Results: Stumptown Twilight meet 2016


 Results: Stumptown Twilight meet  2016 - Thursday, June 23

POrtland, Oregon

Women’s 800

Event 2  Women 800 Meter Run High Performance
=======================================================================
 Meet Record: R 2:02.90  7/2/2015    Liga Velvere, Unattached
                2:01.50  O Olympic Standard
                2:03.00  T US Trials Qualifier
    Name              Year School                  Finals        Points
=======================================================================
Section  1
  1 Westaway, Jenna        Brooks Canada          2:01.97RT
  2 Storey, Lora           Asics Sydney           2:02.62RT
  3 Malasarte, Megan       Brooks Beast TC        2:03.20
  4 Velvere, Liga          Unattached             2:03.23
  5 Smith, BreAnna         Unattached             2:03.40
  6 Lambdin, Raquel        Unattached             2:03.58
  7 Iyevbele, Kenyetta     Unattached             2:03.79
  8 LeBlanc, Annie         Unattached             2:04.38
  9 Murphy, Samantha       Unattached             2:05.76
Section  2
  1 Brown, Alisha          Unattached             2:03.26
  2 Feldmeier, Brooke      Unattached             2:04.97
  3 Leufroy, Ena           The Janes El           2:05.06
  4 Limage, Junia          Ats Track Club         2:06.91
  5 Williams, Antonia      Slo Middle Distance    2:07.66
  6 Mania, Brigitte        Atlanta Track Club     2:09.03
  7 James, Merrecia        Unattached             2:09.15
  8 Wetzel, Rose           Unattached             2:09.33
  9 O'Neill, Kelly         Unattached             2:10.31
 10 Laxdal, Elecktra       Unattached             2:13.84

 

Men’s 800

Event 1  Men 800 Meter Run High Performance
=======================================================================
 Meet Record: R 1:48.04  7/2/2015    David Torrence, Hoka One One
                1:46.00  O Olympic Standard
                1:46.00  T US Trials Qualifier
    Name              Year School                  Finals        Points
=======================================================================
Section  1
  1 Low, Chris             Unattached             1:47.14R
  2 Abda, Harun            Nike Otc               1:47.96R
  3 Kemboi, Edward         High Performance       1:48.52
  4 Greer, Elijah          Nike Otc               1:48.62
  5 Jones, Richard         Sra Elite              1:49.13
  6 Fleet, Mac             Nike Otc               1:50.01
Section  2
  1 Eichberger, James      Unattached             1:48.48
  2 Mulder, Tyler          Nike Otc               1:48.65
  3 Emmen, Tetlo           Unattached             1:49.32
  4 Roelle, Hans           Team Run Eugene        1:49.41
  5 Primm, Cory            Team Run Eugene        1:49.68
  6 Sultessa, Badane       Western Oregon         1:51.04
  7 Grosvenor, Grant       Unattached             1:51.42
 -- Dillon, Shane          Stride Ahead               DNF
Section  3
  1 Hazouri, Brandon       Unattached             1:48.08
  2 Bullard, Stephan       Team Run Eugene        1:49.11
  3 Obinwa, Sean           Unattached             1:49.57
  4 Porte, Jaden           Unattached             1:51.92
  5 Thornton, Nicholas     Unattached             1:51.94
  6 Palmer, Matthew        Jacuzzi Boys           1:52.24
  7 Smith, David           Unattached             1:53.28
  8 Barbosa, Nectaly       Cascade Run Club       1:54.38

Women’s 1500

Event 6  Women 1500 Meter Run High Performance
=======================================================================
 Meet Record: R 4:21.24  7/2/2015    Amber Schultz, Unattached
                4:07.00  O Olympic Standard
                4:09.50  T US Trials Qualifier
    Name              Year School                  Finals        Points
=======================================================================
Section  1
  1 Quigley, Colleen       Nike Bowerma           4:12.21R
  2 Felnagle, Brie         Adidas                 4:12.85R
  3 Cain, Mary             Nike Oregon Project    4:13.16R
  4 Lipari, Emily          B.A.A                  4:13.36R
  5 Gollish, Sasha         Oiselle/Toro           4:13.40R
  6 Farber, Lianne         New Balance NorCal     4:13.46R
  7 Conley, Kim            New Balance            4:13.95R
  8 Pomfret, Kendra        Unattached             4:14.00R
  9 Brown, Stephanie       Nike                   4:17.16R
 10 Moye, Megan            Una-Ncsu               4:17.49R
 11 Wallace, Lea           Sra Elite              4:18.36R
 12 Cash, Alli             Unattached             4:18.46R
 13 Vaughn, Sara           BrooksID/Bou           4:26.00
 -- Grunewald, Gabriel     Brooks                     DNF
Section  2
  1 Tsolis, Tori           Unattached             4:16.82R
  2 Mehra, Rebecca         Stanford               4:17.04R
  3 Maton, Ashley          Unattached             4:17.64R
  4 Rolland, Megan         Oiselle                4:18.87R
  5 Cazzola, Christy       Atlanta Track Club     4:19.00R
  6 Lawrence, Mel          Oiselle                4:19.79R
  7 Kouba, Paige           Unattached             4:22.07
  8 Hutchinson, Nicole     Hershey Harr           4:26.70
  9 Freeby, Michaela       Team Run Eugene        4:28.75
 10 Findley, Kristen       High Performance       4:28.88
 11 Summer, Madeleine      Calgary Internat       4:43.58

