THE BEST TRACK AND FIELD ONLINE VIDEOS

• Bupa Great South Run Elite Men's and Women's Start Lists

Article source: Watchathletics
The BUPA Great South Run, based in Portsmouth, is Britain’s most popular 10 mile race and is part of the IAAF Gold Laber road race series. The event attracts over 18,500 runners every year making it the biggest 10 mile road races in the world.  Abel Kirui a 2 times world marathon champion and the London Olympic Bronze medallist in 10000 meters will lead the mens field on Sunday. 
The womens field will be led by Ethiopias 2 time world 10000m silver medalist Berhane Adere. Adere is also 2 time Bupa Great North Run champion.
The Bupa Great South Run 2012 will take place on Sunday , October 28 and it will be televised on (Channel 5) in Great Britain.


Mens Elite Runners
 
1.  ABEL KIRUI                                         KEN - :2 TIMES & REIGNING WORLD MARATHON CHAMPION ;2012 OLMYPIC 10000M BRONZE; FORMER WORLD INDOOR 3000M CHAMPION; GREAT RUN DEBUT; 46:44 10 MILE
 
2.  TARIKU BEKELE                                ETH - 2012 OLMYPIC 10000M BRONZE; FORMER WORLD INDOOR 3000M CHAMPION; GREAT RUN DEBUT; 46:44 10 MILE

3.  DANIELE MEUCCI                             ITA - 2012 EUROPEAN 10000 SILVER; 2010 EUROPEAN 10000M BRONZE; 3RD PLACE SPAR GREAT IRELAND RUN

4.  ALISTAIR CRAG                                 IRE - FORMER EUROPEAN INDOOR 3000M CHAMPION; 4TH PLACE WORLD INDOOR 3000M 06; IRISH NATIONAL RECORD HOLDER FOR 10000M 27:39;60:49 HALF M
 
5.  REID COOLSAET                              CAN - 27TH PLACE 2012 OLYMPIC GAMES MARATHON; 25TH PLACE 2009 WORLD CHAMPS MARATHON; 28:08 10K; 48:25 10 MILES; 62:42 HALF M;2:10.55 MARATHON

6.  ANDREW LEMONCELLO                GBR - 2008 OLYMPIAN AT 3000M SCHASE; 26TH PLACE 2009 WORD HALF MARATHON CHAMPIONSHIPS; 8TH PLACE 2010 LONDON MARATON 2:13.40

7.  RUI SILVA                                            POR - 3 TIMES EURO INDOOR 1500M CHAMP; FORMER OLYMPIC 1500M BRONZE MEDALLIST; FORMER WORLD INDOOR 1500M CHAMP

8.  AYAD LAMDASSEM                           ESP - 2 TIME EUROPEAN XC SILVER MEDALLIST; 61:29 HALF M; 2011 & 2012 EUROPEAN CLUBS XC CHAMPION

9.  JONNY MELLOR                               GBR - 13:36.4 5000M; 28:50 10K; 62:59 HALF M; 2012 NATIONAL INDOOR 3000M CHAMPION

10. PAT MARTIN                                     GBR - 66:56 HALF M; 29:41 10K

11. JOE MCALLISTER                            IRE - 28:36.17 10000M; 49:28 10 MILES; 64:12 HALF

12. SEAN CONNOLLY                            IRE - 13:56.2 5000M; 28:52.97 10000M; 64:57 HALF

13. ANDY NIXON      GBR - 30:12 10K

14. MATT BOND                                       GBR - 13:51.03 5000M; 64:29 HALF M

15. LUKE CRAGG                                    GBR - 13:41.13 5000M; 29:10.13 10000M; 65:24 HALF M

16. ANDREW DAVIES                             GBR - 31:08 10K; 68:45 HALF M
 
17. PADDY HAMILTON                            IRE - 30:34 10K; 49:45 10 MILES; 66:47 HALF

18. STEVE GALLIENNE                         GBR - 

19. MATTHEW BLUNDEN                     GBR - 30:42 10K; 68:49 HALF M31:18

20. PAUL MOLYNEUX                            GBR - 31.18 10K; 68.22 HALF M

21. PAUL LOCKWOOD                          GBR - 32:19 10K; 69:01 HALF M

22. SIMON RYAN                                     IRE - 31:19 10K; 68;16 HALF M

23. JACK PARSLOW                              GBR - 31:04 10K; 68:47 HALF M

24. JON PEPPER                                    GBR - 29:44 10K; 65:32 HALF M


Women's Elite Runners
 

1. JPAVEY                                   GBR - 2012 OLYMPIC GAMES 10000M 7TH PLACE, 5000M 7TH PLACE; 3RD PLACE 2008 BUPA GREAT NORTH RUN; 2007 WORLD CHAMPS 10000M 4THPLACE; 2006 COMMONWEALTH GAMES 5000M SILVER MEDALLIST; 5TH PLACE 2004 OLYMPIC GAMES 5000M; 52:46 10 MILE

