• Results: American Track League Charlottesville

Article source:

American Track League  - Charlottesville, VA May 9-10, 2014

Results Courtesy: http://www.flashresults.com

Men 100m

Place Name Affiliation Time

1 Mark Jelks USA 10.20
+1.9
2 D'Angelo Cherry USA 10.22
+1.9
3 Keith Ricks USA 10.23
+1.9
4 Darrell Wesh USA 10.28
+1.9
5 Rolando Palacios Honduras 10.34
+1.9
6 Trell Kimmons USA 10.39 (10.384)
+1.9
7 Segun Makinde Ottawa 10.39 (10.389)
+1.9
8 Jeremy Bascom Central Park TC 10.64
+1.9

 

 

 

 

 

 

 

 

Men 400m

Place Name Affiliation Time
1 Brycen Spratling Pittsburgh 45.22
2 Christopher Giesting Notre Dame 45.53
3 Patrick Feeney Notre Dame 45.65
4 Winston George Central Park TC 45.77
5 Payton Hazzard Virginia 46.12
6 Ade Alleyne-Forte Trinidad 46.66
7 Josh Scott USA 46.77

 

 

 

 

 

 

 

Men 800m

Place Name Affiliation Time
1 Tayron Reyes Dominican Republic 1:48.13
2 Julius Mutekanga Uganda 1:48.19
3 Renars Stepins Latvia 1:48.22
4 Andreas Bube Denmark 1:48.29
5 Michael Hammond Furman Elite 1:49.30
6 Otniel Teixeira Florida State 1:49.39
7 Anthony Kostelac Virginia 1:50.21
8 Andreas Bueno Denmark 1:50.74
9 Mike Marsella Virginia 1:52.19
10 Alvaro Abreu Dominican Republic 1:53.24

Brian Crimmins Buffalo DNF

Moise Joseph Haiti DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Men 400m Hurdles

Place Name
Affiliation Time
1 Bershawn Jackson
USA 48.76
2 Jeffrey Gibson
USA 48.97
3 Adam Durham
USA 51.04
4 Javonte Lipsey SO North Carolina 51.51
5 Isa Phillips
Jamaica 51.64
6 Desmond Palmer FR Pittsburgh 51.73
7 Fred Sharpe
USA 51.77
8 Daniel Ross
QuickStars 53.04

 

 

 

 

 

 

 

 

Men Discus

Place Athlete
Affiliation

Best Mark

1 Martin Maric
Croatia 62.59m (205-4 )
2 Jared Schuurmans
USA 62.56m (205-3 )
3 Filip Mihaljevic FR Virginia 58.49m (191-10 )
4 Stephen Boals SO Duke 53.21m (174-7 )
5 Tadej Hribar
Slovenia 52.74m (173-0 )
6 Andrew Wells JR Pittsburgh 52.09m (170-10 )
7 Austin Gamble SR Duke 50.04m (164-2 )

Niklas Arrhenius
Sweden DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Women 200m

Place Name
Affiliation Time
1 Paris Daniels
USA 23.18 +0.3
2 LaKeisha Lawson
USA 23.25 +0.3
3 Cambrya Jones
USA 23.45 +0.3
4 Farah Jacques SO Ottawa 23.89 +0.3
5 Jordan Lavender JR Virginia 24.15 +0.3
6 Shana Cox
Great Britain 24.16 +0.3

Cierra McGee
USA DNS

Aleen Bailey
Jamaica DNS

 

 

 

 

 

 

 

 

Women 100m Hurdles

Place Name
Affiliation Time
Heat (Pl)
1 Queen Harrison
USA 12.70 +0.1 1 (1)
2 LoLo Jones
USA 12.83 +0.1 1 (2)
3 Chelsea Eades
USA 13.18 +0.1 1 (3)
4 Cassandra Lloyd
USA 13.22 +0.1 1 (4)
5 Kendra Newton
USA 13.37 +0.1 1 (5)
6 Alexis Perry SO NC State 13.51 +0.1 1 (6)
7 Karelle Edwards SR Ottawa 13.62 +0.1 1 (7)
8 Ashlea Maddex JR Ottawa 13.78 +0.1 1 (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

Women 800m

Place Name
Affiliation Time Heat (Pl)
1 Natoya Goule
Jamaica 2:02.67 1 (1)
2 Cecilia Barowski
USA 2:05.63 1 (2)
3 Kenyetta Iyevbele JR NC State 2:06.09 1 (3)
4 Shea Martinez FR BYU 2:06.23 1 (4)
5 Vanessa Fabrizio JR Virginia 2:06.32 1 (5)
6 Anima Banks SO Duke 2:07.09 1 (6)
7 Stephanie Herrick
Central Park TC 2:07.76 1 (7)
8 Abby Farley JR Duke 2:10.36 1 (8)
9 Lorain McKenzie
Central Park TC 2:10.83 1 (9)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Women 3000m Steeple

Place Name
Affiliation Time Heat (Pl)
1 Maria Mancebo
Dominican Republic 9:54.08 1 (1)
2 Carmen Graves
Brooks/Roanoke Valley Elite 9:56.62 1 (2)
3 Julie-Anne Staehli SO Queen's University 9:58.56 1 (3)
4 Alexa Aragon SR Notre Dame 10:06.13 1 (4)
5 Jordan Hamric SR UNAT-West Virginia 10:06.98 1 (5)
6 Vicky Fouhy SR Virginia 10:20.63 1 (6)
7 Jennica Redd JR BYU 10:22.69 1 (7)
8 Cecile Chevillard SO Eastern Kentucky 10:25.08 1 (8)
9 Chelsea Sumney SR UNC-Greensboro 10:27.64 1 (9)
10 Megan Yuan FR West Virginia 10:30.16 1 (10)
11 Tereza Novotna JR Elon 10:32.05 1 (11)
12 Ashley Berry SR Duke 10:39.27 1 (12)
13 Maren Fassmann SR BYU 10:57.79 1 (13)

Renee Maisonneuve SR UNAT-West Virginia DNS 1

Elle Baker JR North Florida DNS 1

Haley Cutright JR Syracuse DNS 1

Sydney Leiher FR Syracuse DNS 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Women Pole Vault

Place Athlete
Affiliation Best Jump
Flight (Pl)
1 Katie Nageotte
USA 4.40m (14-5¼ )
1 (1)
2 Janice Keppler
USA 4.30m (14-1¼ )
1 (2)
3 Megan Clark SO Duke 4.30m (14-1¼ )
1 (3)
4 Mckenzie Johnson SO Rice 4.10m (13-5¼ )
1 (4)
5 Rachel Fisher SR BYU 4.00m (13-1½ )
1 (5)
6 Angie Rummans
USA 4.00m (13-1½ )
1 (6)

Cameron Overstreet JR North Carolina NH
1
Recent Videos
» UCI Trials World Cup Antwerp (BEL) - Live Stream
24 September 2017 at 00:00 (UTC)
» BMW Berlin Marathon 2017 (GER) - Live Stream
24 September 2017 at 07:00 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.