• Start Lists: Diamond League Rabat

Article source:


Start Lists: Diamond League Rabat - Sunday, July 16

Start Lists Men

100m PB SB 1 MARTINA Churandy NED 9.91 10.19 2 ROTO Thando RSA 9.95 9.95 3 SU Bingtian CHN 9.99 10.09 4 UJAH Chijindu GBR 9.96 10.02 5 MEITÉ Ben Youssef CIV 9.96 9.98 6 MITCHELL Nethaneel GBR 9.99 9.99 7 BLEDMAN Keston TTO 9.86 10.08 8 LEE Beejay USA 9.99 10.05 200m PB SB 1 HUGHES Zharnel GBR 20.02 20.22 2 DWYER Rasheed JAM 19.80 20.11 3 WEIR Warren JAM 19.79 20.18 4 WEBB Ameer USA 19.85 20.09 5 de GRASSE Andre CAN 19.80 20.01 6 MUNYAI Clarence RSA 20.10 20.10 7 KERLEY Fred USA 20.24 20.24 8 MARTINA Churandy NED 19.81 20.27 800m PB SB 1 SMAILI Mostafa MAR 1:45.05 1:45.76 2 McBRIDE Brandon CAN 1:43.95 1:45.23 3-1 Nicholas Kiplangat KEN 1:43.37 1:44.90 3-2 BIWOTT Robert KEN 1:43.56 1:45.05 4 BRAZIER Donavan USA 1:43.55 1:43.95 5 ROTICH Ferguson KEN 1:42.84 1:44.37 6 KSZCZOT Adam POL 1:43.30 1:45.21 7 BETT Kipyegon KEN 1:43.76 1:44.04 8-1 SOM Bram (PM) NED 1:43.45 8-2 AMOS Nijel BOT 1:41.73 1:43.18 1500m PB SB 1 BEN ZAHRA Abdelkarim MAR 3:46.18 3:46.18 2 TAKI Kumari KEN 3:36.07 3:36.07 3 EL JALAOUI Badr MAR 3:44.18 4 EL KAAM Fouad MAR 3:33.71 3:34.86 5 ZAHAF Amine MAR 3:43.64 3:45.62 6 LETTING Vincent KEN 3:35.12 3:38.65 7 ESSALHI Younés MAR 3:35.52 3:35.81 8 BUSTOS David ESP 3:34.77 3:36.55 9 NABIL Oussama MAR 3:37.08 3:37.08 10 HEDEILLI Takieddine ALG 3:37.88 3:37.88 11 AKANKAM Hicham MAR 3:41.12 3:41.12 12 SEUREI Benson (PM) BRN 3:31.61 3:35.23 13 JAMMA Samir (PM) MAR 3:56.28 3000m PB SB 1 AWAD Zouhaïr BRN 7:45.80 7:45.80 2 KAAZOUZI Brahim MAR 7:46.58 3 KIBET Vincent KEN 7:58.90 4 FIFA Ilias ESP 7:49.13 8:07.16 5 BIRGEN Bethwell KEN 7:32.48 7:43.57 6 GREGSON Ryan AUS 7:44.90 7 IGUIDER Abdelaati MAR 7:30.09 7:43.96 8 NGELEL Frank KEN 7:38.50 7:38.50 9 MECHAAL Adel ESP 7:35.28 7:35.28 10 CHEBOI Collins KEN 7:44.24 7:44.24 11 SOI Edwin Cheruiyot KEN 7:27.55 7:48.12 12 BOUQANTAR Soufiyan MAR 7:43.33 13 KANGOGO Cornelius(PM) KEN 7:39.73 