• Start Lists: Oslo Diamond League

Article source:

 Start Lists: 2017 Oslo Diamond League (Bislett Games) - Thursday, June 15.

Entry Lists Men


100m
				     PB	    SB
1 BROWN Aaron 			CAN  9.96   10.30
2 MARTINA Churandy 		NED  9.91   10.20
3 GEMILI Adam 			GBR  9.97   10.08
4 VICAUT Jimmy 			FRA  9.86   9.97
5 de GRASSE Andre 		CAN  9.91   10.10
6 UJAH Chijindu 		GBR  9.96   10.02
7 MEITÉ Ben Youssef 		CIV  9.96   10.10
8 PRESCOD Reece 		GBR  10.04  10.09
	
400m
  				     PB	     SB
1 CONRADIE Pieter 		RSA  45.15   45.15
2 BORLÉE Jonathan 		BEL  44.43   45.75
3 MASLÁK Pavel 			CZE  44.79   45.42
4 THEBE Baboloki 		BOT  44.22   44.89
5 OMELKO Rafal 			POL  45.14   45.23
6 BORLÉE Kevin 			BEL  44.56   45.52
7 HUDSON-SMITH Matthew 		GBR  44.48   45.52
8 KÅSHAGEN Mauritz 		NOR  46.90   47.66


1500m
				     PB	       SB
1 LEWANDOWSKI Marcin 		POL  3:37.69
2 WILLIAMSZ Jordan 		AUS  3:36.74   3:36.87
3 GRICE Charlie 		GBR  3:33.60   3:35.72
4 TORRENCE David 		PER  3:33.23   3:38.20
5 HOLUŠA Jakub 			CZE  3:33.36   3:34.96
6 EL KAAM Fouad 		MAR  3:33.71   3:34.86
7 NGETICH Hillary Cheruiyot 	KEN  3:32.97   3:36.91
8 WIGHTMAN Jake 		GBR  3:35.49   3:35.93
9 SOULEIMAN Ayanleh 		DJI  3:29.58   3:40.81
10 GREGSON Ryan 		AUS  3:31.06   3:34.56
11 IGUIDER Abdelaati 		MAR  3:28.79   3:35.19
12 MANANGOI Elijah Motonei 	KEN  3:29.67   3:31.90
13 INGEBRIGTSEN Filip 		NOR  3:32.43
14 KIPLAGAT Silas		KEN  3:27.64   3:32.23
15 KIPTOO Elijah Kipchirchir 	KEN  3:33.81
16 ROTICH Andrew Kiptoo 	KEN  3:43.43


U20 Dream Mile


1 JEFFERSON BYRKJELAND Thomas 	NOR
2 SISK Pieter			BEL
3 SANDVIK Fredrik 		NOR
4 AKANKAM Hicham 		MAR
5 IRGENS Henrik 		NOR
6 van de VELDE Tim 		BEL
7 JUVEN Sondre 			NOR
8 BEN ZAHRA Abdelkarim 		MAR
9 KIPRONO Brimin 		KEN
10 INGEBRIGTSEN Jakob 		NOR
11 RAYNER Jack (PM) 		AUS
12 ROBINSON Paul (PM) 		IRL


400m Hurdles


1 BARR Thomas 			IRL  47.97  49.39
2 HUSSEIN Kariem 		SUI  48.45  49.02
3 MÄGI Rasmus 			EST  48.40  49.25
4 COPELLO Yasmani 		TUR  47.92  49.60
5 HANN Mamadou Kasse 		FRA  48.40  48.40
6 CLEMENT Kerron 		USA  47.24  49.40
7 WARHOLM Karsten 		NOR  48.49
8 van ZYL LJ 			RSA  47.66  49.29


Discus
				     PB	    SB
1 SKAGESTAD Sven Martin 	NOR  65.20  60.89
2 HARTING Robert 		GER  70.66  64.99
3 MALACHOWSKI Piotr 		POL  71.84  65.90
4 MILANOV Philip 		BEL  67.26  64.94
5 STÅHL Daniel 			SWE  68.72  68.36
6 HARTING Christoph 		GER  68.37  63.47
7 DACRES Fedrick 		JAM  68.88  68.88
8 GUDZIUS Andrius 		LTU  68.61  68.61


high Jump
				     PB	    SB
1 THOMAS Donald 		BAH  2.37   2.29
2 SELIVERSTAU Pavel 		BLR  2.30   2.28
3 BEDNAREK Sylwester 		POL  2.32   2.30
4 MASON Michael 		CAN  2.33   2.30
5 GHAZAL Majed Aldin 		SYR  2.36   2.30
6 ZHANG Guowei 			CHN  2.38   2.31
7 GRABARZ Robbie 		GBR  2.37   2.31
8 PROTSENKO Andriy 		UKR  2.40   2.27
9 BONDARENKO Bohdan 		UKR  2.42
10 BARSHIM Mutaz Essa 		QAT  2.43   2.37
11 DROUIN Derek 		CAN  2.40   2.30


