• Great Schottish Run Elite Athltes Start Lists

Article source:

Great Scotish Run Elite Races Will take placeon Sunday, October 6. The event will be streamed live online on Sunday  at 5:30am - 8:30am US Eastern Day Time, 11:30am-2:30pm Central European Time. SEE LIVE STREAMING DETAILS HERE

Elite Start Lists Courtesy: http://www.greatscottishrun.com

Elite Men Half Marathon

BIB # BIB NAME ATHLETE NAME COUNTRY  CLUB BIOG INFO
1 HAILE HAILE GEBRSELASSIE ETH N/A TWICE OLYMPIC CHAMPION; 5 TIME WORLD CHAMPION; 5 TIME WINNER BUPA GREAT MANCHESTER RUN
2 BIRECH JOSEPH BIRECH KEN N/A 2012 & 2011 GREAT SCOTTISH RUN CHAMPION; 2010 COMMONWEALTH GAMES 10000M BRONZE MEDALLIST; 60:40 HM
3 THOMPSON CHRIS THOMPSON GBR ALDERSHOT REPRESENTED GBR 2012 OLYMPIC GAMES 10,000M; FORMER EURO U23 5000M CHAMPION; 61:00 HM
4 LEMONCELLO ANDREW LEMONCELLO GBR FIFE REPRESENTED GBR 2008 OLYMPIC GAMES 3000M SC; 2013 GREAT EDINBURGH RUN WINNER; 63:00 HM
5 BETT EMMANUEL BETT KEN N/A 2012 GREAT NORTH RUN 5TH PLACE; 60:56 HM
6 KELAI JOHN KELAI KEN N/A 2010 COMMONWEALTH GAMES MARATHON CHAMPION
7 LAMDASSEM AYAD LAMDASSEM ESP N/A REPRESENTED ESP 2012 OLYMPIC GAMES; 2013 LONDON MARATHON 10TH PLACE; 2011 EURO XC CHAMPS SILVER MEDALLIST; 61:29 HM
8 ESPANA JESUS ESPANA ESP N/A FORMER EURO 5000M CHAMPION; 2010 EURO 5000M SILVER MEDALLIST; THREE TIME WORLD ATHLETICS CHAMPIONSHIP REPRESENTATIVE
9 GILROY ROBERT GILROY GBR CAMBUSLANG 67:22 HM
10 FORD ANTHONY FORD GBR SALE HARRIERS 29:02 10K
11 GREIG KYLE GREIG GBR FORRES 69:05 HM
12 TRAINER STEPHEN TRAINER GBR GREENOCK GLENPARK 68:11 HM
13 CAMPBELL HUGH CAMPBELL GBR EAST SUTHERLAND 70:18 HM
14 HOUSTON ROSS HOUSTON GBR CENTRAL AC 65:50 HM
15 CRAWLEY MICHAEL CRAWLEY GBR CORSTOPHINE AC 68:11 HM
16 SORRIE PAUL SORRIE GBR SHETTLESTON 68:28 HM
17 DEASON MICHAEL DEASON GBR SHETTLESTON 67:49 HM
18 OATES LACHLAN OATES GBR SHETTLESTON 68:49 HM
19 DOUGLAS ANDREW DOUGLAS GBR INVERCLYDE 65:51 HM
20 SIMPSON ROBBIE SIMPSON GBR DEESIDE 67:57 HM
21 LITTLE ANDREW LITTLE GBR SHETTLESTON 72:19 HM
22 MCGARRITY BRIAN MCGARRITY GBR SHETTLESTON 75:21 HM
23 GLENDINNING GREIG GLENDINNING GBR BELLAHOUSTON 73:23 HM
24 WALSH CRIS WALSH GBR BELLAHOUSTON 74:15 HM
25 SAMUELS NICK SAMUELS GBR SALE HARRIERS 70:16 HM

Elite Women

BIB # BIB NAME ATHLETE NAME COUNTRY  CLUB BIOG INFO
102 ROSS FREYA ROSS GBR EDINBURGH AC REPRESENTED GBR 2012 OLYMPIC GAMES MARATHON; 2012 SCOTTISH XC CHAMPION; 72:23 HM
103 PARTRIDGE SUSAN PARTRIDGE GBR LEEDS CITY AC 2013 WORLD CHAMPS MARATHON 10TH PLACE; 2013 YORKSHIRE XC CHAMPION; 
104 TWELL STEPH TWELL GBR ALDERSHOT THREE TIMES JUNIOR EURO XC CHAMPION; 2008 WORLD JUNIOR 1500M CHAMPION; 71:56 HM
105 KALMER RENE KALMER RSA N/A REPRESENTED RSA 2012 OLYMPIC GAMES MARATHON; 2012 GREAT NORTH RUN 6TH PLACE; 70:13 HM
106 SAMUELS SONIA SAMUELS GBR WALLSEND 2013 WORLD CHAMPS MARATHON 16TH PLACE; 2011 BERLIN MARATHON 3RD PLACE; 72:36 HM
107 AGUILAR ALESSANDRA AGUILAR ESP N/A 2013 WORLD CHAMPS MARATHON 5TH PLACE; 71:33 HM
108 RANKIN GEMMA RANKIN GBR KILBARCHAN AC 2012 GREAT WOMENS 10K 3RD PLACE; 76:23 HM
109 MASON AVRIL MASON GBR SHETTLESTON 36:36 10K
110 BRUINVELS GEORGIE BRUINVELS GBR ALDERSHOT 34:53 10K

Elite Wheelchairs 10K

BIB # BIB NAME ATHLETE NAME COUNTRY  CLUB BIOG INFO
90 LAWSON SIMON LAWSON GBR CARLISE TRI  2012 GREAT NORTH RUN 2ND PLACE; 2013 BWRA 5000M CHAMPION; 47:23 HM
91 LOW ROSS LOW GBR RED STAR 2012 SCOTTISH 1500WC CHAMPION; 2012 GREAT NORTH RUN 4TH PLACE; 52:03 HM
92 TELFORD MARK TELFORD GBR UNATTACHED 2010 GREAT MANCHESTER RUN 2ND PLACE; 50:56 HM
93 CLARKE MATT CLARKE GBR BWAA  
190 EGAN JANE EGAN GBR RED STAR 2012 GREAT NORTH RUN CHAMPION; 75:00 HM
225 KINGHORN SAMMI KINGHORN GBR RED STAR WILL REPRESENT SCO 2014 COMMONWEALTH GAMES, YOUNGEST PARTICIPANT NAMED TO TEAM

 

Recent Videos
 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.