• Results: Sydney Track Classic

Article source:

The Moscow World Outdoor Championships gold medallists, LaShawn Merritt (400), Eunice Sum (800m) and

David Oliver (110m hurdles) competed on Saturday at the Sydney Track Classic.  Merrit won the men's 200m in

20.42, Oliver took top spot in 110m hurdles in 13.38, while Sum won women's 800m in 2:01.20. Olympic 100m

hurdle champion Sally Pearson dominated 100m and 200m race as she won both events in 11.29

and 23.23 respectively.

Sydney Track Classic Results - March 15, 2014

Results Courtesy: http://www.nswathletics.info

Event 13  Men 100 m Open
============================================================================
Aus Record: N  9.93  2003        Patrick Johnson, ACT
 Meet Record: M  9.94  1999        Frankie Fredericks, NAM
  All Comers: C  9.87  2000        Maurice Green, USA
                10.18  CA Comm A Qualifier
                10.23  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Tim Leathart        89 Nsw                      10.29         0.2
  2 Joseph Millar       92 Nzl                      10.39         0.2
  3 Tom Gamble          91 Qld                      10.42         0.2  10.411
  4 Jarrod Geddes       94 Nswis                    10.42         0.2  10.412
  5 Joel Bee            93 Vic                      10.44         0.2
  6 Kevin Moore         90 Malta                    10.50         0.2
  7 Jin Su Jung         93 Nsw                      10.51         0.2
  8 Alexander Hartmann  93 Qld                      10.58         0.2
  9 Kodi Harman            Nzl                      10.63         0.2      
Event 23  Men 200 m Open
============================================================================
 Meet Record: M 20.44  1998        Frankie Fredericks, NAM
  Aus Record: N 20.06  1968        Peter Norman, VIC
  All Comers: C 19.92  1999        Frankie Fredericks, NAM
                20.40  CA Comm A Qualifier
                20.70  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
Finals
  1 LaShawn Merritt        Usa                      20.42MCB      0.2
  2 Joseph Millar       92 Nzl                      20.81         0.2
  3 Jarrod Geddes       94 Nswis                    20.87         0.2
  4 Jake Hammond        91 Nsw                      21.10         0.2
  5 Nicholas Boylett    86 Qld                      21.14         0.2  21.136
  6 Nicholas Hough      93 Nswis                    21.14         0.2  21.140
  7 Alexander Hartmann  93 Qld                      21.15         0.2
  8 Benjamin Jaworski   93 Nsw                      21.39         0.2
  9 Joel Brown             Usa                      21.54         0.2        
Event 17  Men 400 m Open
=======================================================================
 Meet Record: M 44.86  2010        Ben Offereins, WAIS
  Aus Record: N 44.38  1988        Darren Clark, NSW
  All Comers: C 43.84  2000        Michael Johnson, USA
                45.30  CA Comm A Qualifier
                45.85  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Alex Beck              Qas                      46.46
  2 Joshua Ralph        91 Nsw                      46.63
  3 Dylan Grant         88 Qld                      46.78
  4 Craig Burns         88 Qas                      46.91
  5 Clay Watkins        87 SA                       47.18
  6 William McNamara    93 Nsw                      47.65
  7 Kurt Mulcahy        89 Nsw                      48.39
 -- Richard Haggie         Nsw                        DNF     
Finals
  1 Duane Solomon          Usa                    1:45.95 CA
  2 Alex Rowe              Vic                    1:46.22 CB
  3 Jared West             Nsw                    1:47.04 CB
  4 Nagmeldin Bol          WA                     1:48.32
  5 Timas Harik            Vic                    1:48.59
  6 James Gurr             Nsw                    1:49.35
  7 Bryce Watkins          SA                     1:49.81
  8 Jordan Gusman          Nsw                    1:49.96
  9 John Steffensen        Nsw                    1:50.08
 10 Brad Mathas            Nzl                    1:59.26
 -- Jason Brown (Pace)     Nsw                        DNF          
Event 21  Men 1500 m Wheelchair
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Richard Colman T53           Vis                    3:13.15
  2 Kurt Fearnley T54            Nswis                  3:13.32
  3 Richard Nicholson T54        Act                    3:13.85
  4 Nathan Arkley T54            Sasi                   3:14.24
  5 Matt Brumby T54              Vic                    3:29.25        
Event 14  Men 400 m H Open
=======================================================================
 Meet Record: M 48.49  1998        Bryan Bronson, USA
  Aus Record: N 48.28  1996        Rohan Robinson, VIC
  All Comers: C 47.50  2000        Angelo Taylor, USA
                49.20  CA Comm A Qualifier
                50.15  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Ian Dewhurst        90 Nswis                    50.09 CB
  2 Tristan Thomas         Tas                      50.15 CB
  3 Cameron French      92 Nzl                      50.39
  4 Daniel O'Shea       89 Nzl                      50.93
  5 Leigh Bennett       86 Nsw                      52.32
  6 James Roff          86 Nsw                      52.43
  7 Michael Cochrane    91 Nzl                      52.89
  8 Bryce Collins       96 Nsw                      54.12          

