Results: Gulyai Istvan Memorial 2016


Results: Gulyai Istvan Memorial 2016 - Monday, July 18

Results: Men

100m Men Wind +1.9

1. Akani SIMBINE RSA 9.89 PB
2. Asafa POWELL JAM 9.92 SB
3. Michael RODGERS USA 10.12
4. Kim COLLINS SKN 10.13
5. Isiah YOUNG USA 10.14
6. Yoshihide KIRYU JPN 10.17
7. Hassan TAFTIAN IRI 10.21
8. János SIPOS HUN 10.39 PB

200 Men Wind +0.7

1. Akani SIMBINE RSA 20.16 PB
2. Isiah YOUNG USA 20.24 SB
3. Lykourgos-Stefanos TSAKONAS GRE 20.34 SB
4. Sean MCLEAN USA 20.65
5. Shota IIZUKA JPN 20.67
6. Calesio NEWMAN USA 20.98
7. Gábor PÁSZTOR HUN 21.53
- Curtis MITCHELL USA DNF

400m Men

1. Kirani JAMES GRN 44.60
2. Tony MCQUAY USA 45.08
3. Steven GARDINER BAH 45.28
4. Jarrin SOLOMON TTO 45.42 SB
5. Renny QUOW TTO 45.55
6. Rabah YOUSIF GBR 45.62
7. Michael BERRY USA 46.32
8. Kyle CLEMONS USA 46.76

800m Men

1. David RUDISHA KEN 1:43.35 WL
2. Jonathan KITILIT KEN 1:44.16
3. Nicholas Kiplangat KIPKOECH KEN 1:44.90
4. Erik SOWINSKI USA 1:45.44 SB
5. Jeffrey RISELEY AUS 1:45.85 SB
6. Antoine GAKEME BDI 1:45.87
7. Timothy KITUM KEN 1:46.39
8. Balázs VINDICS HUN 1:47.41 PB
9. Mark ENGLISH IRL 1:47.84
10. Gergő KISS HUN 1:50.20
- Bram SOM NED DNF

1500m Men

1. Silas KIPLAGAT KEN 3:36.70
2. Vincent KIBET KEN 3:36.83
3. Collins CHEBOI KEN 3:37.33
4. Mathew KIPTANUI KEN 3:38.29 SB
5. Hillary Kipkorir MAIYO KEN 3:38.84 SB
6. Andrew BAYER USA 3:39.24 SB
7. Tamás KAZI HUN 3:39.77
8. Benjámin KOVÁCS HUN 3:40.91
9. Timo BENITZ GER 3:43.82
- Dávid TAKÁCS HUN DNF
- Ismael Kipngetich KOMBICH KEN DNF

110m Hurdles Men Wind +1.2

1. Balázs BAJI HUN 13.33
2. Antonio ALKANA RSA 13.44
3. Julian MARQUART GER 13.78
4. Valdó SZŰCS HUN 13.85
5. Serhiy KOPANAYKO UKR 13.88
6. Maksim LYNSHA BLR 14.10
- Omar MCLEOD JAM DQ

400m Hurdles Men

1. Keisuke NOZAWA JPN 49.26
2. LJ VAN ZYL RSA 49.78
3. Rasmus MÄGI EST 49.79
4. Rhys WILLIAMS GBR 50.01
5. Jeffery GIBSON BAH 50.22
6. Jehue GORDON TTO 50.43
7. Tibor KOROKNAI HUN 51.70

High Jump Men

1. Donald THOMAS BAH 2.37 PB
2. Bohdan BONDARENKO UKR 2.35
3. Majed Aldin GHAZAL SYR 2.31
4. Dimitrios HONDROKOUKIS CYP 2.26 SB
5. Yuriy KRYMARENKO UKR 2.26
6. Pavel SELIVERSTAU BLR 2.23
7. Péter BAKOSI HUN 2.23
8. Kabelo KGOSIEMANG BOT 2.15

Discus Men

1. Zoltán KŐVÁGÓ HUN 67.13 SB
2. Daniel STÅHL SWE 66.92 PB
3. Markus MÜNCH GER 63.80
4. Mauricio ORTEGA COL 63.77
5. Gerd KANTER EST 63.44
6. Rodney BROWN USA 62.78
7. Martin KUPPER EST 62.27
8. János HUSZÁK HUN 62.12
9. Róbert SZIKSZAI HUN 59.59

