Results: 2016 Paavo Nurmi Games


Results: 2016 Paavo Nurmi Games - Wednesday, June 29

Results Source: http://live.time4results.com/yu/2016/png/

Results Men

100m Final Wind +0,6

Rank Name / Nation
Result



1 Sean Safo-Antwi
GHA
10,23



2 Solomon Bockarie
NED
10,24



3 Yancarlos Martinez
DOM
10,30



4 Lebokeng Sesele
RSA
10,37



5 Roscoe Engel
RSA
10,37



6 Ville Myllymäki
FIN
10,50



7 James Alaka
GBR
10,59




Otto Ahlfors
FIN
DNS

100m Heat 1wind +0.6

Rank Name / Nation
Result



1 Solomon Bockarie
NED
10,26
Q

2 Sean Safo-Antwi
GHA
10,32
Q

3 James Alaka
GBR
10,51
Q

4 Patrick Domogala
GER
10,57



5 Eetu Rantala
FIN
10,68



6 Willem Kajander
FIN
10,95



100m Heat 2 wind +1.5

Rank Name / Nation
Result



1 Yancarlos Martinez
DOM
10,29
Q

2 Roscoe Engel
RSA
10,29
Q

3 Lebokeng Sesele
RSA
10,31
Q

4 Ville Myllymäki
FIN
10,41 SB q

5 Otto Ahlfors
FIN
10,50
q

6 Lauri Tuomilehto
FIN
10,62 SB

800m

Rank Name / Nation
Result



1 Mostafa Smaili
MAR
1.47,07



2 Khalid Benmahdi
ALG
1.47,19



3 Joshua Ralph
AUS
1.47,23



4 Jordan Williamsz
AUS
1.47,26 SB


5 Jeff Riseley
AUS
1.47,34



6 Jan Kubista
CZE
1.47,84 SB


7 Ville Lampinen
FIN
1.49,63



8 Markus Teijula
FIN
1.51,12



9 Paul Robinson
IRL
1.51,57




Rodwell Ndlovu
ZIM
DNF




Jaakko Laakso
FIN
DNF



5000m

Rank Name / Nation
Result



1 Josephat Menjo
KEN
13.20,51 SB


2 Patrick Tiernan
AUS
13.20,88 PB


3 David McNeill
AUS
13.23,87 SB


4 Andy Vernon
GBR
13.26,16 SB


5 John Koech
BRN
13.31,76 PB


6 Brenton Rowe
AUT
13.45,49



7 Soufiane Bouchikhi
BEL
13.46,60



8 Nelson Kipkosgei
BRN
13.56,61



9 Arttu Vattulainen
FIN
13.57,58 PB


10 Ossi Kekki
FIN
14.11,25 PB


11 Aki Nummela
FIN
14.52,33



12 Kennedy Charicha
SSD
15.08,70




Kevin Batt
IRL
DNF




Ross Proudfoot
CAN
DNF




Antti-Pekka Niinistö
FIN
DNF




Ilari Piipponen
FIN
DNF




Robin Ryynänen
FIN
DNF




Flávio Seholhe
MOZ
DNF



Intermediate times
Distance Time Name
1000m 2.42,48 Nelson Kipkosgei
2000m 5.24,34 Nelson Kipkosgei
3000m 8.06,14 Patrick Tiernan
4000m 10.46,38 Patrick Tiernan

110m hurdles final Wind +0.0

Rank Name / Nation
Result



1 Balázs Baji
HUN
13,43



2 David King
GBR
13,70



3 Maximilian Bayer
GER
13,74



4 Elmo Lakka
FIN
13,76 PB


5 Thingalaya Siddhanth
IND
14,15



6 Joseph Hylton
GBR
14,22




Petr Svoboda
CZE
DNS




Arttu Hirvonen
FIN
DNS

110m Hurdles heat 1 wind +0.1

Rank Name / Nation
Result



1 David King
GBR
13,54 PB Q

2 Thingalaya Siddhanth
IND
13,76
Q

3 Elmo Lakka
FIN
13,77
Q

4 Martin Vogel
GER
14,23



5 Valtteri Kalliokulju
FIN
14,52



6 Viktor Kantele
FIN
14,93 PB



Andreas Martinsen
DEN
DNF



110m Hurdles heat 2 wind+0.7

Rank Name / Nation
Result



1 Balázs Baji
HUN
13,41 SB Q

2 Petr Svoboda
CZE
13,75
Q

3 Maximilian Bayer
GER
13,95
Q

4 Joseph Hylton
GBR
14,14
q

5 Arttu Hirvonen
FIN
14,22
q

6 Samuel Rautapalo
FIN
15,09



7 Pasi Roslund
FIN
15,10

 

