• Results: Diamond League Athletissima Lausanne 2016

Article source:

 Results: Diamond League Athletissima Lausanne 2016 - Thursday,  August 25

Results Men

100m  Race 1 Wind +0.3

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Alex WILSON SUI 10.41
2 Pascal MANCINI SUI 10.49
3 Sylvain CHUARD SUI 10.61
4 Florian CLIVAZ SUI 10.63
5 Kevin DI NOCERA SUI 10.90
6 Hamid HOXHA SUI 11.05
7 Jarod BIYA SUI 11.06
8 Jordan NGOM CMR 11.20

100m Race 2 Wind +0.5

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Asafa POWELL JAM 9.96
2 Ben Youssef MEITÉ CIV 10.01
3 Joel FEARON GBR 10.05
4 Churandy MARTINA NED 10.15
5 Kim COLLINS SKN 10.24
6 Solomon BOCKARIE NED 10.30
7 Alex WILSON SUI 10.41
8 Harry AIKINES-ARYEETEY GBR 10.43

200m  Wins +0.4

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Churandy MARTINA NED 19.81
2 Alonso EDWARD PAN 19.92
3 Julian FORTE JAM 20.16
4 Likoúrgos-Stéfanos TSÁKONAS GRE 20.21
5 Reece PRESCOD GBR 20.38
6 Solomon BOCKARIE NED 20.42
7 James ELLINGTON GBR 21.34

Aaron BROWN CAN DNS

400m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Brian GREGAN IRL 46.56
2 Silvan LUTZ SUI 47.18
3 Daniele ANGELELLA SUI 47.80
4 Dany BRAND SUI 48.12
5 Matthias BARTH SUI 48.42
6 Charles DEVANTAY SUI 48.49
7 Jérôme BELLON SUI 48.69
8 Claudio WÄSPI SUI 49.16

400m Race 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 LaShawn MERRITT USA 44.50
2 Steven GARDINER BAH 44.75
3 Liemarvin BONEVACIA NED 45.26
4 Pavel MASLÁK CZE 45.35
5 Martyn ROONEY GBR 45.46
6 Isaac MAKWALA BOT 45.62
7 Mame-Ibra ANNE FRA 45.69
8 Joel BURGUNDER SUI 47.35

1000m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ayanleh SOULEIMAN DJI 2:13.49
2 Robert Kiptoo BIWOTT KEN 2:13.89
3 Jonathan Kiprotich KITILIT KEN 2:13.95
4 Asbel KIPROP KEN 2:14.23
5 Marcin LEWANDOWSKI POL 2:14.30
6 Matthew CENTROWITZ USA 2:16.67
7 Nicholas Kiplangat KIPKOECH KEN 2:16.68
8 Filip INGEBRIGTSEN NOR 2:16.95
9 Johan ROGESTEDT SWE 2:17.88
10 Gilbert Kwemoi SOET KEN 2:18.63
11 Jan HOCHSTRASSER SUI 2:18.66
12 Silas KIPLAGAT KEN 2:19.80

Michael RIMMER GBR DNF

Andrew Kiptoo ROTICH KEN DNF

Edwin Kiplagat MELLY KEN DNF

110m Hurdles Wind + 0.5

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Orlando ORTEGA ESP 13.11
2 Omar MCLEOD JAM 13.12
3 Dimitri BASCOU FRA 13.25
4 Wilhem BELOCIAN FRA 13.25
5 Balázs BAJI HUN 13.34
6 Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 13.37
7 David OLIVER USA 13.40
8 Konstadínos DOUVALÍDIS GRE 13.69

400m hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Rasmus MÄGI EST 48.59
2 Nicholas Kiplagat BETT KEN 48.68
3 Sergio FERNÁNDEZ ESP 49.22
4 Oskari MÖRÖ FIN 49.81
5 Eric CRAY PHI 49.88
6 Alain-Hervé MFOMKPA SUI 51.58
7 Boniface Mucheru TUMUTI KEN 1:08.05

