• Results: Ostrava Golden Spike 2018

Article source: Athletics

Results: 2018 Ostrava Golden Spike (IAAF World Challenge) - Wednesday, June 13.

Source: IAAF

RESULTS MEN

100m	 	Wind -0.7

1 Justin GATLIN			USA 	10.03	
2 Akani SIMBINE			RSA 	10.13	
3 Michael RODGERS		USA 	10.15	
4 Adam GEMILI			GBR 	10.22	
5 Gavin SMELLIE			CAN 	10.23	
6 Ben Youssef MEITÉ		CIV 	10.28	
7Christophe LEMAITRE		FRA 	10.32	
8 Zdeněk STROMŠÍK		CZE 	10.43	


200m		Wind -0.9
1 Aaron BROWN			CAN 	20.05	
2 Jereem RICHARDS		TTO 	20.09	
3 Ramil GULIYEV			TUR 	20.09	
4 Christophe LEMAITRE		FRA 	20.19	
5 Ján VOLKO			SVK 	20.36	
6 Anaso JOBODWANA		RSA 	20.48	
7 Likoúrgos-Stéfanos TSÁKONAS	GRE 	20.48	
8 Solomon BOCKARIE		NED 	20.55	


400m

1 Abdalleleh HAROUN		QAT 	44.63	
2 Luguelín SANTOS		DOM 	45.43	
3 Christian TAYLOR		USA 	45.58	
4 Pavel MASLÁK			CZE 	45.94	
5 Bralon TAPLIN			GRN 	45.96	
6 Óscar HUSILLOS		ESP 	46.07	
7 Baboloki THEBE		BOT 	46.53	
8 Patrik ŠORM			CZE 	46.74	


3000m

1 Selemon BAREGA		ETH 	7:37.53
2 Birhanu BALEW			BRN 	7:38.25
3 Telahun Haile BEKELE		ETH 	7:38.55
4 Chala REGASSA			ETH 	7:38.78
5 Abadi HADIS			ETH 	7:39.10
6 Thierry NDIKUMWENAYO		BDI 	7:41.04
7 Soufiyan BOUQANTAR		MAR 	7:41.04
8 Ben TRUE			USA 	7:41.86
9 Yemaneberhan CRIPPA		ITA 	7:43.30
10 Haymanot ALEW		ETH 	7:43.36
11 Davis KIPLANGAT		KEN 	7:43.98
12 Melesse BIRHAN		ETH 	7:44.66
13 Ronald MUSAGALA		UGA 	7:44.78
14 Charles PHILIBERT-THIBOUTOT	CAN 	7:45.03
15 Abe GASHAHUN			ETH 	7:45.91
16 Ryan GREGSON			AUS 	7:46.28
17 Lorenzo DINI			ITA 	7:53.59
18 Milkesa MENGESHA		ETH 	7:53.67
19 Thiago ANDRÈ			BRA 	7:56.78
20 Jakub ZEMANÍK		CZE 	8:09.63
21 Jan FRIŠ			CZE 	8:24.54
David Kiprotich BETT		KEN	DNF
Tamás KAZI			HUN 	DNF
Jerry MOTSAU			RSA 	DNF
Matej PAVLÍCEK			CZE 	DNF

110m Hurdles	Wind +0.7

1 Pascal MARTINOT-LAGARDE	FRA 	13.45	
2 Gabriel CONSTANTINO		BRA 	13.48	
3 Balázs BAJI			HUN 	13.52	
4 Damian CZYKIER		POL 	13.58	
5 Milan TRAJKOVIC		CYP	13.62	
6 Antonio ALKANA		RSA	13.65	
7 Hassane FOFANA		ITA 	13.82	
8 Andrew POZZI			GBR 	13.95	
			
Long Jump					Wind
1 Juan Miguel ECHEVARRÍA	CUB 	8.66	+1.0
2 Luvo MANYONGA			RSA	8.31	+0.3
3 Ruswahl SAMAAI		RSA 	8.15	+0.3
4 Jeff HENDERSON		USA 	7.91	-0.3
5 Miltiadis TENTOGLOU		GRE 	7.88	-1.6
6 Radek JUŠKA			CZE 	7.85	+0.8
7 Damar FORBES			JAM 	7.42	-1.7