Men’s 1500

Event 5  Men 1500 Meter Run High Performance
=======================================================================
 Meet Record: R 3:35.82  7/2/2015    Robby Andrews, Adidas
                3:36.20  O Olympic Standard
                3:38.00  T US Trials Qualifier
    Name              Year School                  Finals        Points
=======================================================================
Section  1
  1 Centrowitz, Matthe     Nike Oregon Project    3:37.81 T       10
  2 Wheating, Andrew       Nike Otc               3:40.22          8
  3 Soratos, Cristian      Adidas                 3:40.73          5
  4 Prakel, Sam            Unattached             3:40.74          4
  5 Bayer, Andrew          Nike Bowerma           3:41.16          3
  6 Avila, Eric            Hoka One One           3:41.37          1
  7 Cheserek, Edward       Unattached             3:41.57
  8 Thompson, Joshua       Oklahoma State         3:42.30
  9 Herrera, Daniel        High Performance       3:43.78
 10 Fisher, Grant          Stanford               3:43.86
 11 Huling, Dan            Nike Btc               3:44.62
 12 See, Jeff              Asics/Furman Elite     3:47.88
 13 Engels, Craig          Unattached             3:48.85
 14 Noelle, Chad           unattached             3:50.37
 15 Haney, Blake           Unattached             3:50.84
 16 Maton, Matthew         Unattached             3:50.94
 -- McNamara, Jordan       Nike Otc                   DNF
Section  2
  1 Palamar, Adam          Syracuse               3:40.26          6
  2 Strum, Weston          Unattached             3:41.22          2
  3 Burkstrand, Travis     Brooks ID              3:41.38
  4 Presson, Isaac         Rebel Track Club       3:44.11
  5 Vaziri, Shyan          UC Santa Barbara       3:44.41
  6 Edman, Ferdinand       Unattached             3:44.84
  7 Williams, Cole         Georgetown             3:45.56
  8 Wright, Josh           Asics Sydney           3:46.76
  9 Flores, DJ             Team Run Eugene        3:47.47
 10 Bartelsmeyer, Amos     Georgetown             3:47.67
 11 Roff, Jeremy           Asics Sydney           3:47.85
 12 Olson, Erik            Jbac                   3:48.59
 13 Landry, Christo        Mizuno                 3:50.04
 14 Castle, Daniel         US Air Force           3:50.85
 15 Clement, Tony          One World Athletics    3:52.70
 16 Grimble, Chriss        Unattached             3:56.15
 17 Benson, Doug           Team Run Eugene        3:59.27

Women’s Steeple

Event 3  Women 3000 Meter Steeplechase High Performance
=======================================================================
        9:45.00  O Olympic Standard
        9:53.00  T US Trials Qualifier
    Name              Year School                  Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Patrignelli, Megan     Team Run Eugene        9:43.37 O
  2 Teschuk, Erin          Unattached             9:48.65 T
  3 Nerud, Brianna         Unattached             9:50.90 T
  4 Schultz, Amber         Brooks/ClubN           9:55.61
  5 Olson, Mara            Adidas Rme            10:02.37
  6 Austin, Caroline       Seattle Runn          10:05.04
  7 Groenewoud, Chante     Unattached            10:05.21
  8 Blomquist, Bethany     The Janes El          10:05.69
  9 Wade, Becky            Asics                 10:08.35
 10 Van Beek, Maddie       Brooks                10:11.92
 11 Beauchemin, Cather     Caul                  10:12.72
 12 Bell, Rolanda          New Balance NorCal    10:16.41
 13 Webb, Julia            Bowerman Tc/Hpw       10:17.46
 14 Barnard, Jessica       Oiselle LittleWing    10:23.80
 15 Murphy, Joanna         Brooks/Hudson Elite   11:00.01
 -- Franek, Bridget        Team Run Eugene            DNF
 -- Potratz-Lee, Allix     Unattached                 DNF
 -- Praught, Aisha         Nike Otc                   DNF
 -- Sorna, Rachel          Unattached                 DNF