3000m Steeple

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Abraham KIBIWOTT KEN 8:09.58
2 Nicholas Kiptonui BETT KEN 8:10.07
3 Abel Kiprop MUTAI KEN 8:17.88
4 Jairus Kipchoge BIRECH KEN 8:19.48
5 Brimin Kiprop KIPRUTO KEN 8:20.46
6 Donald CABRAL USA 8:20.77
7 Amos KIRUI KEN 8:22.59
8 Andrew BAYER USA 8:23.88
9 John Kibet KOECH BRN 8:26.76
10 Paul Kipsiele KOECH KEN 8:32.91
11 Tesfaye SIMA ETH 8:33.26
12 Barnabas KIPYEGO KEN 8:45.54
13 Yemane HAILESELASSIE ERI 8:45.97

Clement Kimutai KEMBOI KEN DNF

Lawrence Kemboi KIPSANG KEN DNF

Daniel HULING USA DNS

High Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Mutaz Essa BARSHIM QAT 2.35
2 Robert GRABARZ GBR 2.32
3 Erik KYNARD USA 2.32
4 Bohdan BONDARENKO UKR 2.32
5 Andriy PROTSENKO UKR 2.29
6 Donald THOMAS BAH 2.25
6 Pavel SELIVERSTAU BLR 2.25
8 Konstadínos BANIÓTIS GRE 2.20
9 Sylwester BEDNAREK POL 2.20

Naoto TOBE JPN NM

Loïc GASCH SUI NM

Pole Vault 

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Sam KENDRICKS USA 5.92
2 Renaud LAVILLENIE FRA 5.72
2 Piotr LISEK POL 5.72
4 Shawnacy BARBER CAN 5.62
5 Robert SOBERA POL 5.62
6 Stanley JOSEPH FRA 5.47
7 Pawel WOJCIECHOWSKI POL 5.47
8 Konstadínos FILIPPÍDIS GRE 5.47
8 Tobias SCHERBARTH GER 5.47

Karsten DILLA GER NM

Discus

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Philip MILANOV BEL 65.61
2 Lukas WEISSHAIDINGER AUT 64.84
3 Zoltán KÖVÁGÓ HUN 64.52
4 Robert HARTING GER 63.12
5 Robert URBANEK POL 62.83
6 Piotr MALACHOWSKI POL 62.46
7 Gerd KANTER EST 62.03
8 Martin KUPPER EST 61.93
9 Daniel JASINSKI GER 60.79
10 Rodney BROWN USA 58.77

Results Women

100m Race 1 Wind +0.1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Ajla DEL PONTE SUI 11.58
2 Anna KIELBASINSKA POL 11.60
3 Salomé KORA SUI 11.75
4 Sarah ATCHO SUI 11.76
5 Katarzyna SOKÓLSKA POL 12.35

Mariya RYEMYEN UKR DNS

Yelyzaveta BRYZGINA UKR DNS

Olesya POVKH UKR DNS

100m Race 2 Wind +0.2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Cornelia HALBHEER SUI 11.74
2 Ewelina PTAK POL 11.81
3 Marisa LAVANCHY SUI 11.99
4 Samantha DAGRY SUI 11.99
5 Laetitia HERMET SUI 12.03
6 Charlène KELLER SUI 12.14
7 Fanette HUMAIR SUI 12.36
8 Muswama KAMBUNDJI SUI 12.51

Race 3 Wind +0.8

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Elaine THOMPSON JAM 10.78
2 Jenna PRANDINI USA 11.11
3 Morolake AKINOSUN USA 11.16
4 Desiree HENRY GBR 11.17
5 Marie-Josee TA LOU CIV 11.25
6 Veronica CAMPBELL-BROWN JAM 11.27
7 Mujinga KAMBUNDJI SUI 11.44
8 Christania WILLIAMS JAM 11.48

800m Race 1

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Lore HOFFMANN FRA 2:08.40
2 Sonja ANDENMATTEN SUI 2:08.73
3 Lisa KURMANN SUI 2:09.14
4 Pamela MÄRZENDORFER AUT 2:09.32
5 Veronica VANCARDO SUI 2:10.44
6 Fiona KIERDORF GER 2:12.84
7 Sabine BONVIN SUI 2:13.27
8 Danja BÜHLMAN SUI 2:14.53
9 Lisa STÖCKLI SUI 2:17.54
10 Sandra LÖHRER SUI 2:19.45
11 Andrea FINK SUI 2:19.59
12 Pauline ROSAT SUI 2:19.81
13 Camille RUSCH SUI 2:24.21