High Jump

1 Mutaz Essa BARSHIM		QAT 	2.38
2 Danil LYSENKO			ANA 	2.36
3 Majd Eddin GHAZAL		SYR 	2.25
4 Naoto TOBE			JPN 	2.25
5 Brandon STARC			AUS 	2.20
6 Matúš BUBENÍK			SVK 	2.20
7 Marco FASSINOTTI		ITA 	2.15
8 Jaroslav BÁBA			CZE 	2.15
8 Christopher MOLEYA		RSA 	2.15
10 Donald THOMAS		BAH 	2.10
11 Sylwester BEDNAREK		POL 	2.10
11 Vasilios KONSTANTINOU	CYP 	2.10


Discus Throw
1 Andrius GUDŽIUS		LTU 	66.30
2 Fedrick DACRES		JAM 	65.36
3 Robert HARTING		GER 	64.79
4 Lukas WEISSHAIDINGER		AUT 	64.55
5 Ehsan HADADI			IRII	64.45
6 Piotr MALACHOWSKI		POL 	63.54
7 Victor HOGAN			RSA 	62.28
8 Marek BÁRTA			CZE 	59.09
9 Róbert SZIKSZAI		HUN 	58.25


Pole Vault

1 Paweł WOJCIECHOWSKI		POL 	5.75
2 Sam KENDRICKS			USA 	5.60
3 Scott HOUSTON			USA 	5.60
4 Ilya MUDROV			ANA 	5.55
5 Shawnacy BARBER		CAN 	5.55
6 Ben BROEDERS			BEL 	5.40
6 Konstadínos FILIPPÍDIS	GRE 	5.40
6 Jan KUDLICKA			CZE 	5.40
9 Mareks ARENTS			LAT 	5.40
10 Ernest John OBIENA		PHI 	5.40
11 Ivan HORVAT			CRO	5.40


Javelin Throw

1 Jakub VADLEJCH		CZE 	88.36
2 Thomas RÖHLER			GER 	87.28
3 Andrian MARDARE		MDA 	80.48
4 Rolands ŠTROBINDERS		LAT 	80.16
5 Vítezslav VESELÝ		CZE 	79.87
6 Julius YEGO			KEN 	79.75
7 Jaroslav JÍLEK		CZE 	75.82
8 Petr FRYDRYCH			CZE 	74.08


Shot Put

1 Tomas WALSH			NZL 	22.16
2 Michał HARATYK		POL	22.08
3 Tomáš STANĚK			CZE 	21.46
4 Ryan CROUSER			USA 	21.43
5 David STORL			GER 	21.18
6 Joe KOVACS			USA 	21.02
7 Ryan WHITING			USA 	20.66


RESULTS WOMEN


200m

A Heat		WIND -0.8

1 Dafne SCHIPPERS		NED 	22.52	
2 Murielle AHOURÉ		CIV 	22.60	
3 Mujinga KAMBUNDJI		SUI 	22.78	
4 Jamile SAMUEL			NED 	22.84	
5 Deajah STEVENS		USA 	22.89	
6 Sindija BUKSA			LAT 	23.11	
7 Marcela PÍRKOVÁ		CZE 	23.55	
8 Micha POWELL			CAN 	24.57


B Heat 		WIND -0.2

1 Anna KIEŁBASIŃSKA		POL 	23.41	
2 Estela GARCÍA			ESP 	23.56	
3 Alexandra BEZEKOVÁ		SVK	23.91	
4 Mariely SÁNCHEZ		DOM 	24.01	
5 Jana SLANINOVÁ		CZE 	24.18	
6 Nikola BENDOVÁ		CZE 	24.63	
  Klára SEIDLOVÁ		CZE 	DNS	