 

400m Hurdles

Rank Name / Nation
Result



1 Le Roux Hamman
RSA
49,44



2 Oskari Mörö
FIN
49,50 SB


3 Rasmus Mägi
EST
49,59



4 Sebastian Rodger
GBR
49,60



5 Michaël Bultheel
BEL
49,70 SB


6 Patryk Dobek
POL
49,88



7 Mike Cochrane
NZL
50,35



8 Joni Vainio-Kaila
FIN
52,75

Javelin

Rank Name / Nation
Result


1 2 3 4 5 6
1 Thomas Röhler
GER
91,28 PB

85,81 89,34 91,28 86,25 91,04 86,56
2 Julian Weber
GER
86,83 PB

80,63 81,19 84,45 83,44 86,83 83,39
3 Antti Ruuskanen
FIN
83,10


82,16 X 80,58 83,07 X 83,10
4 Tero Pitkämäki
FIN
83,03


X 83,03 78,28 X 81,31 78,78
5 Andreas Hofmann
GER
82,67


80,97 81,63 82,67 81,74 79,79 81,22
6 Ahmed Bader Magour
QAT
80,82


78,47 80,82 74,71 75,50 X 78,28
7 Teemu Wirkkala
FIN
80,57 SB

77,13 80,57 X 76,76 X X
8 Ari Mannio
FIN
79,70


79,34 78,37 79,24 X 79,70 X
9 Tanel Laanmäe
EST
79,22


79,22 X 78,63



Ihab Abdelrahman
EGY
NM


X X X


Pole Vault

Rank Name / Nation
Result


406
457
421
462
431 441 447 452
1 Minna Nikkanen
FIN
452 SB


-

XXX
O O - O
2 Wilma Murto
FIN
452 PB


-

XXX
O O - XO
2 Nicole Büchler
SUI
452



-

X--



XO
4 Maryna Kylypko
UKR
441



O
O XO - XXX
5 Rosbeilys Peinado
VEN
431




XO XXX

6 Erica Hjerpe
FIN
406


XXO
XXX




Triple Jump

Rank Name / Nation
Result


1 2 3 4 5 6
1 Troy Doris
GUY
17,06
+2,2

w
16,38
+0,6
17,06
+2,2
X
+0,1
-
-
-
2 Karol Hoffmann
POL
16,48
+0,2



15,99
+1,4
X
+0,5
X
+0,2
16,48
+0,2
X
+2,3
16,18
+0,7
3 Adrian Swiderski
POL
16,40
+1,8



X
+1,2
16,32
+1,1
X
-0,1
16,06
+0,1
X
+1,2
16,40
+1,8
4 Simo Lipsanen
FIN
16,15
+1,1



16,06
+1,3
15,60
+1,1
15,68
+1,3
15,77
+0,9
15,94
+0,2
16,15
+1,1
5 Fabian Florant
NED
16,03
+2,0



