• Results: IAAF World Chaleenge ISTAF Berlin 2014

Article source:

Results: Results: IAAF World Chaleenge ISTAF Berlin 2014 -Sunday - August 31, 2014

Results Men

100m

Rank  Athlete Nation Result Reaction time
1
THOMPSON Richard

TTO

10.15   
0.140
2
LOCKE Dentarius

USA

10.16   
0.178
3
BLEDMAN Keston

TTO

10.23   
0.183
4
JAKUBCZYK Lucas

GER

10.26   
0.167
5
MAGAKWE Simon

RSA

10.32   
0.177
6
DOMOGALA Patrick

GER

10.34   
0.169
7
KNIPPHALS Sven

GER

10.38   
0.161
8
KOSENKOW Alexander

GER

10.49   
0.134
9
KILTY Richard

GBR

10.49   
0.144

400m

Rank  Athlete Nation Result Reaction time
1
MAKWALA Isaac

BOT

45.11   
0.231
2
ROONEY Martyn

GBR

45.14   
0.216
3
BORLÉE Kévin

BEL
SB 45.36   
0.184
4
HENRIQUES Anderson

BRA
SB 45.52   
0.141
5
GABA Kamghe

GER

45.88   
0.207
6
WILLIAMS Conrad

GBR

45.90   
0.242
7
KRZEWINA Jakub

POL

46.17   
0.227
8
NELLUM Bryshon

USA

48.19   
0.224

800m

Rank  Athlete Nation Result
1
AMAN Mohammed

ETH

1:43.52   
2
MAKHLOUFI Taoufik

ALG
PB 1:43.53   
3
KSZCZOT Adam

POL
SB 1:44.02   
4
LEWANDOWSKI Marcin

POL
SB 1:44.03   
5
KITUM Timothy

KEN

1:44.92   
6
REPCĚK Jozef

SVK
SB 1:45.37   
7
SOWINSKI Erik

USA

1:46.16   
8
KIPKETER Alfred

KEN

1:46.21   
9
KRÜGER Dennis

GER

1:47.44   
 
SOM Bram

NED

DNF   

 Intermediate times:
  400m  SOM, Bram (NED) 50.53  
  600m  KSZCZOT, Adam (POL) 1:17.75  

1500m

Rank  Athlete Nation Result
1
GEBREMEDHIN Mekonnen

ETH
PB 3:33.24   
2
WOTE Aman

ETH

3:33.32   
3
KIBET Vincent

KEN
PB 3:33.58   
4
MAGUT James Kiplagat

KEN

3:34.13   
5
TESFAYE Homiyu

GER

3:34.24   
6
IGUIDER Abdalaati

MAR

3:34.54   
7
CENTROWITZ Matthew

USA

3:34.78   
8
MOUSTAOUI Mohamed

MAR

3:35.21   
9
ORTH Florian

GER

3:35.66   
10
CRONJE Johan

RSA

3:37.27   
11
BUSTOS David

ESP

3:37.67   
12
HATHAT Yassine

ALG

3:38.37   
 
BETT Reuben

KEN

DNF   
 
KOMBICH Ismael Kipngetich

KEN

DNF   

 Intermediate times:
  400m  KOMBICH, Ismael Kipngetich (KEN) 55.22  
  800m  KOMBICH, Ismael Kipngetich (KEN) 1:52.67  
  1200m  WOTE, Aman (ETH) 2:50.99  

 