800m

1 Rababe ARAFI			MAR 	1:59.20
2 Noélie YARIGO			BEN 	2:00.89
3 Olha LYAKHOVA			UKR 	2:00.90
4 Genzebe DIBABA		ETH 	2:01.51
5 Lynsey SHARP			GBR 	2:01.79
6 Aníta HINRÍKSDÓTTÍR		ISL 	2:01.92
7 Hanna HERMANSSON		SWE 	2:02.38
8 Chrishuna WILLIAMS		USA 	2:02.45
9 Meraf BAHTA			SWE 	2:02.45
10 Shume Chaltu REGASA		ETH 	2:02.81
11 Katerina HÁLOVÁ		CZE 	2:03.86
Olha BIBIK			UKR 	DNF
Kore TOLA			ETH 	DNF


1500m

1 Gudaf TSEGAY			ETH 	4:02.45
2 Sarah MCDONALD		GBR 	4:04.41
3 Simona VRZALOVÁ		CZE 	4:04.80
4 Sofia ENNAOUI			POL 	4:05.06
5 Nelly JEPKOSGEI		KEN 	4:05.17
6 Fantu WORKU			ETH 	4:06.01
7 Diana MEZULIÁNÍKOVÁ		CZE 	4:06.12
8 Margherita MAGNANI		ITA 	4:09.13
9 Jessica JUDD			GBR 	4:10.07
10 Kristiina MÄKI		CZE 	4:11.74
11 Renata PLIS			POL 	4:13.83
12 Gesa Felicitas KRAUSE	GER 	4:14.12
13 Selah BUSIENEI		KEN 	4:14.76
14 Anna DIBABA			ETH 	4:15.35
Tizita BOGALE			ETH 	DNF
Axumawit EMBAYE			ETH 	DNF
Tamara TVERDOSTUP		UKR 	DNF


3000m Steeple

1 Norah JERUTO			KEN 	9:11.33
2 Peruth CHEMUTAI		UGA 	9:16.89
3 Daisy JEPKEMEI		KEN 	9:23.70
4 Caroline TUIGONG		KEN 	9:30.62
5 Joan CHEPKEMOI		KEN	9:30.70
6 Maruša MIŠMAŠ			SLO 	9:35.49
7 Purity KIRUI			KEN 	9:35.51
8 Weynshet ANSA			ETH 	9:35.59
9 Ophélie CLAUDE-BOXBERGER	FRA 	9:35.94
10Viktória GYÜRKÉS		HUN 	9:38.23
11 Katarzyna KOWALSKA		POL 	9:43.38
12 Antje MÖLDNER-SCHMIDT	GER 	9:43.38
13 Maya REHBERG			GER 	9:44.82
14 Anna Emilie MØLLER		DEN 	9:45.32
15 Matylda KOWAL		POL 	9:47.65
16 Birtukan ADAMU		ETH 	9:48.68
17 Lucie SEKANOVÁ		CZE 	10:02.19
18 Lili TÓTH			HUN 	10:07.19
Ann GATHONI			KEN	DNF


Hammer

1 Anita WŁODARCZYK		POL 	76.43
2 Gwen BERRY			USA	74.21
3 Alexandra TAVERNIER		FRA 	73.97
4 Zheng WANG			CHN 	73.73
5 Malwina KOPRON		POL	72.88
6 Joanna FIODOROW		POL 	72.13
7 Martina HRASNOVÁ		SVK	70.81
8 Réka GYURÁTZ			HUN	70.58
9 Hanna SKYDAN			AZE 	69.25
10 Hanna MALYSHIK		BLR 	67.92
11 Katerina ŠAFRÁNKOVÁ		CZE 	67.78
Tereza KRÁLOVÁ			CZE 	NM	



Latest Videos
» Dam Tot Damloop 2018, Amasterdam (NED) - Live Stream
22 September 2018 at 08:00 (UTC)
» Sanlam Cape Town Marathon 2018 - Live Stream
23 September 2018 at 04:30 (UTC)
» Maratón de Buenos Aires Ñandú - Live Stream
23 September 2018 at 11:00 (UTC)
» PZU Warsaw Marathon 2018 - Live Stream
30 September 2018 at 08:00 (UTC)
» Airtel Delhi Half Marathon - Live Stream
21 October 2018 at 01:30 (UTC)
Flash News

 PAST HEADLINES
 LATEST RESULTS
 UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2018 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.