 

Event 7  Men 110 m H Open
============================================================================
 Meet Record: M 13.29  2009        David Oliver, USA
  Aus Record: N 13.29  1995        Kyle Vander-Kuyp, VIC
  All Comers: C 13.00  2000        Anier Garcia, CUB
                13.50  CA Comm A Qualifier
                13.91  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
Finals
  1 David Oliver           Usa                      13.38 CA      1.0
  2 Nicholas Hough      93 Nswis                    13.65 CB      1.0
  3 Sam Baines          91 Vic                      13.69 CB      1.0
  4 Joshua Hawkins      94 Nzl                      13.97         1.0
  5 John Burstow        85 Qld                      14.13         1.0
  6 Jack Conway         90 Qld                      14.18         1.0
  7 Ben Khongbut        89 Vic                      14.22         1.0
  8 Brett Watton        88 Nsw                      14.65         1.0
  9 Mitch Tysoe         92 Nsw                      14.83         1.0   
Event 1  Men 3000 Metre Steeplechase Open
=======================================================================
 Meet Record: M 8:19.14  2012        Jairus Kipchoge, KEN
  Aus Record: N 8:16.22  1993        Shaun Creighton, VIC
  All Comers: C 8:16.14  2001        Brahim Boulami, MAR
                8:20.00  CA Comm A Qualifier
                8:35.00  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 James Nipperess     90 Nsw                    8:38.40
  2 Daryl Crook         88 Qld                    8:53.73
  3 Reilly Shaw         95 Act                    9:12.08
  4 Kale Adams          96 Tas                    9:25.79
  5 Ryan Grieger        95 SA                     9:30.03
  6 Ben Kelly           96 Vic                    9:34.61
  7 Stewart McSweyn     95 Vic                    9:41.16
  8 Joe Beamish         95 Nzl                    9:42.44
  9 Reuben Caley        96 Act                    9:50.73
 10 Alex Bessell        96 Tas                    9:53.97
 11 Joshua Makovec      95 Nsw                   10:08.14
 12 Ben Cartwright      95 SA                    10:10.13
 13 Jordan Gates        96 Nsw                   10:11.21
 14 Jarryd Barrett      95 Vic                   10:12.60
 15 Joe Burgess         96 Nsw                   10:17.56
 16 Andrew Richardson   96 Nsw                   10:20.24
 17 David Gardiner      96 Nsw                   10:25.59
 -- Youcef Abdi            Nsw                        DNF
 -- Matt Salisbury      96 Nsw                        DNF
 -- Bryce Coles-Sincla     Nsw                        DNF
 -- Matthew Cox            Nsw                        DNF              
Event 5  Men 100 m Ambulant
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Chad Perris T13              Act                      10.97   1.1
  2 Gabriel Cole T46             Sasi                     11.01   1.1
  3 Nicholas Hum T20             Vis                      11.17   1.1
  4 Alberto Campbell T20         Qas                      11.68   1.1
  5 Tom McLean T46               Vic                      11.83   1.1
  6 Tim Foster T20               Nsw                      11.98   1.1
  7 Sean Roberts T37             Sasi                     12.87   1.1
  8 Brayden Davidson T36         Sasi                     13.15   1.1       
Event 2  Men Javelin Open
=======================================================================
 Meet Record: M 85.28m  2000        Andrew Currey, NSWIS
  Aus Record: N 89.02m  2008        Jarrod Bannister, QLD
  All Comers: C 90.17m  2000        Jan Zelezny, CZE
                81.00m  CA Comm A Qualifier