Men’s Steeple

Event 4  Men 3000 Meter Steeplechase High Performance
=======================================================================
        8:30.00  O Olympic Standard
        8:32.00  T US Trials Qualifier
    Name              Year School                  Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Stevens, Tabor         Asics                  8:37.42
  2 Bussing, Austin        Rogue Athletic Club    8:38.04
  3 Stones, Carl           Unattached             8:38.15
  4 Roth, Bailey           Unattached             8:40.21
  5 O'Neil, Austin         Unattached Ucla        8:41.58
  6 Hurt, Tripp            Team Run Eugene        8:41.67
  7 Updike, Lucas          Team Run Eugene        8:41.77
  8 Cleaver, Matt          Unattached             8:52.90
  9 Reeder, Troy           Furman                 8:58.31
 10 Ibarra, Luis           Unattached             8:58.57
 11 Marquardt, William     Dukes Track Club       8:58.71
 12 Sees, Jonathan         Sra Elite              9:02.51
 13 Colyn, Nick            Langley Mustangs       9:02.91
 14 Jordan, Michael        Nynj TC                9:04.59
 -- Clifford, Deon         Langley Mustangs           DNF

Women’s 5000

Event 8  Women 5000 Meter Run High Performance
=======================================================================
       15:24.00  O Olympic Standard
       15:25.00  T US Trials Qualifier
    Name              Year School                  Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Oliver, Lucy           New Balance/          15:24.00 O
  2 Welling, Tara          Skechers/HPW          15:26.80
  3 Cliff, Rachel          Asics Canada          15:28.50
  4 Hasay, Jordan          Nike Oregon Project   15:29.70
  5 Cuffe, Aisling         Unattached            15:35.00
  6 Silva, Samantha        Nike Bowerma          15:35.80
  7 Van Alstine, Amy       Hoka Naz Elite        15:35.90
  8 Cridebring, Alycia     Sra Elite             15:36.40
  9 Goldring, Katja        Skechers Per          15:42.50
 10 Olowora, Aminat        nigeria               15:47.60
 11 Cain, Mary             Nike Oregon Project   15:49.20
 12 Scherf, Lindsey        Unattached            15:55.00
 13 Beck, Anne             Strava TC             15:56.30
 14 Bruce, Stephanie       Hoka Naz Elite        15:58.70
 15 Smith, Kelsey          Unattached            15:59.80
 16 Metivier, Renee        Mizuno                16:24.70
 17 Ricardi, Jane          Club Northwest        16:30.20
 -- Rhode, Kristen         High Performance           DNF

Men’s 5000

Event 7  Men 5000 Meter Run High Performance
=======================================================================
       13:25.00  O Olympic Standard
       13:28.00  T US Trials Qualifier
    Name              Year School                  Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Knight, Justyn         Syracuse              13:26.36 T       10
  2 Kincaid, Woody         University o          13:27.32 T        8
  3 Rupp, Galen            Nike Oregon Project   13:27.34 T        6
  4 Shrader, Brian         Saucony               13:29.13          5
  5 Erassa, Kirubel        Atlanta Track Club    13:30.18          4
  6 Alex, George           Zap Fitness           13:30.35          3
  7 Jenkins, Eric          Nike Oregon Project   13:32.11          2
  8 Marantz, Cameron       adidas Garde          13:34.98          1
  9 Bruchet, Luc           Asics Canada          13:35.57
 10 Brown, Mitchel         Nike Btc              13:37.65
 11 Keelan, Jack           Stanford              13:40.72
 12 Payne, Ben             US Air Force          13:44.54
 13 Buchanan, Reid         Portland              13:52.13
 14 Finan, Eric            Team Run Eugene       13:53.43
 15 Rosa, Jim              Stanford              13:56.32
 16 Keveren, Sean          Ragged Mount          14:07.55
 17 Raneri, John           Unattached            14:07.96
 18 Okello, Tonny          Santa Monica          14:13.62
 19 Williams, Matthew      US Air Force          14:16.63
 -- Walling, Ryan          Unattached                 DNF
 -- Thomson, Jacob         Kentucky                   DNF
» UCI Trials World Cup Antwerp (BEL) - Live Stream
24 September 2017 at 00:00 (UTC)
» BMW Berlin Marathon 2017 (GER) - Live Stream
24 September 2017 at 07:00 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.