16,03
+2,0
X
+0,2
X
+0,8
-
-
-
6 Julian Reid
GBR
15,89
+1,2



15,89
+1,2
X
-0,1
X
+0,4
X
-0,1
X
-0,2
X
+2,5
7 Kola Adedoyin
GBR
14,67
+0,6



14,67
+0,6
X
0,0
X
0,0
X
0,0
X
+1,3
X
+0,8

Alberto Alvarez
MEX
DNS









Hammer Throw

Rank Name / Nation
Result


1 2 3 4 5 6
1 Pawel Fajdek
POL
81,12


77,87 78,75 X 81,12 80,95 80,79
2 Dilshod Nazarov
TJK
78,87 SB

76,53 77,79 77,71 78,87 78,56 78,02
3 Wojciech Nowicki
POL
78,04


74,75 78,04 X X 73,57 75,64
4 David Söderberg
FIN
77,60 SB

75,35 77,60 X - 73,82 72,70
5 Ashraf Amjad Al-Saifi
QAT
75,92


72,24 74,40 75,92 74,48 X 73,09
6 Roberto Janet
CUB
72,24


71,76 X 70,07 72,24 71,12 X
7 Tuomas Seppänen
FIN
70,61


69,96 70,61 70,30 X 69,32 -
8 Mark Dry
GBR
70,25


70,25 68,23 70,14 X 69,40 69,62
9 Krisztián Pars
HUN
70,25


X X 70,25



Nick Miller
GBR
NM


X X X



Hassan Mohamed Mahmoud
EGY









Shot Put

Rank Name / Nation
Result


1 2 3 4 5 6
1 Michal Haratyk
POL
20,25


X X 19,51 20,25 20,00 X
2 Mateusz Mikos
POL
20,18 PB

19,04 19,45 19,98 19,88 X 20,18
3 Damien Birkinhead
AUS
20,15


X 18,18 19,19 20,15 19,57 X
4 Mesud Pezer
BIH
19,91


19,69 X X 19,57 X 19,91
5 Arttu Kangas
FIN
19,25


X X 18,75 X 19,25 X
6 Tim Nedow
CAN
19,15


X X 19,15 X 19,06 X
7 Timo Kööpikkä
FIN
18,49


18,49 X 18,07 18,14 X X
8 Tomas Söderlund
FIN
17,03


X 17,03 16,93 X X X

 

Results Women

100m Final Wind+0.8

Rank Name / Nation
Result



1 Maja Mihalinec
SLO
11,46



2 Mariely Sánchez
DOM
11,64



3 Ayodelé Ikuesan
FRA
11,68



4 Milja Thureson
FIN
11,83



5 Anniina Kortetmaa
FIN
11,84



6 Henriikka Parpala
FIN
11,96



7 Jasmin Showlah
FIN
12,07




Hanna-Maari Latvala
FIN
DNS


100m Heat 1 Wind +1.6

Rank Name / Nation
Result



1 Maja Mihalinec
SLO
11,47
Q

2 Hanna-Maari Latvala
FIN
11,59
Q

3 Anniina Kortetmaa
FIN
11,62 PB Q

4 Mariely Sánchez
DOM
11,68
q

5 Jasmin Showlah
FIN
12,06
q

6 Erika Nevanperä
FIN
12,11 PB


7 Sofia Kankaanpää
FIN
12,74 PB



Riikka Kokko
FIN
DNS

 

100m heat 2 Wind +1.0

Rank Name / Nation
Result



1 Ayodelé Ikuesan
FRA
11,69
Q

2 Milja Thureson
FIN
11,78
Q

3 Henriikka Parpala
FIN
11,86 PB Q

4 Taika Koilahti
FIN
12,21 PB


5 Anna Julin
FIN
12,25 SB



Amy Foster
IRL
DQ


1500m

Rank Name / Nation
Result



1 Danuta Urbanik
POL
4.06,58 PB


2 Angie Petty
NZL
4.07,83 PB


3 Denise Krebs
GER
4.08,14 SB


4 Zoe Buckman
AUS
4.08,30 SB


5 Kristiina Mäki
CZE
4.08,68 PB


6 Claudia Bobocea
ROU
4.12,72



7 Sara Kuivisto
FIN
4.12,78 PB


8 Liina Tšernov
EST
4.13,44



9 Katarzyna Broniatowska
POL
4.15,18



10 Sandra Eriksson
FIN
4.16,09 SB


11 Heidi Eriksson
FIN
4.21,61 SB


12 Saija Seppä
FIN
4.21,88 PB


13 Karin Storbacka
FIN
4.25,16 SB


14 Kaisa Tyni
FIN
4.30,13



15 Ilona Välimäki
FIN
4.37,11




Genevieve LaCaze
AUS
DNF



Intermediate times
Distance Time Name
400m 1.06,40 Genevieve LaCaze
800m 2.12,70 Genevieve LaCaze
1200m 3.18,43 Genevieve LaCaze

 

