Results: FBK Games Hengelo 2015


Results: AA Drinks FBK Games Hengelo 2015, Sunday, May 24

Results Men

100m

Rank Name Team Result
1 UJAH Chijindu GBR 10.09
2 SIMBINE Akani RSA 10.12
3 GEMILI Adam GBR 10.19
4 SILMON Charles USA 10.32
5 ELLINGTON James GBR 10.34
6 MARTINA Churandy NED 10.40
7 EATON Ashton USA 10.42
8 PAULINA Hensley NED 10.45
9 CODRINGTON Giovanni NED 10.48

 

200m

Rank Name Team Result
1 MARTINA Churandy NED 20.66
2 TALBOT Daniel GBR 20.67
3 BROWN Aaron CAN 20.77
4 LEHATA Mosito LES 20.94
5 VAN LUIJK Patrick NED 21.18
6 HARDY Prezel USA 21.20
7 BRUS Wouter NED 21.68
8 JANSSEN Rogier NED 22.57

800m

Rank Name Team Result
1 LEWANDOWSKI Marcin POL 1:45.46
2 SCHEMBERA Robin GER 1:45.48
3 OLIVIER Andre RSA 1:45.73
4 RONOH Patrick KEN 1:45.74
5 ENGLISH Mark IRL 1:45.83
6 KUPERS Thijmen NED 1:46.11
7 REPCIK Jozef SVK 1:46.71
8 KIRONGO Sammy KEN 1:46.77
9 BUBE Andreas DEN 1:47.46
10 VAN DIEPEN Tony NED 1:50.46

SOM (PACE) Bram NED DNF

1500m

Rank Name Team Result
1 BIWOTT Robert Kiptoo KEN 3:33.64 WL
2 MUSAGALA Ronald UGA 3:35.02
3 KIPTOO Anthony KEN 3:35.33
4 GEBREMEDHIN Mekonnen ETH 3:35.73
5 DO ROSARIO ANDRE Thiago BRA 3:35.90
6 HANNES Pieter-Jan BEL 3:35.95
7 CRONJE Johan RSA 3:36.34
8 GELANT Elroy RSA 3:37.97
9 D HOEDT Jeroen BEL 3:38.20
10 DIRIRSA Teshome ETH 3:39.36
11 LICHT Dennis NED 3:39.94
12 REGASSA Chala ETH 3:40.60
13 KEINER Sebastian GER 3:40.67
14 VOJTA Andreas AUT 3:50.26
15 CHEPSEBA Nixon kiplimo KEN 3:53.22
16 O'LIONAIRD Ciaran IRL 3:53.47

DOUMA (PACE) Richard NED DNF

110m Hurdles

Rank Name Team Result
1 CLARKE Lawrence GBR 13.54
2 SMET Koen NED 13.60
3 DAVIS Wayne TTO 13.63
4 DARIEN Garfield FRA 13.69
5 SVOBODA Petr CZE 13.70
6 ALKANA Antonio RSA 13.82
7 TRABER Gregor GER 13.97
8 SINTNICOLAAS Eelco NED 14.13

Pole Vault

Name Team Result Place 4m05 4m25 4m40 4m50 4m55 4m60 4m65 4m75
KIRIAKOPOULOU Nikolía GRE 4.60 1

--- 0-- --- XX0 --- XXX
SPIEGELBURG Silke GER 4.55 2
X0- X0- X0- 0--


MURER Fabiana BRA 4.55 3

X0- --- XX0 --- XXX
BUCHLER Nicole SUI 4.55 3
0-- 0-- X0- XX0 XXX

STRUTZ Martina GER 4.50 5
0-- 0-- XX0 XXX


PTACNIKOVA Jirina CZE 4.40 6
X0- 0-- XXX



BAUER Katharina GER 4.25 7
X0- XXX




SHELEKH Hanna UKR 4.25 7
X0- XXX




GALIART Rianna NED 4.25 9 X0- XX0 XXX




SUTEJ Tina SLO 0.00

XXX





 

High Jump

Name Team Result Place 2m10 2m15 2m19 2m22 2m25 2m28 2m25 2m23
SEMYONOV Dmitriy RUS 2.23 1
0-- 0-- 0-- XXX
X 0
SMITH Allan GBR 2.22 2
0-- 0-- 0-- XXX
X X
KRYMARENKO Yuriy UKR 2.22 3 0-- X0- 0-- X0- XXX