7:51.17 14 BRIAMI Adil (PM) MAR 3000m Steeple PB SB 1 EZZAYDOUNY Ibrahim MAR 8:25.44 8:25.44 2 KIPSANG Lawrence Kemboi KEN 8:17.79 8:23.93 3 TINDOUFT Mohamed MAR 8:20.28 8:20.28 4 MESSAOUDI Ali ALG 8:27.99 8:38.00 5 SIGUENI Hicham MAR 8:16.54 8:18.77 6 KIRUI Amos KEN 8:08.37 8:08.37 7 HAILESELASSIE Yemane ERI 8:11.22 8:11.22 8 BIRECH Jairus Kipchoge KEN 7:58.41 8:07.84 9 SANTOS da SILVA Altobelli BRA 8:26.06 8:26.06 10 KIPRUTO Conseslus KEN 8:00.12 8:04.63 11 CARRO Fernando ESP 8:21.78 8:29.92 12 EL BAKKALI Soufiane MAR 8:05.17 8:05.17 13 BAYER Andrew USA 8:14.46 8:14.46 14 EZZINE Hamid MAR 8:09.72 8:29.12 15 KIBIWOTT Abraham KEN 8:09.25 8:10.62 16 AMARE Hailemariyam ETH 8:13.39 8:13.39 17 SASSIOUI Mounaime MAR 8:34.66 8:36.08 Long Jump PB SB 1 LASA Emiliano URU 8.19 8.19 2 GAYLE Tajay JAM 8.00 8.00 3 BERRABAH Yahya MAR 8.40 8.16 4 TORNÉUS Michel SWE 8.44 8.30 5 HARTFIELD Michael USA 8.34 8.21 6 MOKOENA Godfrey Khotso RSA 8.50 8.19 7 LAPIERRE Fabrice AUS 8.40 8.03 8 LAWSON Jarrion USA 8.58 8.27 9 SAMAAI Rushwal RSA 8.49 8.49 Shot Put PB SB 1 HILL Darrell USA 21.91 21.91 2 ROMANI Darlan BRA 21.82 21.82 3 HASSAN Mostafa Amr EGY 21.31 21.31 4 BIRKINHEAD Damien AUS 21.21 21.20 5 ELEMBA Franck CGO 21.20 20.72 6 BUKOWIECKI Konrad POL 21.59 21.59 7 WHITING Ryan USA 22.28 21.54 8 RICHARDS O'Dayne JAM 21.69 21.29 9 STANEK Tomáš CZE 22.01 22.01 10 CROUSER Ryan USA 22.65 22.65 Pole Vault PB SB 1 FERREIRA Diogo POR 5.71 5.71 2 GRUBER Hendrik GER 5.70 5.60 3 CHIARAVIGLIO Germán ARG 5.75 5.60 4 KUDLICKA Jan CZE 5.83 5.70 5 HOLZDEPPE Raphael GER 5.94 5.80 6 LISEK Piotr POL 5.82 5.81 7 BARBER Shawn CAN 5.93 5.71 8 WOJCIECHOWSKI Pawel POL 5.93 5.93 9 BRAZ Thiago BRA 6.03 5.60 High Jump PB SB 1 IVANOV Tihomir BUL 2.30 2.30 2 McBRIDE Bryan USA 2.30 2.30 3 THOMAS Donald BAH 2.37 2.29 4 GRABARZ Robbie GBR 2.37 2.31 5 YAÑEZ Eure VEN 2.31 2.31 6 PROTSENKO Andriy UKR 2.40 2.30 7 TAMBERI Gianmarco ITA 2.39 2.28 8 BEDNAREK Sylwester POL 2.32 2.32 9 PRZYBYLKO Mateusz GER 2.35 2.35

