• Entry Lists: Diamond League Eugene

Article source:

With a participation of  many current world and Olympic champions, the third stage of the 2014 Diamond League series will take place on Saturday May 31 at historic Hayward Field in Eugene, Oregon.


Men
Provisional Entry Lists Diamond League Eugene - May 31, 2014
100m
Nesta Carter (Jamaica) 9.78
Justin Gatlin (USA) 9.79
Michael Rodgers (USA) 9.85
Nickel Ashmeade (Jamaica) 9.90
Jimmy Vicaut (France) 9.95
Simon Magakwe (South Africa) 9.98
Zhang Peimeng (China) 10.00
110m Hurdles
Aries Merritt (USA) 12.80
David Oliver (USA) 12.89
Jason Richardson (USA) 12.98
Ryan Wilson (USA) 13.02
Sergey Shubenkov (Russia) 13.09
Pascal Martinot-Lagarde (France) 13.12
Hansle Parchment (JAM) 13.05
Ashton Eaton (USA) 13.35
Bowerman Mile
Asbel Kiprop (Kenya) 3:48.50
Silas Kiplagat (Kenya) 3:49.39
Mekonnen Gebremedhin 3:49.70
Aman Wote (Ethiopia) 3:49.88
Ayanleh Soulieman (Djibouti) 3:50.07
Taoufik Makhloufi (ALG) 3:30.40
Bethwell Birgen (Kenya) 3:50.42
James Magut (Kenya) 3:50.68
Matthew Centrowitz (USA) 3:51.34
Collins Cheboi (Kenya) 3:51.44
Will Leer (USA) 3:52.47
Henrik Ingebrigtsen (Norway) 3:54.28
Johan Cronje (South Africa) 3:54.84
400m
LaShawn Merritt (USA) 43.74
Kirani James (Grenada) 43.94
Tony McQuay (USA) 44.40
Christopher Brown (Bahamas) 44.40
Youssef Al-Masrahi (Saudi Arabia) 44.61
800m 
David Rudisha (Kenya) 1:40.91
Nijel Amos (Botswana) 1:41.73
Abukaker Kaki (Sudan) 1:42.23
Mohamed Aman (Ethiopia) 1:42.37
Duane Solomon (USA) 1:42.82
Adam Kszczot (Poland) 1:43.30
Pierre-Ambroise Bosse (France) 1:43.76
Andrew Osagie (Great Britain) 1:43.77
Marcin Lewandowski (Poland) 1:43.79
Brandon Johnson (USA) 1:43.84
5000m
Hagos Gebrhiwet (Ethiopia) 12:47.53
Isiah Koech (Kenya) 12:48.64
Yenew Alamirew (Ethiopia) 12:48.77
John Kipkoech (Kenya) 12:49.50
Edwin Soi (Kenya) 12:51.34
Albert Rop (Bahrain) 12:51.96
Bernard Lagat (USA) 12:53.60
Augustine Choge (Kenya) 12:53.66
Ben True (USA) 13:02.74
Hassan Mead (USA) 13:02.80 
Caleb Ndiku (Kenya) 13:03.80
Chris Derrick (USA) 13:08.04
Collis Birmingham (Australia) 13:09.57
Juan Luis Barrios (Mexico) 13:09.81
Ryan Hill (USA) 13:14.22
Cameron Levins (Canada) 13:15.19
10,000m 
Galen Rupp (USA) 26:48.00
Paul Tanui (Kenya) 26:50.63
Emmanuel Bett (Kenya) 26:51.16
Kenneth Kipkemoi (Kenya) 26:52.65
Yigrem Demelash (Ethiopia) 26:57.56
Bedan Karoki (Kenya) 27:05.50
Samuel Chelanga (Kenya) 27:08.39
Birhan Nebebew (Ethiopia) 27:14.34
Teklemariam Medhin (Eritrea) 27:16.69
Leonard Korir (Kenya) 27:29.40
Timothy Toroitich (Uganda) 27:31.07
Bob Tahri (France) 27:31.46
Goitom Kifle (Eritrea) 27:32.00
Aaron Braun (USA) 27:41.54
Girma Mecheso (Ethiopia) 27:52.38
El Hassan Elabbassi (Morocco) 28:12.40
Wilson Kiprono Too (Kenya) none (27:39 road)
Pole Vault
Renauld Lavillenie (France) 20-2½i (6.16i)
Brad Walker (USA) 19-9¾ (6.04)
Raphael Holzdeppe (Germany) 19-4¾ (5.91)
Malte Mohr (Germany) 19-4¾ (5.91)
Konstantinos Filippidis (Greece) 19-1½ (5.83)
Jan Kudlicka (Czech Republic) 19-1½ (5.83)
Thiago Braz (Brazil) 19-1½ (5.83)
Augusto Dutra (Brazil) 19-1 (5.82)
Changri Xue (China) 18-10¾ (5.76) 
Shot Put
Reese Hoffa (USA) 73-7¼ (22.43)
Ryan Whiting (USA) 73-1¼ (22.28)
Joe Kovacs (USA) 70-5 1/4 (21.47)
Tomasz Majewski (Poland) 72-0¼ (21.95)
Ladislav Prasil (Czech Republic) 70-5¼ (21.47)
German Lujan LAURO (Argentina)
Christian Cantwell (USA) 73-11 1/2 (22.54) 
Javelin 
Andreas Thorkildsen (Norway) 300-6 (91.59)
Dmitriy Tarabin (Russia) 291-6 (88.84)
Vitezslav Vesely (Czech Republic) 289-10 (88.34)
Petr Frydrych (Czech Republic) 289-5 (88.23)
Kim Amb (Sweden) 277-7 (84.61)
Keshorn Walcott (Trinidad) 277-6 (84.58)
Thomas Rohler (Germany) 275-5 (83.95)
Sam Humphreys (USA) 272-9 (83.14)
 