BANIOTIS Konstantinos GRE 2.22 4
0-- --- XX0 --- XXX

THEINER Wojciech POL 2.19 5 0-- 0-- 0-- XXX



KANDU Chris GBR 2.19 6 X0- XX0 0-- XXX



BAKER Chris GBR 2.19 7 0-- 0-- XX0 XXX



KGOSIEMANG Kabelo BOT 2.15 8 0-- 0-- X-- XX



AMELS Douwe-Jorn NED 2.15 9 0-- X0- XXX




GHUYS Bram BEL 2.10 10 X0- XXX





Discus

Name Team Result Place 1 2 3 4 5 6
MALACHOWSKI Piotr POL 65.87 1 X X 61.78 65.87 X 65.52
MILANOV Philip BEL 64.57 2 59.15 60.79 64.57 X 63.39 63.98
URBANEK Robert POL 64.47 3 60.61 64.47 63.05 X 63.04 62.87
KUPPER Martin EST 62.36 4 61.54 59.32 62.36 61.05 X X
HOGAN Victor RSA 62.21 5 X 60.81 62.21 X 60.47 X
JASINSKI Daniel GER 62.00 6 60.81 X X X 62.00 X
GUDZIUS Andrius LTU 61.21 7 X 61.21 59.32 X X 59.59
HARRADINE Benn AUS 60.52 8 X 60.52 X


DENNY Matthew AUS 57.70 9 57.70 X 57.46


FERNANDEZ Jorge CUB 0.00
X X X


CADEE Erik NED 0.00
X X X


HARTING Christoph GER 0.00
X X X


 

Shot Put

Name Team Result Place
1 2 3 4 5 6
SZYSZKOWSKI Jakub POL 20.42 1 19.81 20.42 X 20.01 X X
ARNAUDOV Tsanko POR 20.17 2 19.17 19.42 X X 20.17 X
NEDOW Tim CAN 19.72 3 19.14 19.46 19.53 X 19.72 X
HARATYK Michal POL 19.59 4 18.94 19.59 X 19.13 X 19.25
CREMONA Orazio RSA 19.50 5 18.44 19.46 19.26 19.37 19.50 19.48
CRONIE Patrick NED 19.46 6 18.08 18.30 18.84 18.57 19.46 X
COMENENTIA Denzel NED 18.82 7 17.71 18.72 18.33 18.82 X 18.59
FORTES Marco POR 18.81 8 18.79 18.81 18.50 X 18.80 X

Long Jump

Name Team Result place
1 2 3 4 5 6
REHM (F44) Markus GER 8.07
1.0
1 7.44
-0.3
X
7.83
-0.5
X
7.37
0.8
8.07
1.0
JASZCZUK Tomasz POL 8.05
1.2
2 7.69
1.4
7.85
0.3
X
8.05
1.2
-
X
EATON Ashton USA 8.03
-0.7
3 7.98
0.0
6.26
-0.4
7.91
-1.7
8.03
-0.7


CAMARA Alyn GER 7.98
0.1
4 7.98
0.1
X
X
X
X
7.84
2.1
WANG Jianan CHN 7.88
1.3
5 7.81
0.4
7.61
-1.7
7.86
-0.2
X
7.81
0.0
7.88
1.3
RIVERA MORALES Luis Alberto MEX 7.87
0.3
6 X
7.74
-1.8
7.87
0.3
7.84
-1.1
7.66
-0.4
7.65
1.9
DA SILVA Mauro Vinicius BRA 7.78
0.3
7 7.64
-1.3
7.72
0.4
X
7.78
0.3
X
X
TSATOUMAS Louis GRE 7.74
-0.9
8 7.74
-0.9
7.69
-1.2
X
-


HERTOG (F44) Ronald NED 6.81
-1.4
9 6.78
0.5
X
6.81
-1.4



SAMAAI Rushwal RSA 0.00
0.0

-





 

Results Women

100m

Rank Name Team Result Info
1 SCHIPPERS Dafne NED 10.94 NR+MR
2 ASHER-SMITH Dina GBR 11.02
3 PHILIP Asha GBR 11.10
4 SAMUEL Jamile NED 11.25
5 SEDNEY Naomi NED 11.34
6 PINTO Tatjana GER 11.35
7 SIMPSON Sherone JAM 11.57
8 ADEOYE Margaret GBR 11.59
9 HOVENKAMP Eva NED 11.79

 

400m

Rank Name Team Result
1 ZEMLYAK Olha UKR 52.13
2 OHURUOGU Christine GBR 52.27
3 ONUORA Anyika GBR 52.35
4 KABANGE Mupopo ZAM 52.61
5 VAN LEUVEREN Nicky NED 53.03
6 DE WITTE Lisanne NED 53.28
7 PUTALOVA Iveta SVK 54.13
8 DE WITTE Laura NED 54.57