Entry Lists Women


200m
				     PB	     SB
1 GONSKA Nadine 		GER  22.79
2 NELSON Ella 			AUS  22.50   23.00
3 LÜCKENKEMPER Gina 		GER  22.67   23.04
4 AHOURÉ Murielle 		CIV  22.24
5 SCHIPPERS Dafne 		NED  21.63   22.29
6 LALOVA-COLLIO Ivet 		BUL  22.32   22.88
7 FACEY Simone 			JAM  22.25   23.00
8 WILLIAMS Bianca 		GBR  22.58   22.83


800m
				     PB	      SB
1 HINRÍKSDÓTTÍR Aníta 		ISL  2:00.14  2:00.33
1 EYKENS Renée			BEL  2:00.00  2:02.36
2 LINDH Lovisa 			SWE  1:59.41
3 ALMANZA Rose Mary 		CUB  1:57.70  1:59.98
3 HYNNE Hedda 			NOR  2:00.94  2:02.52
4 WAMBUI Margaret Nyairera	KEN  1:56.89  1:57.03
5 SUM Eunice Jepkoech 		KEN  1:56.99  1:58.76
6 BISHOP Melissa 		CAN  1:57.02  1:59.52
7 SEMENYA Caster 		RSA  1:55.28  1:56.61
8 SHARP Lynsey 			GBR  1:57.69  2:01.13
9 NIYONSABA Francine 		BDI  1:56.24  1:59.10
10 VERSTEGEN Sanne (PM) 	NED  2:00.10  2:00.10


100m Hurdles
				     PB	     SB
1 CLAY Raven 			USA  12.93   12.99
2 HILDEBRAND Nadine 		GER  12.64   12.81
3 PORTER Tiffany 		GBR  12.51   12.75
4 DUTKIEWICZ Pamela 		GER  12.61   12.61
5 PEDERSEN Isabelle 		NOR  12.83   12.83
6 CASTLIN Kristi 		USA  12.50   12.82
7 TALAY Alina 			BLR  12.63   12.97
8 ZAGRE Anne 			BEL  12.71   12.96


3000m Steeple
				     PB	      SB
1 MØLLER Anna Emilie 		DEN  9:32.68  9:37.58
2 CHEPKEMOI Joan 		KEN  9:33.34
3 SCHLUMPF Fabienne 		SUI  9:26.86  9:26.86
4 JEPKEMEI Daisy 		KEN  9:22.72  9:22.72
5 GEGA Luiza 			ALB  9:28.52  9:44.79
6 JERUTO Norah			KEN  9:15.35  9:15.35
7 CHEMUTAI Peruth 		UGA  9:27.72  9:27.72
8 MEKONEN Tigest Getent 	BRN  9:20.65  9:26.00
9 KRAUSE Gesa Felicitas 	GER  9:15.70  9:15.70
10 KIRUI Purity 		KEN  9:17.74  9:20.07
11 GRØVDAL Karoline Bjerkeli 	NOR  9:33.19
12 ASSEFA Sofia 		ETH  9:07.06  9:07.06
13 YAVI Winfred Mutile (PM) 	BRN  9:22.82  9:22.82


Discus
				     PB	    SB
1 HARTING Julia 		GER  68.49  62.49
2 PÉREZ Yaimí 			CUB  68.86  65.83
3 MÜLLER Nadine 		GER  68.89  65.76
4 ROBERT-MICHON Mélina 		FRA  66.73  63.14
5 CABALLERO Denia 		CUB  70.65  65.76
6 PERKOVIC Sandra 		CRO  71.08  70.23


Long Jump
				     PB	   SB
1 SAGNIA Khaddi			SWE  6.78
2 BAUSCHKE Melanie 		GER  6.83  6.61
3 UGEN Lorraine 		GBR  6.92  6.78
4 OKAGBARE-I Blessing 		NGR  7.00  6.52
5 KLISHINA Darya 		RUS  7.05  6.70
6 SAWYERS Jazmin 		GBR  6.75  6.53
7 ASSA Nadia 			NOR  6.53  6.48
8 RATH Claudia 			GER  6.86  6.86
9 PROCTOR Shara 		GBR  7.07  6.73
10 BARTOLETTA Tianna 		USA  7.17  6.83


Pole Vault
				     PB	   SB
1 SAXER Mary 			USA  4.70  4.55
2 NEWMAN Alysha 		CAN  4.71  4.71
3 BENGTSSON Angelica 		SWE  4.70
4 SIDOROVA Anzhelika 		RUS  4.85  4.65
5 BÜCHLER Nicole 		SUI  4.78  4.60
6 RYZIH Lisa 			GER  4.73  4.65
7 SILVA Yarisley 		CUB  4.91  4.75
8 McCARTNEY Eliza 		NZL  4.82  4.82


Recent Videos
» UCI Trials World Cup Antwerp (BEL) - Live Stream
24 September 2017 at 00:00 (UTC)
» BMW Berlin Marathon 2017 (GER) - Live Stream
24 September 2017 at 07:15 (UTC)
» Monaco vs Porto - UEFA Champions League - Live Stream
26 September 2017 at 15:45 (UTC)
ADD
LATEST RESULTS
UPCOMING EVENTS
Watch Athletics
©2017 WATCHATHLETICS.COM. All rights reserved.