5000m

Rank  Athlete Nation Result
1
CHOGE Augustine Kiprono

KEN
SB 13:06.12   
2
LAGAT Bernard

USA
SB 13:06.68   
3
KIPKOECH John

KEN
SB 13:07.60   
4
TANUI Paul Kipngetich

KEN

13:08.35   
5
LOMONG Lopez

USA

13:08.76   
6
DEMELASH Yigrem

ETH
SB 13:11.80   
7
ROBERTSON Zane

NZL
SB 13:14.69   
8
SOI Edwin Cheruiyot

KEN

13:15.99   
9
CHELANGA Samuel

KEN

13:16.24   
10
RINGER Richard

GER
PB 13:25.24   
11
CHEPSEBA Nixon Kiplimo

KEN

13:26.28   
12
GONFA Dejene

ETH
PB 13:26.67   
13
OSAKO Suguru

JPN

13:29.48   
14
ESPAŃA Jesús

ESP
SB 13:30.41   
 
BARUSEI Geoffrey Kibet

KEN

DNF   
 
BEKELE Tariku

ETH

DNF   
 
BUMBALOUGH Andrew

USA

DNF   
 
KEMBOI KIPSANG Lawrence

KEN

DNF   

 Intermediate times:
  1000m  KEMBOI KIPSANG, Lawrence (KEN) 2:37.63  
  2000m  KEMBOI KIPSANG, Lawrence (KEN) 5:14.57  
  3000m  ROBERTSON, Zane (NZL) 7:56.99  
  4000m  KIPKOECH, John (KEN) 10:36.70  

110m Hurdles

Rank  Athlete Nation Result Reaction time
1
ORTEGA Orlando

CUB

13.08   
0.169
2
ROBLES Dayron

CUB
SB 13.30   
0.181
3
ASH Ronnie

USA

13.34   
0.245
4
SHARMAN William

GBR

13.35   
0.153
5
MERRITT Aries

USA

13.39   
0.223
6
BAJI Balázs

HUN

13.48   
0.144
7
BALNUWEIT Erik

GER

13.61   

8
BÜHLER Matthias

GER

14.08   
0.177
9
JOHN Alexander

GER

14.20   
0.160

Discus

Rank  Athlete Nation 1 2 3 4 5 6 Result
1
HARTING Robert

GER
65.62 67.68 68.21 x 67.56 x

68.21
2
WIERIG Martin

GER
65.44 x x 65.00 x 66.13

66.13
3
MALACHOWSKI Piotr

POL
63.50 x 63.95 x 63.24 64.87

64.87
4
URBANEK Robert

POL
x 64.45 62.34 x 61.90 x

64.45
5
KANTER Gerd

EST
63.84 62.68 61.93 x 62.91 63.14

63.84
6
GOWDA Vikas

IND
x 62.49 61.43 62.24 x x

62.49
7
ALEKNA Virgilijus

LTU
59.74 61.33 61.84 x 59.66 x

61.84
8
JASINSKI Daniel

GER
59.64 x 60.25 61.84 x x

61.84
9
HARRADINE Benn

AUS
x 60.09 x



60.09

Pole Vault

Rank  Athlete Nat
5.20 5.40 5.50 5.60 5.70 5.75
5.80 5.85 5.92      
Result
1
WOJCIECHOWSKI Pawel

POL
- o - o xxo -
o - x      
SB 5.80   
2
FILIPPÍDIS Konstadínos

GRE
- o o o xo -
xxx          
SB 5.70   
3
SOBERA Robert

POL
- o - xo xxo -
xx- x        
PB 5.70   
4
KUDLICKA Jan

CZE
- o - o xxx  
           

5.60   
5
YAMAMOTO Seito

JPN
- xo xxo xo xxx  
           

5.60   
6
STARODUBTSEV Dmitry

RUS
- o - xxo xxx  
           

5.60   
7
LISEK Piotr

POL
- o o xxx    
           

5.50   
7
SCHERBARTH Tobias

GER
- - o - xxx  
           

5.50   
9
JIN Minsub

KOR
- o xxx      
           

5.40   
10
RICHARDS Marquis

SUI
xo xxx        
           

5.20   
 
MÉNALDO Kévin

FRA
xxx          
           

NM   
 
YANG Yancheng

CHN
xxx          
           

NM   
 
DILLA Karsten

GER
           
           