Start Lists Women

100m PB SB 1 WILLIAMS Christania JAM 10.96 11.03 2 BROWN Aaliyah USA 11.01 11.01 3 OKAGBARE-I. Blessing NGR 10.79 10.99 4 BAPTISTE Kelly-Ann TTO 10.84 10.88 5 THOMPSON Elaine JAM 10.70 10.71 6 TA LOU Marie-Josée CIV 10.86 10.96 7 AHYE Michelle-Lee TTO 10.82 10.82 8 LEVY Jura JAM 11.06 11.06 9 NEITA Daryll GBR 11.14 11.14 400m PB SB 1 ZEMLYAK Olha UKR 50.75 50.89 2 JACKSON Shericka JAM 49.83 50.05 3 SEMENYA Caster RSA 50.40 51.60 4 HAYES Quanera USA 49.72 49.72 5 MILLER-UIBO Shaunae BAH 49.44 49.77 6 HASTINGS Natasha USA 49.84 50.14 7 OKOLO Courtney USA 49.71 50.29 8 WILLIAMS-MILLS Novlene JAM 49.63 50.14 1500m PB SB 1 BELIL Soukaina MAR 4:25.51 4:36.36 2 PEREIRA Solange Andreia ESP 4:08.29 4:09.40 3 EL BOUHALI Imane MAR 4:20.88 4:20.88 4 BUCKMAN Zoe AUS 4:03.22 4:06.30 5 JEPKOSGEI Nelly KEN 4:02.75 4:02.75 6 MARTINEZ Brenda USA 4:00.94 4:03.15 7 HILALI Siham MAR 4:01.33 4:09.18 8 WEIGHTMAN Laura GBR 4:00.17 4:01.95 9 CICHOCKA Angelika POL 4:01.61 4:01.61 10 AKKAOUI Malika MAR 4:04.49 4:05.83 11 ROWBURY Shannon USA 3:56.29 4:04.61 12 ARAFI Rababe MAR 4:01.75 4:01.75 13 MEADOWS Jennifer GBR 4:19.36 14 KIYENG Judith (PM) KEN 4:04.40 4:04.40 400m Hurdles Heat 1 PB SB 1 TATE Cassandra USA 54.01 54.59 2 NEL Wenda RSA 54.37 54.58 3 WHYTE Rhonda JAM 54.29 54.29 4 SPRUNGER Léa SUI 54.29 54.29 5 PETERSEN Sara DEN 53.55 54.35 6 HEJNOVÁ Zuzana CZE 52.83 54.50 7 RUSSELL Janieve JAM 53.96 54.02 8 DOYLE Eilidh GBR 54.09 54.36 400m Hurdles Heat 2 PB SB 2 McMAHON Christine IRL 56.06 58.08 3 TRACEY Nikita JAM 55.01 55.01 4 FONTANIVE Petra SUI 54.56 54.56 5 ADEKOYA Kemi BRN 54.12 54.57 6 DAUWENS Axelle BEL 55.56 56.75 7 TRACEY Ristananna JAM 54.15 54.49 8 LAMBARKI Hayat MAR 55.27 58.77 3000m Steeple Women PB SB 1 KETEMA Maritu ETH 9:39.55 9:39.55 2 SIDI MADANE Fadwa AR 9:27.87 9:28.75 3 CHEPNGETICH Roseline KEN 9:25.91 9:28.63 4 GARCIA Stephanie USA 9:19.48 9:25.04 5 JERUTO Norah KEN 9:15.35 9:15.35 6 YAVI Winfred Mutile BRN 9:22.82 9:22.82 7 KIRUI Purity KEN 13 AUG 9:17.74 9:20.07 8 KRAUSE Gesa Felicitas GER 9:15.70 9:15.70 9 GATHONI Ann (PM) KEN 9:41.40 9:55.20 10 TUIGONG Caroline(PM) KEN 9:28.81 9:31.07 Javelin Thorw PB SB 1 WINGER Kara USA 66.67 64.80 2 HJÁLMSDÓTTIR Ásdís ISL 63.43 63.43 3 RATEJ Martina SLO 67.16 64.85 4 KHALADOVICH Tatsiana BLR 66.34 66.30 5 PALAMEIKA Madara LAT 66.18 63.92 6 GLEADLE Elizabeth CAN 64.83 64.47 7 ŠPOTÁKOVÁ Barbora CZE 72.28 68.26 Triple Jump PB SB 1 SOARES Nubia Aparecida BRA 14.56 14.56 2 GEUBELLE Andrea USA 14.15 13.62 3 PAPACHRISTOU Paraskevi GRE 14.73 14.24 4 MAMONA Patrícia POR 14.65 14.42 5 PETROVA Gabriela BUL 14.66 14.19 6 WILLIAMS Kimberly JAM 14.62 14.35 7 RYPAKOVA Olga KAZ 15.25 14.64 8 IBARGUEN Caterine COL 15.31 14.78
Lets Talk
Recent Videos
» Valencia Half Marathon 2017 (ESP) - Live Stream
22 October 2017 at 07:00 (UTC)
» Great South Run 2017 - Live Stream
22 October 2017 at 09:00 (UTC)
» Toronto Waterfront Marathon (CAN) - Live Stream
22 October 2017 at 12:45 (UTC)
» Frankfurt Marathon 2017 - Live Stream
29 October 2017 at 08:00 (UTC)
» New York City Marathon 2017 (USA) - Live Stream
05 November 2017 at 13:20 (UTC)
» Vodafone Istanbul Marathon - Live Stream
12 November 2017 at 06:00 (UTC)
» New York Knicks vs Detroit Pistons - Live Stream
21 October 2017 at 00:00 (UTC)
» Valencia Half Marathon 2017 (ESP) - Live Stream
22 October 2017 at 07:00 (UTC)
» WTA 2017 Finals Singapore - Live Stream
22 October 2017 at 09:00 (UTC)
» Great South Run 2017 - Live Stream
22 October 2017 at 09:00 (UTC)
» Toronto Waterfront Marathon (CAN) - Live Stream
22 October 2017 at 12:45 (UTC)
» WTA 2017 Finals Singapore - Live Stream
23 October 2017 at 11:30 (UTC)
» WTA 2017 Finals Singapore - Live Stream
24 October 2017 at 11:30 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.