• Results: Brussels Diamond League - Memorial Van Damme 2017

Article source: Athletics

Results: Brussels Diamond League - Memorial Van Damme 2017

Results Soirce: IAAF
Results Men


100m Men Wind + 0.2m/s

1 Yohan BLAKE	 		JAM	10.02	
2 Mike RODGERS	 		USA	10.09	
3  Julian FORTE	 		JAM	10.12	
4 Asafa POWELL	 		JAM	10.18	
5 Isiah YOUNG	 		USA	10.22	
6 James DASAOLU	 		GBR	10.24	
7 Harry AIKINES-ARYEETEY	GBR	10.27	
8 Kim COLLINS	 		SKN	10.50	


400m Men

1 Luguelín SANTOS		DOM 	45.67	
2 Rabah YOUSIF			GBR 	46.10	
3 Martyn ROONEY			GBR 	46.29	
4 Dylan BORLÉE			BEL 	46.42	
5 Jonathan BORLÉE		BEL 	46.44	
6 Kévin BORLÉE			BEL 	46.96	
7 Patrick SCHNEIDER		GER 	47.20	
8 Teddy ATINE - VENEL		FRA 	47.22	


200m Men Wind +0.9m/s

1 Noah LYLES			USA 	20.00	
2 Ameer WEBB			USA 	20.01	
3 Ramil GULIYEV			TUR 	20.02	
4 Aaron BROWN			CAN 	20.17	
5 Christophe LEMAITRE		FRA 	20.21	
6 Zharnel HUGHES		GBR 	20.27	
7 Nethaneel MITCHELL-BLAKE	GBR 	20.33	
8 Rasheed DWYER			JAM	20.67	


800m Men

1 Nijel AMOS			BOT 	1:44.53
2 Marcin LEWANDOWSKI		POL 	1:44.77
3 Adam KSZCZOT			POL 	1:44.84
4 Kipyegon BETT			KEN 	1:45.21
5 Ferguson Cheruiyot ROTICH	KEN 	1:45.25
6 Alfred KIPKETER		KEN 	1:46.27
7 Elliot GILES			GBR 	1:47.03
8 Asbel KIPROP			KEN 	1:49.85
  Bram SOM			NED 	DNF


1500m Men

1 Elijah Motonei MANANGOI	KEN 	3:38.97
2 Mahiedine MEKHISSI		FRA 	3:39.42
3 Jordan WILLIAMSZ		AUS 	3:40.03
4 Adel MECHAAL			ESP 	3:40.43
5 Jamal HAIRANE			QAT 	3:40.58
6 Vincent LETTING		KEN 	3:41.15
7 Isaac Kipruto KIMELI		BEL 	3:41.45
8 Adam CLARKE			GBR 	3:41.72
9 Ali HAMDI			BEL 	3:41.88
10 Tarik MOUKRIME		BEL 	3:44.11
   Reuben BETT			KEN 	DNF
   Jackson Mumbwa KIVUVA	KEN 	DNF
   Ismael DEBJANI		BEL	DNS


110m Hurdles Men Wind +0.5m/s

1 Sergey SHUBENKOV		ANA 	13.14	
2 Orlando ORTEGA		ESP 	13.17	
3 Aries MERRITT			USA 	13.20	
4 Devon ALLEN			USA 	13.24	
5 Ronald LEVY			JAM 	13.41	
6 Garfield DARIEN		FRA 	13.42	
7 Milan TRAJKOVIC		CYP 	13.47	
8 Shane BRATHWAITE		BAR 	13.49	