DNS 

Long Jump

Rank  Athlete Nation 1 2 3 4 5 6 Result
1
GAISAH Ignisious

NED
7.82
(+0.3)
8.03
(+0.2)
8.13
(+0.5)
x
(+0.4)
- -
SB
8.13   
(+0.5)   
2
MOKOENA Godfrey Khotso

RSA
7.86
(-0.1)
7.58
(-1.5)
8.01
(+2.4)
x
(+0.9)
- -

8.01   
(+2.4)   
3
TOMLINSON Christopher

GBR
7.57
(+0.7)
7.55
(-1.4)
x
(+0.8)
7.78
(+0.1)
7.73
(+0.2)
7.76
(+0.9)

7.78   
(+0.1)   
4
HARTFIELD Michael

USA
7.65
(+0.5)
x
(+1.5)
7.78
(-0.2)
7.70
(+0.6)
7.61
(-0.1)
7.71
(+0.4)

7.78   
(-0.2)   
5
HOWARD Julian

GER
7.47
(+0.6)
7.69
(0.0)
7.70
(-0.4)
x
(+1.2)
x
(+0.6)
7.73
(+1.4)

7.73   
(+1.4)   
6
REIF Christian

GER
7.48
(+0.1)
x
(0.0)
7.47
(+0.6)
x
(-0.1)
7.66
(+0.6)
7.71
(+0.6)

7.71   
(+0.6)   
7
OKUTU Jean Marie

ESP
7.27
(+0.7)
7.61
(+0.5)
7.53
(+0.2)
7.68
(+0.2)
7.55
(+0.8)
x
(+0.6)

7.68   
(+0.2)   
8
HARTMANN Stephan

GER
7.39
(+0.9)
7.44
(+0.3)
7.31
(0.0)
7.57
(-0.1)
x
(+0.3)
7.48
(+0.8)

7.57   
(-0.1)   
9
VISSER Zarck

RSA
6.75
(+0.2)
- -



6.75   
(+0.2)   

Shot Put

Rank  Athlete Nation 1 2 3 4 5 6 Result
1
STORL David

GER
20.56 21.41 x 21.23 20.96 21.07

21.41
2
WHITING Ryan

USA
19.95 20.19 21.06 x x x

21.06
3
WALSH Tomas

NZL
20.68 20.74 20.25 20.77 20.50 20.66

20.77
4
RICHARDS O'Dayne

JAM
19.89 20.05 x 20.43 20.61 20.72

20.72
5
MAJEWSKI Tomasz

POL
19.56 20.37 20.04 20.39 20.64 x

20.64
6
MARCELL Jan

CZE
20.46 x 20.17 20.37 x x

20.46
7
KOVACS Joe

USA
x 20.00 19.84 20.13 x 20.18

20.18
8
DAHM Tobias

GER
19.44 19.12 19.54 x 19.28 19.05

19.54

 

Results Women

100m

Rank  Athlete Nation Result Reaction time
1
STEWART Kerron

JAM

11.25   
0.167
2
ATKINS Joanna

USA

11.26   
0.276
3
YOUNG Jessica

USA

11.32   
0.180
4
CALVERT Schillonie

JAM

11.32   
0.154
5
SAILER Verena

GER

11.33   
0.180
6
ELSLER Josefina

GER

11.53   
0.189
7
OKPARAEBO Ezinne

NOR

11.59   
0.190
8
HAASE Rebekka

GER

11.63   
0.189
9
POVKH Olesya

UKR

11.69   
0.208

800m

Rank  Athlete Nation Result
1
ASSEFA Tigist

ETH

2:00.16   
2
BUSIENEI Janeth Jepkosgei

KEN

2:00.28   
3
ARZAMASOVA Maryna

BLR

2:00.40   
4
KIMASWAI Agatha Jeruto

KEN
PB 2:00.72   
5
JÓZWIK Joanna

POL

2:00.82   
6
BISHOP Melissa

CAN

2:00.83   
7
MASNÁ Lenka

CZE

2:00.92   
8
HERING Christina

GER
PB 2:01.25   
9
VESSEY Maggie

USA

2:02.25   
 
CUMMINS Diane

CAN

DNF   

 Intermediate times:
  400m  CUMMINS, Diane (CAN) 58.34  
  600m  ARZAMASOVA, Maryna (BLR) 1:29.98  

