OFFICIAL RESULTS
MEN
100M MEN (RESULTS) (QWC10.16/AAG10.44) HAND TIMING
1 Mike Mokamba 9.9
2 Mark Otieno 10.1
3 Tony Chirchir 10.2
4 Gilbert Otieno 10.4
5 Emmanuel Lentukunye 10.6
6 Simon Kimaru 10.9
7 Brian Gatura 11.1
8 Philip Ngwono 11.2
200M (QWC20.50/AAG21.24)
1 Mike Mokamba 20.48
2 Nkanata Carvin 20.82
3 Mwai Peter 20.90
4 Elisha Kibichii 21.04
5 Stenley Kieti 21.31
6 Collins Omae 21.50
7 Boniface Khagai 21.70
Pius Muya DSQ
400M MEN (QWC45.50/AAG46.64)
1 Alphas Kishoyian 45.02
2 Boniface Mweresa 45.56
3 Raymond Bett 45.65
4 Alex Sampao 45.91
5 Moses Kertich 46.39
6 Joseph Pogisho 46.39
7 Vinicent Mumo 46.55
8 Newton Rono 46.57
800M (QWC 1:46.00/AAG 1:47.30)
1 Ferguson Cheruiyot 1:43.60
2 David Rudisha 1:43.89
3 Alfred Kipketer 1:44.07
4 Jackson Kivuva 1:44.56
5 Job Kinyor 1:45.00
6 Jonathan Kiprotich 1:46.02
7 Patrick Kiprotich 1:46.36
8 Timothy Kitum 1:47.32
1500M (QWC3:36.20/AAG3:39.00)
1 Asbel Kiprop 3:34.03
2 Silas Kiplangat 3:34.44
3 Elijah Manangoi 3:34.46
4 Robert Kibiwott 3:34.71
5 Timothy Cheruiyot 3:34.86
6 Ronald Kwemoi 3:35.25
7 James Magut 3:35.51
8 Charles Simotwo 3:35.86
9 Hillary Maiyo 3:36.57
5000M MEN (QWC13:23.00/AAG13:30.00)
1 Edwin Soi 13:30.83
2 Emmanuel Kipsang 13:33.84
3 Isiah Kiplangat 13:41.19
4 Thomas Longosiwa 13:52.91
5 Victor Chumo 13:53.67
6 Moses Koech 13:54.56
7 Alfred Ngeno 14:23.67
10000M (QWC 27.45.00/AAG 28:38.00) (RESULTS)
1 Geofrey Kamworor 27:11.89
2 Bedan Karoki 27:15.33
3 Paul Kipngetich Tanui 27:18.45
4 Vincetnt Yator 27:33.45
5 Leonard Barsoton 27:35.75
6 Geoffrey Kipkorir 27:42.66
7 James Rugaru 27:50.09
8 William Sitonik 27:54.35
9 Stephen Arita 27:55.17
10 Charles Yosei 29:02.54
3000M SC (QWC8:28.00/AAG8:36.00)(RESULTS)
1 Jairus Birech 8:19.55
2 Conseslus Kipruto 8:21.73
3 Brimin Kipruto 8:22.95
4 Ezekiel Kemboi 8:24.42
5 Abel Mutai 8:25.56
6 Clement Kimutai 8:27.02
7 Hillary Kemboi 8:28.80
8 Wilson Maraba 8:30.74
9 Paul Kipsiele 8:31.01
10 Joash Kiplimo 8:34.74
11 Lawrence Kipsang 8:35.23
12 Jonathan Ndiku 8:38.75
13 Abraham Kibiwott 8:44.36
400M H (AAG50.94/WC49.50)
1 Nicholas Bett 48.29
2 Boniface Mucheru 49.24
3 Haron Koech 49.50
4 Kiprono Koskei 49.84
5 Willy Mbevi 50.00
6 Geoffrey Kipkoech 50.40
7 Vincent Koskei 53.21
8 Wesonga Valentine 58.29
HIGH JUMP (QWC 2.28/AAG 2.12)
1 Mathew Sawe 2.25
2 Amos Kipsaina 2.05
3 Nicanor Cheruiyot 2.05
4 Sammy Koech 2.00
5 Samuel Macharia 1.90
TRIPLE JUMP (QWC 16.90/AAG 16.00)
1 Elijah Kimitei 16.63
2 Tera Lagat 16.30
3 Isaac Kirwa 16.07
4 Kiplagat Ruto 16.04
5 Edward Kiplimo 15.86
6 Geoffrey Leitich 15.67
7 Jockthan Kiyegon 15.07
JAVELIN MEN (QWC 82.00/AAG69.00)
1 Julius Yego 83.10