                72.60m  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Luke Cann           94 Vis                     76.71m CB
      FOUL  73.36m  74.34m  69.80m  69.70m  76.71m
  2 Stuart Farquhar        Nzl                     76.51m CB
      71.60m  FOUL  74.82m  FOUL  72.18m  76.51m
  3 Matthew Outzen      87 Nsw                     75.02m CB
      67.61m  FOUL  71.57m  75.02m  FOUL  FOUL
  4 Ben Langton Burnel  92 Nzl                     73.54m CB
      70.30m  68.51m  72.83m  68.94m  72.23m  73.54m
  5 Benjamin Baker      83 Nsw                     72.71m CB
      FOUL  FOUL  69.07m  64.57m  67.53m  72.71m
  6 William White          Qld                     69.66m
      69.66m  65.74m  66.55m  68.37m  PASS  69.08m
  7 Martin Lippiatt     89 Qld                     67.07m
      63.10m  63.88m  65.78m  FOUL  65.41m  67.07m
  8 Cruz Hogan          94 Wais                    65.73m
      63.77m  64.14m  65.73m  FOUL  FOUL  61.63m                       
Event 12  Men High Jump Open
=======================================================================
 Meet Record: M 2.31m  1998        Charles Austin, USA
  Aus Record: N 2.36m  1997        Tim Forsyth, VIC
  All Comers: C 2.36m  1997        Tim Forsyth/KonstantinMateusevich, V
                2.28m  CA Comm A Qualifier
                2.20m  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Liam Zamel-Paez     88 Irl                      2.20m CB
     2.12 2.16 2.20 2.23 2.26
        O    P    O    P  XXX
  2 Nik Bojic           92 Qas                      2.20m CB
     2.04 2.08 2.12 2.16 2.20 2.23
        O   XO    O    O   XO  XXX
  3 Chris Dodd          89 Nsw                      2.12m
     2.00 2.04 2.08 2.12 2.16
       XO    P  XXO    O  XXX
  4 Brandon Starc       93 Nswis                    2.08m
     2.08 2.12 2.16
        O    P  XXX
  5 Andrew Neville      92 Nsw                      2.04m
     2.04 2.08
       XO  XXX
  6 Jason Strano        96 Qld                      2.04m
     1.95 2.00 2.04 2.08
        O   XO   XO  XXX
  7 Chris Armet         86 Vic                      2.00m
     1.95 2.00 2.04
        O    O  XXX
  8 Tom Henry           95 Vic                      2.00m
     1.95 2.00 2.04
        O  XXO  XXX                                                    
Event 18  Men Triple Jump Open
============================================================================
 Meet Record: M 17.28m  1996        Justin Anlezark, QAS
  Aus Record: N 17.46m  1982        Ken Lorraway, ACT
  All Comers: C 17.71m  2000        Jonathan Edwards, GBR
                17.00m  CA Comm A Qualifier
                16.25m  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Philips Idowu         Gbr                     16.57m CB     -0.1
     16.45m(-1.1) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 16.57m(-0.1) FOUL(+0.0) FOUL(-0.2)
  2 Alwyn Jones         85 Vic                     16.12m        +0.0
     15.72m(0.2) 15.88m(+0.0) 15.77m(+0.0) 15.86m(0.2) 16.09m(-0.9) 16.12m(+0.0)
  3 Tetteh Anang        93 Qld                     15.82m         0.1
     14.14m(+0.0) 15.82m(0.1) FOUL(+0.0) 14.80m(+0.0) 15.81m(+0.0) FOUL(0.1)
  4 Joshua Lumley       90 Nsw                     15.48m        +0.0
     15.13m(+0.0) FOUL(+0.0) 15.33m(-0.4) 15.48m(+0.0) 15.36m(-1.4) FOUL(+0.0)
  5 Frank Brisevac      93 Vic                     15.28m        -0.8
     14.90m(+0.0) 14.98m(+0.0) FOUL(-0.2) FOUL(+0.0) 15.02m(+0.0) 15.28m(-0.8)
  6 Benjamin Cox        94 Nsw                     15.17m        +0.0
     15.17m(+0.0) 15.01m(+0.0) 15.09m(+0.0) 14.87m(+0.0) 14.44m(+0.0) 14.76m(-1.1)
  7 Denis Finnegan      86 Irl                     15.10m        +0.0
     15.10m(+0.0) 13.44m(+0.0) 14.98m(+0.0) 15.03m(+0.0) 14.96m(+0.0) 15.03m(-0.5)
 
