• Results: Diamond League Oslo

Article source:

Results Men>> |  Results Women>>

Diamond League Oslo 2014, May 11

Results Men

100m

Wind:-0.6

Rank Athlete Nation Result Reaction time
1
THOMPSON Richard
TTO
10.02

0.125
2
VICAUT Jimmy
FRA
10.04

0.150
3
GEMILI Adam
GBR
10.11

0.150
4
COLLINS Kim
SKN
10.13

0.144
5
SAIDY NDURE Jaysuma
NOR
10.19
SB
0.137
6
MAGAKWE Simon
RSA
10.28

0.165
7
KILTY Richard
GBR
10.29

0.132
8
TALBOT Daniel
GBR
10.31

0.180

100m National

Wind:+1.6
Rank Athlete Nation Result Reaction time
1
PETTERSEN Even
NOR
10.56
PB
0.156
2
BUHAGEN Kristoffer
NOR
10.60

0.158
3
SJURSEN Amund Høie
NOR
10.61
PB
0.150
4
SENNUNG David
SWE
10.64

0.150
5
OBENG Daniel
GBR
10.71
PB
0.163
6
JALLOW Nickolai
NOR
10.73

0.141
7
ROSENBERG Michael
NOR
10.82

0.147
8
FOSSØY Jostein Joshua
NOR
10.82

0.150

200m

Wind:-1.9
Rank Athlete Nation Result Reaction time
1
WISSMAN Johan
SWE
20.82

0.157
2
WARHOLM Karsten
NOR
21.34
PB
0.175
3
QUARCOO Jonathan
NOR
21.45
PB
0.154
4
MORKEN Håkon
NOR
21.60
PB
0.125
5
JALLOW Nickolai
NOR
21.63

0.152
6
TOURAY Ousman
NOR
21.64
PB
0.148
7
MEINSETH Even
NOR
22.00

0.142
8
KÅSHAGEN Carl Emil
NOR
22.03

0.169

400m National

Rank Athlete Nation Result Reaction time
1
EKELUND ARENANDER Nick
DEN
46.02
SB
0.181
2
ROTH Andreas
NOR
47.14
PB
0.190
3
FRANCOIS Felix
SWE
47.55
PB
0.193
4
KÅSHAGEN Maurits
NOR
48.04
SB
0.148
5
LID Sondre Nyvold
NOR
48.36

0.184
6
KÅSTAD Martin Loftås
NOR
48.48
SB
0.166
7
GRØNNHAUG Jonas Andre
NOR
48.57
SB
0.178
8
HELDAL Torbjörn Fossum
NOR
48.92

0.160

800m National A Race

Rank Athlete Nation Result
1
BALLA Musaeb Abdulrahman
QAT
1:46.05

2
ROGESTEDT Johan
SWE
1:46.68

3
ROTH Thomas Arne
NOR
1:47.32

4
VAN DEN BROECK Jan
BEL
1:47.44

5
LEARMONTH Guy
GBR
1:47.50

6
GUNNARSSON Rickard
SWE
1:47.80

7
FRØSKELAND Roald
NOR
1:48.35

8
MUSHOM Håkon
NOR
1:48.37

9
MOHAMMED Mukhtar
GBR
1:50.17

10
OTTOSEN Elias
NOR
1:53.09

 
HELDAL Torbjörn Fossum
NOR
DNF

800m National B Race

Rank Athlete Nation Result
1
LAMPINEN Ville
FIN
1:50.80

2
SALONEN Tuomo
FIN
1:51.35

3
BREIVIK Sigurd Blom
NOR
1:53.11

4
KRAMER Andreas
SWE
1:53.30

5
EINAN Markus
NOR
1:53.56

6
HIR Abdurrahman
NOR
1:53.67

7
HERNESS LIEN Haavard Olav
NOR
1:53.90

8
HIR Abduljaleel
NOR
1:54.19

9
SKOGEN Sondre Dingsør
NOR
1:55.31

 
JOHANSSON Albin
SWE
DNF

1500m

Rank Athlete Nation Result
1
HOLUŠA Jakub
CZE
3:35.26
PB
2
GREGSON Ryan
AUS
3:36.18

3
VOJTA Andreas
AUT
3:36.43

4
LEANDERSSON Jonas
SWE
3:39.37
PB
5
BUENO Andreas
DEN
3:42.58
SB
6
FARRELL Thomas
GBR
3:42.79

7
ØLSTAD Vegard
NOR
3:43.18

8
FISSEHATSIO  Senay Amlesom
ERI
3:44.00

9
PEDERSEN Erik Udø
NOR
3:44.34
PB
10
NFTALEM Awet Kibrab
ERI
3:46.37

11
DAHLE Vidar
NOR
3:48.64
SB
12
WAKO Gishe Abdi
ETH
3:50.08
PB
13
HYDÉN Johan
SWE
3:50.48

14
JONASSEN Lars
NOR
3:56.55

15
SØRENSEN Anders
NOR
4:15.34

 
BETT Reuben
KEN
DNF

 
HOVLANDSDAL Erik
NOR
DNF

 
INGEBRIGTSEN Filip
NOR
DNF

5000m

Rank Athlete Nation Result
1
ALAMIREW Yenew
ETH
13:01.57
WL
2
NDIKU Caleb Mwangangi
KEN
13:02.15