2. BERHANE ADERE                    ETH - 2 TIMES WORLD 10000M SILVER MEDALIST; 67.32 HALF M; 2TIMES GREAT NORTH RUN CHAMP
 
3. JULIA BLEASDALE                   GBR - 8TH PLACE 2012 OLYMPIC 5000M & 10000M; 4TH PLACE 2012 EUROPEAN 5000M
 
4. CLAIRE HALLISSEY                GBR - REPRESENTED GBR AT 2012 OLYMPIC GAMES MARATHON; 1ST BRITISH FINISHER AT 2012 LONDON MARATHON 2:27.44; 54:37 10 MILE
 
5. DORCUINZIKURU                UGA -  FORMER WORLD AND COMMONWEALTH GAMES 3000M STEEPLECHASE CHAMPION
 
6. NADIEJJAFINI                         ITA - REPRESENTED ITALY AT 2012 OLYMPICS IN 5000M & 10000M; 4TH PLACE 2011 EUROPEAN XC CHAMPS; 2:26.15 MARATHON
 
7. NORIKO MATSUOKA                JAP - 31:31.45 10000M; 71:13 HALF M; 2:26.54 MARATHON
 
8. ALESSANDRA AGUILAR         ESP - 26TH PLACE 2012 OLMYPIC GAMES MARATHON; 8TH PLACE 2010 EUROPEAN XC CHAMPS
 
9. GEMMA STEEL                         GBR - 7TH PLACE 2012 WORLD HALF MARATHON CHAMPS; 2011 EUROPEAN XC BRONZE; 2:27.00 MARATHON
 
10. JESS COULSON                   GBR - 2012 BUPA GREAT EDINBURGH RUN CHAMPION; 52:53 10 MILES; 33:12 10K
 
11. EMMA PALLANT                      GBR - 2011 EUROPEAN U23 XC CHAMPION; 2010 EUROPEAN U23 XC BRONZE; 2008 WORLD JUNIOR 1500M BRONZE; 55:09 10 MILES
 
 12 ANNIE BERSAGEL                 USA - 1ST PLACE 2012 COPEHHAGEN HALF M; 73:16 HALF M; 4TH PLACE 2011 PAN AMERICAN AGMES
 
13. KATIGOOD                           GBR - 35:13 10K; 78:20 HALF M

14. TESS WALKER                        GBR - 35:05 10K; 58:32 10 MILE; 78:00 HALF M
 
15. SHARON ELDER                   GBR - 
 
16.CASSIE THORP                      GBR - 34:27 10K; 59:37 10 MILE; 79:56 HALF M
 
17. DANIELLEHODGKINSON  GBR - 35:10 10K; 58:33 10 MILE; 79:42 HALF M
 
18. SAMANTHA AMEND             GBR - 35:43 10K; 77:09 HALF M
 
19. KATE JACOBS                      GBR - 
 
20. SUSTREET                         GBR - 36:41 10K 
 
21. OLIVINAPIER                      GBR - 
 
22. SARAH GORDON                GBR - 
 
23. KATHRYN BAILEY                GBR - 

24. VAL SESTO                            GBR - 
 
TOP HEADLINES
02 August 2014
Live: Commonwealth Games Glasgow ...
01 August 2014
Highlights of Thursday's Athletics at Glasgow Commonwealth Games ...
01 August 2014
Usain Bolt and Jamaica Set For Friday's 4x100m Preliminary Round ...
01 August 2014
Okakbare Takes Second Gold by Winning 200m ...
Watch Upcoming Video Broadcasts LIVE
• 02 August 2014
» Watch Glasgow Commonwealth Games Final Day of Athletics Live Stream Online. Event Scheduled: 6:00pm - 9:30pm (Time
• 12 August 2014
» Watch European Athletics Championships Day 1 Morning Session Live Stream Online. Event Schedule Local
• 12 August 2014
» Watch European Athletics Championships Day 1 Evening Session Live Stream Online. Event Schedule: Local
Past Headlines Latest Results Upcoming Events
©2014 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved. Site created by RDX.