Event 10  Women 100 m Open
============================================================================
 Meet Record: M 11.21  2011        Sally Pearson, QAS
  Aus Record: N 11.11  2014        Melissa Breen, ACT
  All Comers: C 10.99  2000        Ekateerini Thanou, GRE
                11.35  CA Comm A Qualifier
                11.42  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Sally Pearson          Qas                      11.29 CA      0.1
  2 Melissa Breen       90 Actas                    11.40 CB      0.1
  3 Toea Wisil          88 Png                      11.46         0.1
  4 Ashleigh Whittaker  93 Vic                      11.54         0.1
  5 Margaret Gayen      94 SA                       11.72         0.1
  6 Elly Graf           91 Nsw                      11.76         0.1
  7 Michelle Cutmore    86 Qld                      11.81         0.1
  8 Monica Brennan      94 Vic                      11.83         0.1
  9 Elaine O'Neill         Gbr                      12.23         0.1       
 
Event 24  Women 200 m Open
============================================================================
 Meet Record: M 21.98  1998        Marion Jones, USA
  Aus Record: N 22.23  1997        Melinda Gainsford, NSW
  All Comers: C 21.90  1985        Marita Koch, GDR
                23.05  CA Comm A Qualifier
                23.40  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Sally Pearson          Qas                      23.23 CB      0.4
  2 Ella Nelson         94 Nsw                      23.26 CB      0.4
  3 Laura Turner           Nsw                      23.79         0.4
  4 Toea Wisil          88 Png                      23.81         0.4
  5 Monica Brennan      94 Vic                      24.07         0.4
  6 Louise Wood            Gbr                      24.81         0.4
  7 Elaine O'Neill         Gbr                      26.02         0.4       
Event 15  Women 400 m Open
=======================================================================
 Meet Record: M 50.43  2003        Jana Pitman, VIS
  Aus Record: N 48.63  1996        Cathy Freeman, VIC
  All Comers: C 47.60  1985        Marita Koch, GDR
                51.60  CA Comm A Qualifier
                52.35  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Natasha Hastings       Usa                      52.01 CB
  2 Anneliese Rubie     94 Nsw                      52.70
  3 Jess Gulli          88 Vic                      53.39
  4 Morgan Mitchell     94 Vic                      53.56
  5 Caitlin Sargent     92 Qld                      53.60
  6 Lyndsay Pekin       86 WA                       53.84
  7 Lauren Wells        88 Act                      54.28
  8 Alicia Keir         91 Nsw                      55.02
  9 Beth Van Der Waal   88 Qld                      55.40              
Event 19  Women 800 m Open
=======================================================================
 Meet Record: M 1:59.59  2008        Tamsyn Lewis, VIC
  Aus Record: N 1:59.00  1976        Charlene Rendina, VIC
  All Comers: C 1:56.15  2000        Maria Lurdes Mutola, MOZ
                1:59.35  CA Comm A Qualifier
                2:02.10  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Eunice Sum             Ken                    2:01.20 CB
  2 Georgia Wassall     96 Nswis                  2:01.78 CB
  3 Angie Smit             Nzl                    2:02.01 CB
  4 Kelly Hetherington  89 Vis                    2:02.15
  5 Katherine Katsanev  88 Vic                    2:02.81
  6 Brittany McGowan    91 Qld                    2:02.94
  7 Laura Crowe            Irl                    2:03.16
  8 Zoe Buckman            Vic                    2:03.41
  9 Selma Kajan         91 Nsw                    2:04.09
 10 Trychelle Kingdom   90 Nsw                    2:08.12
 11 Claire Gibson          Gbr                    2:09.58
 -- Kate Ryan (Paces)      Vic                        DNF              

 

Event 3  Women 1500 Metre Wheelchair Wheelchair
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Madison de Rozario T53       Wais                   3:44.86
  2 Christie Dawes T54           Nswis                  3:45.42
  3 Angela Ballard T53           Nswis                  3:50.69
  4 Rosemary Little T34          Nswis                  3:55.38
  5 Jemima Moore T54             Vic                    3:56.19        

 