Women

Provisional Entry Lists Diamond League Eugene - May 31, 2014

200m
Allyson Felix (USA) 21.69
Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaica) 22.09
Kimberlyn Duncan (USA) 22.19
Murielle Ahoure (Ivory Coast) 22.24
Jeneba Tarmoh (USA) 22.28
Blessing Okagbare (Nigeria) 22.31
English Gardner (USA) 22.62
800m 
USATF High Performance, Section I
Wang Chungu CHINA
Selma Kajan Melbourne Track Club AUSTRALIA
Justine Fedronic FRANCE
Rachele Francois Unattached CANADA
Diane Cummins Mountain West Track Club CANADA
Phoebe Wright Nike USA
Gabe Grunewald USA
Jessica Judd  GREAT BRITAIN
Helen Crofts CANADA
Hillary Holt USA
Dana Mecke (pacer) USA
USATF High Performance, Section II 
Chanelle Price NIKE USA
Maggie Vessey unattached USA
Angelika Cichocka POLAND
Melissa Bishop Nike Canada CANADA
Geena Lara unattached USA
Jessica Smith NIKE CANADA
Mary Cain Nike Oregon Project USA
Heather Kampf ASICS/Team USA MN USA
Christina Rodgers Spirit of Oregon USA
Jemma Simpson GREAT BRITAIN
Shannon Leinart (pacer) OTC USA 
1500m
Abeba Aregawi (Sweden) 3:56.54
Faith Kipyegon (Kenya) 3:56.98
Hellen Obiri (Kenya) 3:58.58
Jenny Simpson (USA) 3:59.90
Nancy Langat (Kenya) 4:00.13
Brenda Martinez (USA) 4:00.94
Siham Hilali (Morocco) 4:01.33
Hannah England (Great Britain) 4:01.89
Eunice Sum (Kenya) 4:02.05
Treniere Moser (USA) 4:02.85
Laura Weightman (Great Britain) 4:02.99
Zoe Buckman (Australia) 4:04.82
Axumawit Embaye (Ethiopia) 4:05.16
Mary Cain (USA) 4:04.62
Elise Cranny (USA) 4:10.95
3000m Steeplechase
Milcah Chemos (Kenya) 9:07.14
Habiba Ghribi (Tunisia) 9:08.37
Sofia Assefa (Ethiopia) 9:09.00
Hiwot Ayalew (Ethiopia) 9:09.61
Lidya Chepkurui (Kenya) 9:12.55
Purity Kirui (Kenya) 9:19.42
Gesa-Felicitas Krause (Germany) 9:23.52
Emma Coburn (USA) 9:23.54
Fancy Cherotich (Kenya) 9:28.04
Jamie Cheever 09:29.13
Bridget Franek (USA) 09:29.53
Eilish McColgan (Great Britain) 9:35.82
Ashley Higginson (USA) 9:34.49
Women’s 2-Mile | 3000m Personal Best
Mercy Cherono (Kenya) 8:21.14
Viola Kibiwot (Kenya) 8:24.41
Maryam Jamal (Bahrain) 8:28.87
Mimi Belete (Bahrain) 8:30.00
Sifan Hassan (Netherlands) 8:32.53
Sally Kipyego (Kenya) 8:35.89
Margaret Muriuki (Kenya) 8:37.97
Buze Diriba (Ethiopia) 8:39.65
Susan Kuijken (Netherlands) 8:39.65
Renata Plis (Poland) 8:40.42
Belaynesh Oljira (Ethiopia) 8:40.73
Bethlhem Desalgen (United Arab Emirates) 8:46.14
Jordan Hasay (USA) 8:46.89
Chelsea Reilly (USA) 8:47.34
Alia Mohammed (United Arab Emirates) 8:48.27
Betsy Saina (Kenya) 8:50.60i
Brianna Felnagle (USA) 8:51.38
Irine Cheptai (Kenya) 8:56.20
Laura Thweatt (USA) 9:01.58
Sifan Hassan (NED) 8:32.53
Shannon Rowbury (USA) 8:31.38
Long Jump
Brittney Reese (USA) 23-9½ (7.25)
Darya Klishina (Russia) 23-1¾ (7.05)
Janay DeLoach Soukup (USA) 23-0¾ (7.03)
Shara Proctor (Great Britain) 22-9¾ (6.95)
Ivana Spanovic (Serbia) 22-8½ (6.92)
Eloyse Lesueur (France) 22-8 (6.91)
Tori Bowie (USA) 22-8 (6.91)
High Jump
Anna Chicherova (Russia) 6-9½ (2.07)
Brigetta Barrett (USA) 6-8¼ (2.04)
Irina Gordeyeva (Russia) 6-8¼ (2.04)
Ruth Beitia (Spain) 6-7½ (2.02)
Mariya Kuchina (Russia) 6-7 (2.01)
Kamila Licwinko (Poland) 6-6¾ (2.00)
Justyna Kasprzycka (POL) 6-5 1/2 (1.97)
Chaunte Lowe (USA) 6-8 3/4 (2.05)
Discus 
Personal BestSandra Perkovic (Croatia) 231-4 (70.52)
Nadine Muller (Germany) 226-0 (68.89)
Julia Fischer (Germany) 218-0 (66.46)
Gia Lewis-Smallwood (USA) 217-6 (66.29)
Melina Robert-Michon (France) 217-5 (66.28)
Zaneta Glanc (Poland) 214-4 (65.34)
Shanice Craft (Germany) 212-9 (64.85)

 

Recent Videos
» BMW Berlin Marathon 2017 (GER) - Live Stream
24 September 2017 at 07:00 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.