTATION

110 metres hurdles classes 1&2 boys

800 metres classes 3 &2 boys and girls

5:10 200 METRES CLASS 4 GIRLS FINAL

5:15 200 METRES CLASS 3 GIRLS FINAL

5:20 200 METRES CLASS 3 BOYS FINAL

5:25 200 METRES CLASS 2 GIRLS FINAL

5:30 200 METRES CLASS 2 BOYS FINAL

5:33 HIGH JUMP CLASS 1 BOYS FINAL

5:35 200 METRES CLASS 1 GIRLS FINAL

5:40 200 METRES CLASS 1 BOYS FINAL

5:45 JAVELIN HEP. OPEN GIRLS EV.# 6

5:50 MEDAL PRESENTATION

High jump class 2 boys –long jump class 3 girls

Discus class 2 boys—800 metres class 1 boys & girls

200 metres classes 4 3 &2 boys & girls

6:00 1600 metres MEDLEY RELAY OPEN GIRLS FINAL

6:10 1600 metres MEDLEY RELAY OPEN BOYS FINAL

6:15 3000 METRES OPEN GIRLS FINAL

6:25 TRIPLE JUMP CLASS 2 BOYS FINAL

6:30 MEDAL PRESENTATION

6:45 8 X 50 metres REIAY PRINCIPALS

7:00 4 X 100 metres RELAY CLASS 1 GIRLS FINAL

7:05 4 X 100 metres RELAY CLASS 1 BOYS FINAL

7:10 4 X 100 metres RELAY CLASS 2 GIRLS FINAL

7:15 4 X 100 metres RELAY CLASS 2 BOYS FINAL

7:20 4 X 100 metres RELAY CLASS 3 GIRLS FINAL

7:25 4 X 100 metres RELAY CLASS 3 BOYS FINAL

7:30 4 X 100 metres RELAY CLASS 4 GIRLS FINAL

7:40 800 METRES HEP. OPEN GIRLS EV.# 7

7:45 MEDAL PRESENTYATION

200 metres class 1 boys & girls –medley relay boys & girls

3000 metres girls – 4x100 relay classes 1&2 boys & girls

8:00 5000 METRES OPEN BOYS FINAL

8:25 MEDAL PRESENTATION

High jump class 1 boys ---long jump class 1 girls

 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.