 

100m Hurdles

Rank  Athlete Nation Result Reaction time
1
PORTER Tiffany

GBR

12.64   
0.190
2
ROLLINS Brianna

USA

12.71   
0.168
3
ROLEDER Cindy

GER

12.86   
0.193
4
ALI Nia

USA

12.88   
0.186
5
CASTLIN Kristi

USA

12.90   
0.196
6
HODDE Rosina

NED

13.11   
0.162
7
HILDEBRAND Nadine

GER

13.24   
0.192
8
DUTKIEWICZ Pamela

GER

13.27   
0.162
9
LEWIS Yvette

PAN

13.36   
0.204

3000m Steeple

Rank  Athlete Nation Result
1
JEBET Ruth

BRN

9:26.94   
2
KUDZELICH Sviatlana

BLR
PB 9:27.95   
3
GETNET Tigist

ETH

9:31.16   
4
FENTE Birtukan

ETH

9:34.09   
5
MÖLDNER-SCHMIDT Antje

GER

9:34.49   
6
KOWALSKA Katarzyna

POL

9:47.37   
7
SUSSMANN Jana

GER

9:50.20   
8
KOUBAA Sanaa

GER

9:52.10   
9
MANCEBO María

DOM

9:57.09   
10
CASANDRA Cristina

ROU

9:57.47   
11
KORYTKOWSKA Justyna

POL

10:05.55   
12
KOWAL Matylda

POL

10:07.82   
 
PRAUGHT Aisha

USA

DNF   

 Intermediate times:
  1000m  PRAUGHT, Aisha (USA) 3:09.26  
  2000m  JEBET, Ruth (BRN) 6:14.73  

 

Hammer Throw

Rank  Athlete Nation 1 2 3 4 5 6 Result
1
WLODARCZYK Anita

POL
75.29 79.58 78.46 79.04 78.64 77.94
WR 79.58
2
HEIDLER Betty

GER
72.00 75.20 71.88 x x 68.92

75.20
3
KLAAS Kathrin

GER
x 70.24 x 68.50 73.42 x

73.42
4
WANG Zheng

CHN
4.46 72.18 x 71.95 72.33 x

72.33
5
HRASNOVÁ Martina

SVK
70.08 x x 69.57 71.82 x

71.82
6
FRIZELL Sultana

CAN
71.11 69.92 x 69.19 69.00 71.07

71.11
7
FIODOROW Joanna

POL
71.04 69.64 69.98 x 70.25 x

71.04
8
PAESLER Carolin

GER
70.44 64.99 68.32 x 70.35 69.63

70.44

Shot Put

Rank  Athlete Nation 1 2 3 4 5 6 Result
1
SCHWANITZ Christina

GER
19.26 x 18.70 19.02 x 19.53

19.53
2
KOLODKO Evgeniia

RUS
19.00 x 18.24 x x 19.43
SB 19.43
3
BOREL Cleopatra

TTO
17.42 18.53 18.43 18.36 18.41 18.00

18.53
4
DUBITSKAYA Aliona

BLR
x 17.14 17.44 17.54 x 17.62

17.62
5
CRAFT Shanice

GER
15.84 15.74 16.74 16.10 16.46 17.06

17.06
6
URBANIAK Lena

GER
x 16.29 x x x 17.06

17.06
7
BOEKELMAN Melissa

NED
x 16.21 16.44 x 16.57 16.51

16.57
8
KÁRNÍKOVÁ Jana

CZE
15.76 16.00 16.35 16.28 16.12 x

16.35

 

 

Recent Videos
» BMW Berlin Marathon 2017 (GER) - Live Stream
24 September 2017 at 07:00 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.