3000m Steeplechase Men

1 Conseslus KIPRUTO		KEN 	8:04.73
2 Soufiane ELBAKKALI		MAR 	8:04.83
3 Evan JAGER			USA 	8:11.71
4 Stanley Kipkoech KEBENEI	USA 	8:11.93
5 Nicholas Kiptonui BETT	KEN 	8:12.20
6 Benjamin KIGEN		KEN 	8:13.06
7 Amos KIRUI			KEN 	8:18.32
8 Yemane HAILESELASSIE		ERI 	8:19.19
9 Jairus Kipchoge BIRECH	KEN 	8:25.58
10 Andrew BAYER			USA 	8:26.15
11 Abraham KIBIWOTT		KEN 	8:33.76
12 Sebastián MARTOS		ESP 	8:44.23
   John Kibet KOECH		BRN 	DNF
   Haron Kiptoo LAGAT		KEN 	DNF


Triple Jump Men
						Wind
1 Christian TAYLOR		USA 	17.49	+0.1
2 Will CLAYE			USA 	17.35	-0.1
3  Pedro P. PICHARDO		CUB 	17.32	+0.2
4 Troy DORIS			GUY 	16.64	-0.5
5 Alexis COPELLO		AZE 	16.55	+0.2
6 Chris BENARD			USA 	16.37	-0.2
7 Jean-Marc PONTVIANNE		FRA 	16.36	+0.2
8 Omar CRADDOCK			USA 	15.89	-1.2


Shot Put Men

1 Darrell HILL			USA 	22.44
2 Ryan CROUSER			USA 	22.37
3 Joe KOVACS			USA 	21.62
4 David STORL			GER 	21.47
5 Tomáš STANEK			CZE 	21.39
6 Tomas WALSH			NZL 	21.38
7 O'Dayne RICHARDS		JAM 	21.07
8 Konrad BUKOWIECKI		POL 	20.54


Discus Throw

1 Andrius GUDŽIUS		LTU 	68.16
2 Fedrick DACRES		JAM 	66.31
3 Piotr MALACHOWSKI		POL 	65.73
4 Philip MILANOV		BEL 	64.76
5 Christoph HARTING		GER 	64.55
6 Robert URBANEK		POL 	64.20
7 Daniel STÅHL			SWE 	64.18
8 Robert HARTING		GER 	63.96


Results Women


100m Women Wind +0.4m/s

1 Elaine THOMPSON		JAM 	10.92	
2 Marie-Josée TA LOU		CIV	10.93	
3 Blessing OKAGBARE-IGHOTEGUONOR NGR 	11.07	
4 Michelle-Lee AHYE		TTO 	11.07	
5 Tianna BARTOLETTA		USA 	11.14	
6 Morolake AKINOSUN		USA 	11.15	
7 Jura LEVY			JAM 	11.17	
8 Christania WILLIAMS		JAM 	11.35	


400m Women

1 Shaunae MILLER-UIBO		BAH 	49.46	
2 Salwa Eid NASER		BRN 	49.88	
3 Courtney OKOLO		USA 	50.91	
4 Natasha HASTINGS		USA 	50.98	
5 Shericka JACKSON		JAM 	51.16	
6 Novlene WILLIAMS-MILLS	JAM 	51.27	
7 Stephenie Ann MCPHERSON	JAM 	51.72	
8 Lydia JELE			BOT 	53.11	


1500m Women

1 Faith Chepngetich KIPYEGON	KEN 	3:57.04
2 Sifan HASSAN			NED 	3:57.22
3 Winny CHEBET			KEN 	4:00.18
4 Gudaf TSEGAY			ETH 	4:00.36
5 Meraf BAHTA			SWE 	4:00.49
6 Jennifer SIMPSON		USA 	4:00.70
7 Laura WEIGHTMAN		GBR	4:00.71
8 Angelika CICHOCKA		POL 	4:02.77
9 Besu SADO			ETH 	4:03.83
10 Rababe ARAFI			MAR 	4:07.22
11 Malika AKKAOUI		MAR 	4:10.76
12 Dawit SEYAUM			ETH	4:12.92
   Jennifer MEADOWS		GBR 	DNF
   Emily Cherotich TUEI		KEN 	DNF