1000m

Rank Name Team Result Info
1 HASSAN Sifan NED 2:34.68 NR+WL
2 JOZWIK Joanna POL 2:35.57
3 MEADOWS Jennifer GBR 2:36.13
4 CICHOCKA Angelika POL 2:36.50
5 HINRISDOTTIR Anita ISR 2:36.63
6 SADO Basu ETH 2:37.73
7 KUIJKEN Susan NED 2:38.82
8 JUDD Jessica GBR 2:39.52
9 CROWE Laura IRL 2:39.86
10 STEPANOVA Yuliya RUS 2:44.04

VERSTEGEN (PACE) Sanne NED DNF

WAFULA (PACE) Lydia KEN DNF

 

3000m

Rank Name Team Result Info
1 JELAGAT Irene KEN 8:36.90 WL
2 MUIR Laura GBR 8:38.47
3 HEINER Madeline AUS 8:44.20
4 PLIS Renata POL 8:45.93
5 NENGAMPI Perine KEN 8:46.17
6 KUDZELICH Sviatlana BLR 8:46.83
7 VASTENBURG Jip NED 8:49.50
8 CHESANG Stella UGA 8:52.39
9 KRAUSE Gesa Felicitas GER 9:02.04
10 SUJEW Diana GER 9:05.97
11 PARTRIDGE Lily GBR 9:06.40
12 BELETE Almenesh BEL 9:12.60
13 VIOLA Giulia ITA 9:17.34
14 SUJEW Elina GER 9:23.48

ROMAN (PACE) Sonja SLO DNF

CHEPKOECH (PACE) Beatrice KEN DNF

100m Hurdles

Rank Name Team Result
1 TALAY Alina BLR 12.70
2 ROLEDER Cindy GER 12.92
3 VISSER Nadine NED 12.97
4 THEISEN-EATON Brianne CAN 13.05
5 COWARD Jacqueline USA 13.15
6 SCHROTT Beate AUT 13.40
7 BROERSEN Nadine NED 13.54
8 BENDRAT Stephanie GER 13.59
9 WILLIAMS Suzanne NED 13.75

 

Long Jump

ID Name Result Place 1 2 3 4 5 6
83 MOGUENARA Sosthene 6.77
1.2
1 6.77
1.2
6.76
0.1
6.53
-0.6
6.46
-0.6
6.48
1.3
X
80 JARDER Erica 6.69
2.4
2 X
X
6.56
2.7
6.69
2.4
6.32
-1.2
X
77 GRABUSTE Aiga 6.56
0.4
3 6.27
-0.6
6.55
1.3
X
6.32
0.7
6.56
0.4
6.44
1.0
79 BAUSCHKE Melanie 6.53
0.5
4 6.35
0.2
6.42
2.3
X
6.51
1.3
6.53
0.5
6.41
0.2
78 VELDAKOVA Jana 6.48
0.0
5 X
X
6.08
0.8
6.48
0.0
X
6.21
1.4
76 STOLZ Xenia 6.34
-0.7
6 X
X
6.34
-0.7
6.34
1.4
3.64
-2.0
X
82 MARTINS Eliane 6.19
1.3
7 6.12
1.4
X
6.19
1.3
X
6.11
-1.1
4.75
0.6
81 MALKUS Lena 6.08
-1.1
8 6.08
-1.1
2.39
-0.5
X
X
6.06
-0.3
X

Discus

Name Team Result Rank 1 2 3 4 5 6
CABALLERO Denia CUB 65.46 1 57.68 65.46 63.38 63.56 64.97 X
FISCHER Julia GER 62.78 2 62.78 61.62 X X 60.50 X
SEMENOVA Nataliya UKR 61.09 3 57.86 61.08 59.84 X X 61.09
TOMASEVIC Dragana SER 60.45 4 59.18 60.45 59.26 X X 58.42
GLANC Zaneta POL 59.88 5 58.73 59.88 X 59.46 X 57.51
KAMARAINEN Sanna FIN 58.02 6 56.64 X 53.95 56.30 55.80 58.02
RODRIGUES DA SILVA Izabela BRA 57.47 7 53.64 57.47 X X X X
NUGTER Corinne NED 54.94 8 54.54 51.02 54.94 53.02 X X

 

 

» BMW Berlin Marathon 2017 (GER) - Live Stream
24 September 2017 at 07:00 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.