• Edinburgh Great XC Team Start Lists

Article source:

Great Edinburgh cross country is an annual international  match between team Grat Britain, Europe and the team USA. The race will take place  on Saturday November 11 and will be will be stream available for the fans all over the world. See live streaming Info HERE.

TEAM EUROPE

MENSenior:

 Alemayehu Bezabeh (Spain), 

Jeroen D’Hoedt (Belgium),

 Mohamed Marhum (Spain),

 Bashir Abdi (Belgium), 

Koen Naert (Belgium),

 Michael Mulhare (Ireland),

 David McCarthy (Ireland), 

Pieter-Jan Hannes (Belgium), 

Mitko Tsenov (Bulgaria),

 Youssef Mekdafou (France),

 Oleksandr Kuzmichov (Ukraine).

Junior Men

Yemaneberhan Crippa (Italy), 

Mehdi Belhadj (France), 

Alexis Miellet (France), 

axime Hueber Moosbrugger (France), 

Nikolaus Franzmair (Austria), 

Santiago Pardo (Spain).

WOMEN SENIOR: 

Fionnuala Britton (Ireland), 

Sophie Duarte (France), 

Almensch Belete (Belgium), 

Dominika Nowakowska (Poland), 

Lucie Sekanova (Czech Republic), 

Carla Salomé Rocha (Portugal), 

Amela Terzic (Serbia), 

Ekaterina Sokolenko (Russia), 

Tania Carretero (Spain), 

Sara Treacy (Ireland).

Junior WOMEN: 

Sofia Ennaoui (Poland), 

Johanna Geyer-Carles (France), 

Natalia Sultan (Ukraine), 

Angelica Olmo (Italy), 

Cassandre Beaugrande (France), 

Maria Larsen (Denmark).

 

Senior Men

Andrew Butchart (Derek Easton)
Luke Caldwell (Robert Russell)
Jack Goodwin (Simon Goodwin)
Dewi Griffiths (Kevin Evans)
Jonathan Hay (Mick Woods)
Callum Hawkins (Robert Hawkins)
Adam Hickey (Eamonn Martin)
Charlie Hulson (Paul Roden)
John McDonnell (John Stoker)
Frank Tickner (Clive Thomas) 
Andy Vernon (Nic Bideau)
Steve Vernon (Dave Turnbull)

Senior Women

Jessica Andrews (Woods)
Rhona Auckland (Joyce Hogg)
Katie Brough (Andrew Carter)
Lauren Deadman (Bill Foster)
Emelia Gorecka (Woods)
Lily Partridge (Woods)
Charlotte Purdue (Woods)
Chloe Richardson (Peter Stewart)
Lorna Russell (Nick Anderson)
Rosie Smith (Bryan Mackay)
 
Gemma Steel (John Nuttall)
Steph Twell (Woods)

 

Under 20 Men


Jack Crabtree (Norman Poole)
Jamaine Coleman (Andy Bibby)
Liam Dee (Simon Doyle) 
Alex George (Paul de-Camps)
Zak Miller (Paul Shaw)
Matthew Shirling (Adrian Webb) 

 

Under 20 Women


Alex Clay (Peter Mullervy)
Bobby Clay (Mullervy)
Jessica Gibbon (Rob McKim)
Amy Griffiths (Woods)
Harriet Knowles-Jones (Russell Tart)
Lydia Turner (Thomas Millmore)

 

TEAM USA

WOMEN SENIOR

Addie

Bracy

Longmont, Colo.

Corey Ann

Conner

Rochester Hills, Mich.

Karen Strickland

Dimoff

Portland, Ore.

Amy Lynne

Van Alstine

Flagstaff, Ariz.

Kellyn

Johnson

Flagstaff, Ariz.

Renee Metivier

Baillie

Bend, Ore.

Katie

Kellner

Rochester Hills, Mich.

Stephanie Arianna

Marcy

Palo Alto, Calif.

Rochelle

Kanuho

Colorado Springs, Colo.

 

SENIO MEN

 

Ryan Jan

Bak

Bend, Ore.

Joseph

Gray

Lakewood, Wash.

Brendan

Gregg

Rochester Hills, Mich.

Richard

Medina

Boulder, Colo.

Maverick

Darling

Madison, Wisc.

Robert Earl

Mack III

Raleigh, N.C.

Samuel

Alexander

Waterford, Conn.

Christopher Murphy

Derrick

Naperville, Ill.

Gregory

Montgomery

Boise, Idaho

JUNIOR WOMEN

Lauren

Wood

Lebanon, Ohio

Megan

Curham

Warren, N.J.

Taylor

Manett

Rockford, Mich.

Anna

Maxwell

Felton, Calif.

Alexandra

Buchalski

Johns Creek, Ga.

Sarah

Disanza

Sussex, N.J.

JUNIOR MEN

Johnathan

Dressel

Colbert, Wash.

Noah

Gade

Stillwater, Okla.

Taylor

Wilmot

Spokane, Wash.

Tanner

Anderson

Spokane, Wash.

Estevan

De La Rosa

Arcadia, Calif.

Matthew

Maton

Bend, Ore.





Latest Videos
» Sanlam Cape Town Marathon 2018 - Live Stream
23 September 2018 at 04:30 (UTC)
» Dam Tot Damloop 2018, Amasterdam (NED) - Live Stream
23 September 2018 at 08:00 (UTC)
» Maratón de Buenos Aires Ñandú - Live Stream
23 September 2018 at 11:00 (UTC)
» PZU Warsaw Marathon 2018 - Live Stream
30 September 2018 at 08:00 (UTC)
» Airtel Delhi Half Marathon - Live Stream
21 October 2018 at 01:30 (UTC)
Flash News

 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2018 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.