100m Hurdles Final Wind +0.2

Rank Name / Nation
Result



1 Nooralotta Neziri
FIN
12,91



2 Hanna Plotitsyna
UKR
13,06



3 Ricarda Lobe
GER
13,20



4 Gréta Kerekes
HUN
13,41



5 Serita Solomon
GBR
13,46



6 Reetta Hurske
FIN
13,50



7 Matilda Bogdanoff
FIN
13,50




Sharona Bakker
NED
DQ

100m Hurdles heat 1 Wind +1.5

Rank Name / Nation
Result



1 Hanna Plotitsyna
UKR
13,03 SB Q

2 Sharona Bakker
NED
13,32
Q

3 Gréta Kerekes
HUN
13,36
Q

4 Serita Solomon
GBR
13,45
q

5 Viivi Avikainen
FIN
13,69




Karolina Koleczek
POL
DQ




Marina Tomic
SLO
DQ



100m Hurdles heat 2 Wind +1.2

Rank Name / Nation
Result



1 Nooralotta Neziri
FIN
12,87
Q

2 Ricarda Lobe
GER
13,11 PB Q

3 Reetta Hurske
FIN
13,38
Q

4 Matilda Bogdanoff
FIN
13,42 SB q

5 Toyin Augustus
NGR
13,48



6 Lucie Koudelová
CZE
13,53



7 Yasmin Miller
GBR
13,85



8 Anni Siirtola
FIN
14,17 PB

400m Hurdles  race

Rank Name / Nation
Result



1 Sara Slott Petersen
DEN
56,07



2 Katsiaryna Belanovich
BLR
56,20



3 Vera Barbosa
POR
57,28



4 Christine McMahon
IRL
57,47



5 Hilla Uusimäki
FIN
58,37



6 Eveliina Määttänen
FIN
59,54



7 Maris Mägi
EST
1.00,30

3000m Steeple

Rank Name / Nation
Result



1 Ophélie Claude-Boxberger
FRA
9.34,96 PB


2 Sviatlana Kudzelich
BLR
9.41,21 SB


3 Anna Emilie Møller
DEN
9.41,43 NR


4 Ingeborg Løvnes
NOR
9.43,97 PB


5 Nastassia Puzakova
BLR
9.51,58 PB


6 Camilla Richardsson
FIN
9.53,75



7 Aïssé Sow
FRA
10.02,00



8 Claire Perraux
FRA
10.08,99



Intermediate times
Distance Time Name
1000m 3.08,63 Ophélie Claude-Boxberger
2000m 6.22,66 Ophélie Claude-Boxberger

 

Triple Jump

Rank Name / Nation
Result


1 2 3 4 5 6
1 Ana José Tima
DOM
13,89
+0,6



13,85
+2,0
13,71
+0,6
13,89
+0,6
13,75
+0,2
13,78
-0,4
13,61
+0,7
2 Laura Samuel
GBR
13,81
0,0



13,46
-0,5
X
+1,4
X
+0,6
X
+0,3
X
+0,2
13,81
0,0
3 Kristiina Mäkelä
FIN
13,77
-0,2



13,50
-0,1
13,59
+1,6
13,77
-0,2
X
+0,9
-
-
4 Nneka Okpala
NZL
13,30
+0,4



13,21
+0,4
13,30
+0,4
X
+0,4
13,10
+0,2
13,09
+1,3
13,11
+0,2
5 Iryna Pimenova
UKR
13,24
+0,7



12,60
+1,3
13,24
+0,7
13,17
-0,3
X
-0,4
12,84
+1,0
12,67
+0,3
6 Saara Hakanen
FIN
12,91
+0,8

PB
X
+0,5
12,00
+0,6
12,57
+1,7
12,67
+0,1
12,64
+0,8
12,91
+0,8
7 Tetyana Ptashkina
UKR
12,88
+1,3



12,88
+1,3
12,88
+2,4
X
0,0
X
+1,1
-
-
8 Kira Kytölä
FIN
12,83
+0,2



X
+0,7
12,44
0,0
12,79
-0,2
12,66
+0,7
12,83
+0,2
12,59
+0,2

Javelin

Rank Name / Nation
Result


1 2 3 4 5 6
1 Kathryn Mitchell
AUS
63,80


X 62,41 59,39 63,80 X X
2 Lingwei Li
CHN
61,79


X 57,04 58,70 X 58,62 61,79
3 Christina Obergföll
GER
61,38


61,38 60,39 X 61,13 X X
4 Sofi Flink
SWE
58,77


57,88 53,59 54,93 57,73 56,28 58,77
5 Oona Sormunen
FIN
57,26


56,92 X 55,05 56,49 57,26 55,95
6 Sanni Utriainen
FIN
57,20


X 57,20 55,73 X 55,08 X
7 Jenni Kangas
FIN
56,87


56,87 X 56,76 56,35 X 55,59
8 Heidi Nokelainen
FIN
56,47


56,47 X 54,88 X X 54,09
9 Goldie Sayers
GBR
54,55


X 53,01 54,55


10 Nikola Ogrodníková
CZE
52,23


X 52,23 49,20


 

 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.