Gaelle OVERNEY SUI DNF

Alexandra BOSSHARD SUI DNS

800m Race 2

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Francine NIYONSABA BDI 1:57.71
2 Eunice Jepkoech SUM KEN 1:58.41
3 Lynsey SHARP GBR 1:58.52
4 Melissa BISHOP CAN 1:58.71
5 Selina BÜCHEL SUI 1:58.77
6 Habitam ALEMU ETH 2:00.46
7 Nataliia PRYSHCHEPA UKR 2:00.59
8 Winny CHEBET KEN 2:02.21

Nelly JEPKOSGEI KEN DNF

3000m

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Genzebe DIBABA ETH 8:31.84
2 Hellen Onsando OBIRI KEN 8:33.96
3 Mercy CHERONO KEN 8:34.49
4 Margaret Chelimo KIPKEMBOI KEN 8:37.54
5 Janet KISA KEN 8:43.34
6 Agnes Jebet TIROP KEN 8:50.74
7 Haftamnesh TESFAY ETH 9:11.29
8 Alexa EFRAIMSON USA 9:11.48

Mary Wangari KURIA KEN DNF

Lydia Nasimiyu WAFULA KEN DNF

Beyenu DEGEFA ETH DNS

Dera DIDA ETH DNS

Senbere TEFERI ETH DNS

100m Hurdles Wind +0.7

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Kendra HARRISON USA 12.42
2 Dawn HARPER NELSON USA 12.71
3 Jasmin STOWERS USA 12.75
4 Cindy OFILI GBR 12.80
5 Sharika NELVIS USA 12.88
6 Clélia REUSE-RARD SUI 13.00
7 Megan SIMMONDS JAM 13.15

400m Hurdles

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Dalilah MUHAMMAD USA 53.78
2 Eilidh DOYLE GBR 54.45
3 Sara Slott PETERSEN DEN 54.98
4 Cassandra TATE USA 55.14
5 Shamier LITTLE USA 55.20
6 Ashley SPENCER USA 55.86
7 Anna TITIMETS UKR 55.99
8 Léa SPRUNGER SUI 56.05

Long Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Ivana ŠPANOVIC SRB 6.83 +1.2
2 Lorraine UGEN GBR 6.71 +1.1
3 Darya KLISHINA RUS 6.50 +1.1
4 Shara PROCTOR GBR 6.48 +0.8
5 Tianna BARTOLETTA USA 6.46 +0.8
6 Blessing OKAGBARE NGR 6.11 +0.9

Akela JONES BAR DNS

Christabel NETTEY CAN DNS

Triple Jump

POS ATHLETE COUNTRY MARK WIND
1 Caterine IBARGÜEN COL 14.76 +0.5
2 Olga RYPAKOVA KAZ 14.53 +1.0
3 Paraskeví PAPAHRÍSTOU GRE 14.18 +0.3
4 Patrícia MAMONA POR 14.05 +0.8
5 Olga SALADUKHA UKR 13.95 +0.5
6 Kimberly WILLIAMS JAM 13.75 +0.7
7 Ruslana TSYKHOTSKA UKR 13.54 +0.6

Jenny ELBE GER DNS

Shot Put

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Valerie ADAMS NZL 19.94
2 Michelle CARTER USA 19.49
3 Christina SCHWANITZ GER 19.33
4 Brittany SMITH USA 18.94
5 Anita MÁRTON HUN 18.60
6 Aliona DUBITSKAYA BLR 17.81
7 Felisha JOHNSON USA 17.54

Javelin

POS ATHLETE COUNTRY MARK
1 Madara PALAMEIKA LAT 65.29
2 Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE 64.48
3 Tatsiana KHALADOVICH BLR 64.15
4 Kathryn MITCHELL AUS 62.85
5 Sunette VILJOEN RSA 62.47
6 Liina LAASMA EST 60.91
7 Christina OBERGFÖLL GER 53.97
8 Maria ANDREJCZYK POL 53.49

4x100m 

POS COUNTRY MARK
1 UKR 42.67
2 SUI 43.64
3 POL 44.12
4 UND 44.88
5 SUI 45.05
Recent Videos
 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.