3
RUPP Galen
USA
13:03.35
SB
4
LONGOSIWA Thomas Pkemei
KEN
13:04.68
SB
5
SOI Edwin Cheruiyot
KEN
13:08.36

6
KOECH Isiah Kiplangat
KEN
13:08.46

7
GEBREMESKEL Dejen
ETH
13:09.73

8
KANGOGO Cornelius
KEN
13:13.03

9
BUMBALOUGH Andrew
USA
13:13.67
SB
10
ROP Albert
BRN
13:18.90

11
KIPKOECH John
KEN
13:24.02

12
LOMONG Lopez
USA
13:25.80

13
ROBERTSON Zane
NZL
13:27.09

14
MERGA Imane
ETH
13:29.43
SB
15
GEZMU Debeli
ETH
13:29.81

16
ROBINSON Brett
AUS
13:46.09
SB
17
BURAAS Sindre
NOR
13:52.76

 
GABIUS Arne
GER
DNF

 
GATHIMBA Gideon
KEN
DNF

 
RONO Vincent
KEN
DNF

110m hurdles

Wind:-0.6
Rank Athlete Nation Result Reaction time
1
MARTINOT-LAGARDE Pascal
FRA
13.12
WL
0.162
2
RILEY Andrew
JAM
13.36

0.109
3
SHUBENKOV Sergey
RUS
13.37

0.148
4
SHARMAN William
GBR
13.38

0.152
5
PARCHMENT Hansle
JAM
13.39

0.166
6
RICHARDSON Jason
USA
13.45
=SB
0.156
7
WILSON Ryan
USA
13.54

0.156
8
VUKICEVIC Vladimir
NOR
13.94

0.134

3000m Steeple

Rank Athlete Nation Result
1
BIRECH Jairus Kipchoge
KEN
8:02.37
WL
2
JAGER Evan
USA
8:06.97

3
YEGO Hillary Kipsang
KEN
8:10.93

4
KOECH Paul Kipsiele
KEN
8:14.29

5
KIRUI Gilbert
KEN
8:15.32

6
TALEB Brahim
MAR
8:15.48
SB
7
HULING Daniel
USA
8:15.87
SB
8
NGANGA Bernard
KEN
8:18.22

9
MUTAI Abel Kiprop
KEN
8:19.28

10
KIPRUTO Brimin Kiprop
KEN
8:20.93

11
PARSZCZYNSKI Lukasz
POL
8:35.56

 
EZZINE Hamid
MAR
DNF

 
LAGAT Haron
KEN
DNF

Triple Jump

Rank Athlete Nation Result
Wind
1
CLAYE Will
USA
17.41
+0.3

2
TAYLOR Christian
USA
17.15
+0.2
SB
3
REVÉ Ernesto
CUB
16.96
+1.4

4
MARTÍNEZ Lázaro
CUB
16.82
+0.4

5
ADAMS Lyukman
RUS
16.73
+0.3

6
CRADDOCK Omar
USA
16.67
-1.5

7
MOKOENA Godfrey Khotso
RSA
16.38
+1.1

8
IDOWU Phillips
GBR
16.30
+1.2

Javelin

Rank Athlete Nation Result
Wind
1
PITKÄMÄKI Tero
FIN
84.18
 
SB
2
YEGO Julius
KEN
84.17
 
SB
3
VESELÝ Vítezslav
CZE
83.53
 

4
RUUSKANEN Antti
FIN
82.56
 

5
RÖHLER Thomas
GER
81.41
 

6
AMB Kim
SWE
80.78
 

7
ABDELRAHMAN Ihab
EGY
80.06
 

8
MANNIO Ari
FIN
78.45
 

9
TARABIN Dmitriy
RUS
77.34
 

10
ZAYTSEV Ivan
UZB
76.87
 

11
THORKILDSEN Andreas
NOR
72.70
 

Shot Put

Rank Athlete Nation Result
Wind
1
KOVACS Joe
USA
21.14
 

2
STORL David
GER
21.08
 

3
HOFFA Reese
USA
21.07
 

4
LAURO Germán Luján
ARG
20.60
 

5
MAJEWSKI Tomasz
POL
20.22
 

6
PRÁŠIL Ladislav
CZE
20.14
 

7
CANTWELL Christian
USA
19.47
 

8
ANDERSEN Stian
NOR
16.87
 

 
KOLAŠINAC Asmir
SRB
NM
 

Recent Videos
 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.