2 Alex Kiprotich 71.50
3 Nelson Yegon 70.34
4 Michael Rono 63.45
20KM WALK MEN RESULTS
1 Samuel Gathimba 1:23:12
2 Simon Wachira 1:23:45
3 David Kimutai 1:24:41
4 Sylvanus Wekesa 1:29:31
5 Erick Shikuku 1:31:11
6 Simon Misangu 1:32:36
7 Joseph Gitau 1:33:42
8 Peter Theuri 1:36.16
9 Samuel Kibet 1:38:20
10 Josephat Kimaiyo 1:42:07
11 John Lenamao 1:49:30
12 Josephat Kiprono 1:51:39
WOMEN
100M WOMEN (QWC 11.33/AAG 11.7/11.94) HAND TIMING
1 Eunice Kadogo 11.2
2 Millicent Ndoro 11.4
3 Fresha Mwangi 11.5
4 Monicah Zaphania 11.8
5 Safina Mukoswa 12.0
6 Mary Tanui 12.3
7 Diana Khaemba 12.4
8 Elizabeth Nekesa 12.5
200M WOMEN (QWC 23.20/AAG 24.0 / 24.24)
1 Eunice Kadogo 23.66
2 Maurine Thomas 23.82
3 Hellen Syombua 24.27
4 Millicent Ndoro 24.55
5 Safina Mukoswa 24.50
6 Rose Cherono 25.25
400M (QWC 52.00/AAG 54.6 / 54.74)
1 Joyce Sakari 51.16
2 Maureen Jelagat 51.77
3 Jecinta Shikanda 52.29
4 Maurine Thomas 52.73
5 Emily Cherotich 54.03
6 Catherine Nandi 54.15
7 Veronicah Mutua 54.26
8 Daisy Komen 55.29
800M WOMEN (QWC 2:01.00/AAG 2.06.00)
1 Eunice Sum 1:59.46
2 Janeth Jepkosgei 2:00.42
3 Annet Mwanzi 2:01.46
4 Sylvia Chesebe 2:02.06
5 Winnie Chebet 2:02.38
6 Sheila Chesang 2:02.82
7 Fridah Mwikali 2:03.36
8 Jarinter Mawia 2:05.11
9 Sheila Chepkurui 2:06.41
1500M (QWC 4:06.50/AAG 4.21 .00)
1 Faith Chepng’etich 4:01.85
2 Mercy Cherono 4:02.21
3 Nancy Chepkwemoi 4:04.67
4 Viola Lagat 4:05.98
5 Beatrice Chepkoech 4:06.73
6 Caroline Chepkemoi 4:10.46
7 Winfred Mbithe 4:11.23
8 Nelly Chebet 4:13.75
5000M (QWC 15:20.00/AAG 16:18 .00)
1 Viola Kibiwott 15:42.58
2 Irene Cheptai 15:42.98
3 Janet Khisa 15:44.77
4 Margaret Kipkemboi 15:47.11
5 Alice Aprot 15:51.79
6 Rosemary Wanjiku 15:55.09
7 Irene Jelagat 16:02.02
8 Nancy Nzisa 16:03.38
9 Winfred Moseti 16:04.28
10 Mary Wangui 16:06.58
11 Janet Masai 16:15.90
12 Valentine Mateiko 16:20.78
10000M (QWC 32:00.00/AAG 35:20.00)
1 Vivian Cheruiyot 32:58.4
2 Betsy Saina 32:59.2
3 Joyce Chepkurui 33:00.1
4 Gladys Chesire 33:00.9
5 Agnes Tirop 33:14.9
6 Rebecca Chesire 33:16.2
7 Beatrice Mutai 33:25.2
8 Pauline Korikwang 33:32.8
9 Jackline Chepng’eno 34:01.6
3000M SC (QWC 9:44.00/AAG open)
1 Hyvin Kiyeng 9:33.42
2 Virginia Nyambura 9:33.69
3 Rosefline Chepng’etich 9:35.75
4 Purity Cherotich 9:37.62
5 Magdalene Masai 9:42.77
6 Joan Chepkemoi 9:44.19
7 Caroline Tuigong 9:46.92
8 Daisy Jepkemei 9:50.01
100M HURDLES (QWC 13.00/ AAG OPEN) HAND TIMING
1 Priscila Tabunda 14.0
2 Florence Wasike 14.7
3 Veronicah Chebet 15.0
4 Jackline Cheruto 17.0
20KM WALK
1 Grace Wanjiru 1:39:53
2 Grace Thoiti 1:44:44
3 Judith Cherop 1:53:09
4 Ruth Wangui 2:00:47
5 Milka Wanja 2:07:56