Event 16  Women Discus Throw Open
=======================================================================
 Meet Record: M 65.84m  2010        Dani Samuels, NSWIS
  Aus Record: N 68.72m  1994        Daniela Costian, QLD
  All Comers: C 69.78m  1985        Martina Opitz, GDR
                59.50m  CA Comm A Qualifier
                55.25m  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Dani Samuels        88 Nswis                   65.18m CA
      65.18m  FOUL  61.20m  57.42m  62.56m  63.41m
  2 Christie Chamberla  89 Nsw                     55.97m CB
      55.56m  FOUL  52.89m  55.97m  48.60m  FOUL
  3 Taryn Gollshewsky   93 Qld                     54.31m
      51.88m  53.06m  54.31m  51.00m  51.06m  52.21m
  4 Alix Kennedy        92 Nsw                     53.98m
      52.63m  52.52m  53.98m  51.86m  50.71m  51.35m
  5 Kim Mulhall         91 Vic                     52.62m
      51.71m  52.35m  51.68m  51.61m  FOUL  52.62m
  6 Kirsty Williams     97 Qld                     51.54m
      45.59m  46.20m  51.54m  43.91m  46.81m  48.94m
  7 Yasenaca Denicauca  96 Nsw                     48.37m
      45.34m  43.04m  46.56m  45.35m  FOUL  48.37m                     

 

Event 6  Women 5000 Metre Open
=======================================================================
 Meet Record: M 15:10.24  2000        Sonia O'Sullivan, IRL
  Aus Record: N 14:47.60  2002        Benita Willis, VIC
  All Comers: C 14:40.70  2000        Gabriela Szabo, ROM
                15:10.00  CA Comm A Qualifier
                15:47.00  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
Finals
  1 Mercy Cherono          Ken                   15:04.07MCA
  2 Madeline Heiner     87 Nsw                   15:27.75 CB
  3 Emily Brichacek     90 Act                   15:31.49 CB
  4 Kate Spencer        95 Nsw                   15:32.29 CB
  5 Eloise Wellings        Nsw                   15:35.79 CB
  6 Camille Buscomb     90 Nzl                   15:42.08 CB
  7 Jackie Areson       88 Qld                   15:45.56 CB
  8 Victoria Mitchell   82 Vic                   15:49.13
  9 Lauren Fleshman        Usa                   15:53.02
 10 Bridey Delaney      89 Nsw                   16:08.24
 11 Kara Macdermid      97 Nzl                   16:26.50
 12 Milly Clark         89 Nsw                   16:28.21
 13 Casey Wood          89 SA                    16:32.98
 14 Lydia O'Donnell     90 Nzl                   16:37.82
 -- Genevieve LeCaze (     Qld                        DNF            

 

Event 4  Women Long Jump Open
============================================================================
 Meet Record: M 6.76m  1996        Nicole Boegman, NSWIS
  Aus Record: N 7.00m  2002        Bronwyn Thompson, QLD
  All Comers: C 7.27m  1985        Heike Drechsler, GDR
                6.65m  CA Comm A Qualifier
                6.30m  CB Comm. B Qualifier
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Brooke Stratton     93 Vis                      6.46m CB      0.3
     6.34m(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 6.29m(-0.5) 6.46m(0.3)
  2 Margaret Gayen      94 SA                       6.32m CB     +0.0
     6.27m(-0.9) 6.32m(+0.0) FOUL(+0.0) 6.22m(0.3) 6.11m(-0.2) FOUL(-0.4)
  3 Jessica Penney      87 Act                      6.32m CB     +0.0
     6.14m(+0.0) 6.32m(+0.0) 5.90m(+0.0) 6.26m(+0.0) 6.11m(-0.9) FOUL(+0.0)
  4 Chelsea Jaensch     85 Qld                      6.32m CB     +0.0
     6.26m(+0.0) 5.40m(+0.0) FOUL(+0.0) 5.76m(+0.0) 6.00m(-0.6) 6.32m(+0.0)
  5 Corinna Minko       89 Vic                      6.15m        +0.0
     4.25m(+0.0) 6.09m(-0.5) 6.12m(+0.0) 6.15m(+0.0) 6.00m(+0.0) 5.84m(+0.0)
  6 Maren Schuermann    85 Nsw                      6.12m        +0.0
     5.73m(-0.3) 6.12m(+0.0) 5.69m(+0.0) 5.75m(+0.0) 5.86m(+0.0) 5.72m(+0.0)
  7 Mariah Ririnui         Nzl                      6.01m        +0.0
     5.64m(-1.8) 5.79m(+0.0) 5.82m(-1.0) FOUL(-0.9) 6.01m(+0.0) 5.74m(-0.8)
  8 Talissa Scott       93 Nsw                      5.85m        -0.8
     5.79m(+0.0) 5.74m(+0.0) 5.84m(-0.3) 5.85m(-0.8) 5.74m(-0.8) 5.66m(+0.0)
Recent Videos
» BMW Berlin Marathon 2017 (GER) - Live Stream
24 September 2017 at 07:00 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.