5000m Women

1 Hellen Onsando OBIRI		KEN 	14:25.88
2 Caroline Chepkoech KIPKIRUI	KEN 	14:27.55
3 Senbere TEFERI		ETH 	14:32.03
4 Margaret Chelimo KIPKEMBOI	KEN 	14:32.82
5 Beatrice CHEPKOECH		KEN 	14:39.33
6 Lilian Kasait RENGERUK	KEN 	14:41.61
7 Letesenbet GIDEY		ETH 	14:42.74
8 Eilish MCCOLGAN		GBR 	14:48.49
9 Susan KRUMINS			NED 	14:51.25
10 Agnes Jebet TIROP		KEN 	14:52.39
11 Etenesh DIRO			ETH 	15:07.69
   Genevieve LACAZE		AUS 	DNF
   Tamara TVERDOSTUP		UKR 	DNF
   Sofia ASSEFA			ETH	DNS


400m Hurdles Women

1 Dalilah MUHAMMAD	 	USA	53.89	
2 Zuzana HEJNOVÁ		CZE	53.93	
3 Ashley SPENCER		USA	54.92	
4 Eilidh DOYLE	 		GBR	55.04	
5 Sara Slott PETERSEN		DEN 	55.54	
6 Janieve RUSSELL		JAM 	55.60	
7 Léa SPRUNGER			SUI 	55.98	
8 Wenda NEL			RSA 	56.30	


Long Jump Women
						Wind
1 Ivana ŠPANOVIC		SRB 	6.70	+0.3
2 Lorraine UGEN			GBR 	6.65	+0.1
3 Shakeelah SAUNDERS		USA 	6.64	-0.2
4 Tianna BARTOLETTA		USA 	6.63	+0.3
5 Brittney REESE		USA 	6.61	+0.1
6 Shara PROCTOR			GBR 	6.50	-0.5
7 Darya KLISHINA		ANA 	6.49	-0.3
8 Claudia SALMAN-RATH		GER 	6.21	+0.4


Discus Throw Women

1 Sandra PERKOVIC		CRO 	68.82
2 Dani STEVENS			AUS 	65.85
3 Denia CABALLERO		CUB 	64.61
4 Nadine MÜLLER			GER 	62.85
5 Mélina ROBERT-MICHON		FRA 	62.49
6 Whitney ASHLEY		USA 	62.14
7 Yaimé PÉREZ			CUB 	61.45
8 Julia HARTING			GER 	59.89


Pole Vault Women

1 Ekateríni STEFANÍDI		GRE 	4.85
2 Sandi MORRIS			USA 	4.75
3 Alysha NEWMAN			CAN 	4.75
4 Katie NAGEOTTE		USA 	4.65
5 Nicole BÜCHLER		SUI 	4.65
6 Holly BRADSHAW		GBR 	4.55
7 Lisa RYZIH			GER 	4.55
8 Michaela MEIJER		SWE 	4.55
9 Yarisley SILVA		CUB 	4.55
10 Mary SAXER			USA 	4.45
10 Anzhelika SIDOROVA		ANA 	4.45
12 Fanny SMETS			BEL 	4.45


High Jump Women

1 Maria LASITSKENE		ANA	2.02
2 Yuliia LEVCHENKO		UKR 	1.94
3 Michaela HRUBÁ		CZE 	1.88
4 Nafissatou THIAM		BEL 	1.88
5 Kamila LICWINKO		POL 	1.88
6 Sofie SKOOG			SWE 	1.84
7 Levern SPENCER		LCA 	1.84
8 Mirela DEMIREVA		BUL 	1.84
8 Morgan LAKE			GBR 	1.84
8 Oksana OKUNEVA		UKR 	1.84
11 Erika KINSEY			SWE 	1.80
12 Alessia TROST		ITA 	1.80
Recent Videos
» UCI Trials World Cup Antwerp (BEL) - Live Stream
24 September 2017 at 00:00 (UTC)
» BMW Berlin Marathon 2017 (GER) - Live Stream
24 September 2017 at 07:00 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.