• Entry Lists: Glasgow Indoor Grand Prix

Article source:

Entry Lists: Glasgow Indoor Grand Prix - Saturday, February 20, 2016

Entry Lists Men

60m

Harry Aikines-Aryeetey (GBR)
Diondre Batson (USA)
Trayvon Bromell (USA)
Kim Collins (SKN)
Ojie Edoburun (GBR)
Theo Etienne (GBR)
Julian Forte (JAM)
Adam Gemili (GBR)
Richard Kilty (GBR)
Trell Kimmons (USA)
Sean McLean (USA)
Joseph Morris (USA)
Michael Rodgers (USA)
Angel David Rodriguez (ESP)
Sean Safo-Antwi (GBR)
Gavin Smellie (CAN)

400m

Chris Brown (BAH) Invited
Jarryd Dunn (GBR) Invited
Pavel Maslak (CZE) Invited
Rusheen McDonald (JAM) Invited
Sebastian Rodger (GBR) Invited
Calvin Smith (USA) Invited

800m

Mohamed Aman (ETH) Invited
Mark English (IRL) Invited
Timothy Kitum (KEN) Invited
Adam Kszczot (POL) Invited
Guy Learmonth (GBR) Invited
Casimir Loxsom (USA) Invited
Michael Rimmer (GBR) Invited
Bram Som (NED) Invited
Erik Sowinski (USA) Invited
Jamie Webb (GBR) Invited

1500m

Reuben Bett (KEN) Invited
Bethwel Birgen (KEN) Invited
Dale Clutterbuck (GBR) Invited
Lee Emanuel (GBR) Invited
Thomas Farrell (GBR) Invited
Pieter-Jan Hannes (BEL) Invited
Jakub Holusa (CZE) Invited
Abdelaati Iguider (MAR) Invited
Vincent Kibet (KEN) Invited
Ayanleh Souleiman (DJI) Invited
Mark Wieczorek (USA) Invited

3000m

Ben Blankenship (USA)
Andrew Butchart (GBR)
Augustine Choge (KEN)
Adam Clarke (GBR)
Jonathan Davies (GBR)
Othmane El Goumri (MAR)
Mo Farah (GBR)
Charlie Grice (GBR)
Conseslus Kipruto (KEN)
Paul K Koech (KEN)
Ismael Kombich (KEN)
Tom Lancashire (GBR)
Vincent Rono (KEN)
Dawit Wolde (ETH)

60m Hurdles

Tyrone Akins (USA) Invited
Alex Al-Ameen (NGR) Invited
Dimitri Bascou (FRA) Invited
Lawrence Clarke (GBR) Invited
Kevin Craddock (USA) Invited
David King (GBR) Invited
Gerard O'Donnell (IRL) Invited
Yordan O'Farrill (CUB) Invited
Omo Osaghae (USA) Invited
Lorenzo Perini (ITA) Invited
Jake Porter (GBR) Invited
Koen Smet (NED) Invited
Terence Somerville (USA) Invited
Wenjun Xie (CHN) Invited

Long Jump

Dan Bramble (GBR) Invited
Xinglong Gao (CHN) Invited
Daniel Gardiner (GBR) Invited
Fabrice Lapierre (AUS) Invited
Andreas Otterling (SWE) Invited
Markus Rehm (GER) Invited
Christopher Tomlinson (GBR) Invited

Pole Vault

Shawn Barber (CAN) Invited
Thiago Braz (BRA) Invited
German Chiaraviglio (ARG) Invited
Luke Cutts (GBR) Invited
Max Eaves (GBR) Invited
Adam Hague (GBR) Invited
Tobias Scherbarth (GER) Invited
Robert Sobera (POL) Invited

 

Triple Jump

Chris Carter (USA) Invited
Omar Craddock (USA) Invited
Nathan Douglas (GBR) Invited
Jonathan Drack (MRI) Invited
Fabian Florant (NED) Invited
Karol Hoffmann (POL) Invited

 

Entry Lists Women

60m

Michelle-Lee Ahye (TTO) Invited
Dina Asher-Smith (GBR) Invited
Dezerea Bryant (USA) Invited
Desiree Henry (GBR) Invited
Carina Horn (RSA) Invited
Mujinga Kambundji (SUI) Invited
Tiffany McReynolds (USA) Invited
Sharika Nelvis (USA) Invited
Ezinne Okparaebo (NOR) Invited
Barbara Pierre (USA) Invited
Cindy Roleder (GER) Invited
Rosangela Santos (BRA) Invited
Dafne Schippers (NED) Invited
Ewa Swoboda (POL) Invited
Jeneba Tarmoh (USA) Invited
Elaine Thompson (JAM) Invited

400m

Seren Bundy-Davies (GBR) Invited
Jasmine Chaney (USA) Invited
Zoey Clark (GBR) Invited
Stephenie Ann Mcpherson (JAM) Invited
Bianca Razor (ROU) Invited
Denisa Rosolova (CZE) Invited

800m

Melissa Bishop (CAN) Invited
Selina Buchel (SUI) Invited
Zuzana Hejnova (CZE) Invited
Christina Hering (GER) Invited
Joanna Jozwik (POL) Invited
Megan Krumpoch (USA) Invited
Jenny Meadows (GBR) Invited
Laura Muir (GBR) Invited
Adelle Tracey (GBR) Invited

1500m

Rababe Arafi (MAR) Invited
Katarzyna Broniatowska (POL) Invited
Mary Cain (USA) Invited
Nancy Chepkwemoi (KEN) Invited
Axumawit Embaye (ETH) Invited
Hannah England (GBR) Invited
Sifan Hassan (NED) Invited
Sarah Inglis (GBR) Invited
Cory McGee (USA) Invited
Gudaf Tsegay (ETH) Invited
Lydia Wafula (KEN) Invited

3000m

Mimi Belete (BRN) Invited
Sofia Ennaoui (POL) Invited
Stephanie Garcia (USA) Invited
Siham Hilali (MAR) Invited
Elinor Kirk (GBR) Invited
Maureen Koster (NED) Invited
Gesa Felicitas Krause (GER) Invited
Josephine Moultrie (GBR) Invited
Madeleine Murray (GBR) Invited
Renata Plis (POL) Invited
Stephanie Twell (GBR) Invited

 

Long Jump

Abigail Irozuru (GBR) Invited
Maria del Mar Jover (ESP) Invited
Chantel Malone (IVB) Invited
Shara Proctor (GBR) Invited
Jazmin Sawyers (GBR) Invited
Xenia Stolz (GER) Invited
Lorraine Ugen (GBR) Invited

High Jump

Doreen Amata (NGR) Invited
Priscilla Frederick (ANT) Invited
Marie-Laurence Jungfleisch (GER) Invited
Isobel Pooley (GBR) Invited
Desiree Rossit (ITA) Invited
Jeannelle Scheper (STL) Invited
Lavern Spencer (STL) Invited
Alessia Trost (ITA) Invited

 


Recent Videos
» BMW Berlin Marathon 2017 (GER) - Live Stream
24 September 2017 at 07:00 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.