Hammer Men

1. Paweł FAJDEK POL 81.11
2. Ashraf Amgad EL SEIFY QAT 76.59
3. Pavel BAREISHA BLR 74.17
4. Wojciech NOWICKI POL 73.93
5. Michail ANASTASAKIS GRE 73.63
6. Kibwé JOHNSON USA 73.50
7. Wagner José Alberto DOMINGOS BRA 72.52
8. Nick MILLER GBR 71.38
9. Krisztián PARS HUN 70.74
10. Marcel LOMNICKY SVK 69.47
11. Ákos HUDI HUN 69.05

 

Results: Women

100m Women Wind +2.9

1. Blessing OKAGBARE-IGHOTEGUONOR NGR 10.92
2. Marie-Josee TA LOU CIV 10.95
3. Tianna BARTOLETTA USA 11.02
4. Morolake AKINOSUN USA 11.06
5. Rosângela Cristina OLIVEIRA SANTOS BRA 11.26
6. Shalonda SOLOMON USA 11.29
7. Alexandria ANDERSON USA 11.39
8. Anasztázia NGUYEN HUN 11.64

200m Women Wind + 1.0

1. Veronica CAMPBELL-BROWN JAM 22.52
2. Shalonda SOLOMON USA 22.63 SB
3. Tiffany TOWNSEND USA 22.63 SB
4. Kaylin WHITNEY USA 22.85
5. Alyssa CONLEY RSA 23.22
6. Jeneba TARMOH USA 23.41
7. Olivia EKPONE NGR 23.86 SB
8. Éva KAPTUR HUN 24.05

800m Women

1. Francine NIYONSABA BDI 1:59.84
2. Molly LUDLOW USA 1:59.99
3. Anastasiya TKACHUK UKR 2:01.66
4. Chanelle PRICE USA 2:02.11
5. Amela TERZIĆ SRB 2:03.22 SB
6. Bianka KÉRI HUN 2:04.09
7. Kendra CHAMBERS USA 2:05.09
- Sophie APÁTHY HUN DNF

100m Hurdles Women heat 1 Wind +1.8

1. Nia ALI USA 12.76
2. Jacquelyn COWARD USA 12.96
3. Raven CLAY USA 13.13
4. Queen HARRISON USA 13.20
5. Tenaya JONES USA 13.25
6. Franziska HOFMANN GER 13.28
7. Gréta KEREKES HUN 13.41
8. Luca KOZÁK HUN 13.42

100m Hurdles  Women heat 2 Wind +0.7

1. Ivana LONČAREK CRO 13.10
2. Micol CATTANEO ITA 13.34
3. Lilla JUHÁSZ HUN 13.57
4. Melia COX USA 13.76
5. Petra RÉPÁSI HUN 14.09

400m Hurdles Women

1. Hanna TITIMETS UKR 55.15
2. Cassandra TATE USA 55.21
3. Ashley SPENCER USA 55.94
4. Olena KOLESNYCHENKO UKR 56.21
5. Stina TROEST DEN 57.10
6. Lucia SLANIČKOVÁ SVK 57.87
7. Tetyana MELNYK UKR 58.54

Long Jump Women

1. Tianna BARTOLETTA USA 6.80 +0.3
2. Shara PROCTOR GBR 6.71 SB 0.0
3. Funmi JIMOH USA 6.61 +0.8
4. Jana VELĎÁKOVÁ SVK 6.60 +1.0
5. Blessing OKAGBARE-IGHOTEGUONOR NGR 6.34 +0.4
6. Chantel MALONE IVB 6.31 +0.6
7. Jana KOREŠOVÁ CZE 6.27 +0.3
8. Krystyna HRYSHUTYNA UKR 6.23 +0.3
9. Diana LESTI HUN 5.97 +0.6
10. Zsófia CSANÁDI HUN 5.85 +0.9
- Vivien SCHMELCZ HUN NM

Shot Put Women

1. Valerie ADAMS NZL 20.19 SB
2. Christina SCHWANITZ GER 20.14
3. Michelle CARTER USA 19.56
4. Anita MÁRTON HUN 19.49 PB
5. Tia BROOKS USA 18.73
6. Brittany SMITH USA 18.50
7. Cleopatra BOREL TTO 18.34
8. Aliona DUBITSKAYA BLR 18.04
9. Yuliya LEANTSIUK BLR 17.75

 

 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.